Motyw “ziemski” na porcelanie

Motyw “ziemski” na porcelanie

Nieregularne wzory inspirowane motywami zaczerpniętymi z natury są ciekawym trendem w ręcznym dekorowaniu naczyń z porcelany, który zdobywa sobie coraz większe uznanie w oczach miłośników eleganckich zastaw stołowych. Dominującym motywem ozdoby może być szlachetna struktura wewnętrzna marmuru czy odwzorowanie kamiennych powierzchni. Nakładanie dekoracyjnych motywów „ziemskich” to nowy trend w zdobieniu porcelany.

Artystyczne wzornictwo jest nierozerwalnie związane z wytwarzaniem markowej porcelany – najcenniejszego i najszlachetniejszego materiału ceramicznego. Mimo postępu w technologiach wytwarzania skorup oraz ich ozdabiania, nadal największym uznaniem cieszą się wyroby malowane ręcznie. Najwięksi producenci i najbardziej znane marki wciąż utrzymują zespoły artystów, którzy cienkimi pędzelkami żmudnie nanoszą wzory kwiatów, figury geometryczne czy scenki rodzajowe na powierzchnie naczyń.

– Choć czyste, białe zastawy bez żadnych kolorowych akcentów potrafią zachwycić swoją formą, to dekorowane filiżanki czy talerzyki zawsze przyciągają uwagę klientów – mówi specjalista ze sklepu Porcelana24, oferującego do kupienia w internecie komplety lub pojedyncze egzemplarze porcelany wytwarzane przez najbardziej renomowanych producentów. – Styl nanoszonych malunków wyróżnia konkretnych wytwórców i jest często znakiem rozpoznawczym ich wyrobów. Każdy szanujący się producent dąży do tego, aby wypracować swoje indywidualne wzornictwo, które trafi w gust klientów. Jeśli jednak uda ma się wzbudzić większe zainteresowanie, to inni zaczynają go wtedy naśladować. Tak rodzą się trendy w zdobieniu ceramiki.

Artystyczne malowanie na porcelanie

Najstarsza porcelana europejska pochodząca z XVIII wieku naśladowała ozdoby chińskie, ale już od początku dostosowywała je do lokalnych gustów. Tak powstał m.in. słynny wzór cebulowy. Malowane kobaltem niebieskie ornamenty wschodnie inspirowane niezrozumiałą u nas filozofią zostały w Saksonii zastąpione lokalnymi motywami, w których zamiast kwiatów lotosu występowały chryzantemy, a owoców granatu – cebule. Do dziś na te stare zestawy polują kolekcjonerzy, ale nawet w nowych wyrobach można jeszcze spotkać nawiązania do pierwowzorów z Miśni.

Dekorowanie naczyń stało się w ten sposób prawdziwą sztuką, a z czasem wytwórnie zaczęły współpracować z uznanymi artystami, którzy projektowali dla nich ozdoby na naczynia zgodne z aktualnymi trendami. W tej dziedzinie wysoki poziom wyrobów osiągnęli także polscy producenci np. Chodzież czy Ćmielów. Wybitni twórcy wprowadzili tam w XX wieku nowoczesny dizajn inspirowany m.in. art deco czy modernizmem, na ściankach naczyń pojawiały się także wzory kubistyczne czy ekspresjonistyczne. Szerokie uznanie zdobył styl dekorowania porcelany z lat 50. i 60. określany jako New Look. Polskie wyroby z tego trendu stawia się wśród najważniejszych osiągnięć światowej sztuki użytkowej tamtych czasów.

Nowy trend – motyw „ziemski”

Nowoczesne polskie wyroby z porcelany utrzymują wysoki poziom artystyczny i nadal cieszą się ogromnym uznaniem. Oznacza to ciągły rozwój i dostosowywanie do najnowszych trendów, choć nie oznacza rezygnacji z nawiązywania motywów z przeszłości. Jednak to oryginalne wzory wyznaczają kierunki, w których podąża współczesny dizajn. Jednym z najnowszych trendów stało się sięganie po inspiracje do natury, ale nie chodzi tym razem o odwzorowywanie motywów roślinnych czy pejzaży. To raczej sięgnięcie do faktury materiałów, ich nielinearnych połączeń czy obrazów wydobytych z wnętrza. Ciekawe efekty przynosi naniesienie tych efektów na porcelanę kremową.

Mówi się o motywach „ziemskich” we wzornictwie naczyń porcelanowych. Inspiracją do takiego zdobienia może być wewnętrzna faktura kamienia, gra barw impresji zaczerpniętej z przyrody czy subiektywnie postrzegany detal. Dobrym przykładem mogą być zestawy wypuszczane w ostatnich latach na rynek przez wytwórnię Lubiana, blisko współpracującą z projektantami spod znaku Ćmielowa i Chodzieży (Lubiana stała się właścicielem obu marek). Podobnymi inspiracjami kierują się również projektanci Karoliny, innego znanego polskiego wytwórcy.

W efekcie tych poszukiwań powstały ciekawie zdobione serwisy naczyń porcelanowych. Zestaw Stone Age nawiązuje kolorystycznie do naturalnych wyrobów z kamienia. W ten sposób subtelna lekkość porcelana łączy się z wyglądem prastarych naczyń. Efekt tego zderzenia przyciąga uwagę, a kontrast intryguje. Seria Sienna wydobywa za to szlachetną fakturę marmuru – to znów nawiązanie do natury, ale równocześnie kieruje emocje do skojarzeń z mistrzami renesansu czy klasycyzmu, którzy tworzyli w tym materiale niezapomniane działa. Kotłujące się morze było natomiast inspiracją dla twórców zestawu Baltic. Dekoracja ta łączy w sobie przenikające się kolory w różnych odcieniach turkusu i granatu. Patrząc na te zestawy trudno uwierzyć, że są malowane ręcznie, a nie pochodzą wprost z natury. Zdobywają też uznanie wśród klientów, których ujmuje ten nowy styl ozdabiania naczyń porcelanowych.