Jak zadbać o swoją prywatność i zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z Internetu na smartphonie, tablecie czy innym urządzeniu z Androidem? Z pomocą przychodzi VPN o którym jest dzisiejszy artykuł.
VPN to skrót od Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna. W tym wypadku słowo „wirtualna” ma podkreślić, że nie istnieją żadne kable umożliwiające połączenia wewnątrz niej. Dostęp do sieci jest więc ograniczony i moderowany w celu zwiększenia zabezpieczenia i ochrony użytkowników podczas wymiany plików, surfowania po sieci czy nawet wykonywania przelewów.
Spis treści
Jak działa VPN?
Po zyskaniu dostępu do stworzonej sieci, użytkownicy VPN mogą swobodnie z niej korzystać, mając gwarancję, że lokalizacja i wszelkie dane chronione są przez zaszyfrowany, zabezpieczony tunel. Umożliwia to bezpieczne przeglądanie stron z regionalną blokadą, jak również ochronę surfowania przy korzystaniu z darmowego Wi-Fi. Obecnie wiele serwisów posiada dodatkowe zabezpieczenie szyfrujące połączenia ze stroną internetową, by uniemożliwić podejrzenie wpisywanych danych. Na podobnej zasadzie działa VPN, ale w sposób nazywany „tunelowanym”. Dzięki tunelowaniu wszystkie przesyłane pakiety z informacjami są szyfrowane i umieszczane w nowych pakietach. Jeśli więc ktokolwiek przechwyci dane w trakcie przekazywania do nowych pakietów, otrzyma zaszyfrowane informacje, które uniemożliwią łatwą ocenę tego, co użytkownik urządzenia planował zrobić.
Kto śledzi nas w Internecie?
Nie od dziś wiadomo, że w Internecie trudno o anonimowość – każdy pozostawia w sieci informacje na swój temat, nawet nieświadomie. Po wejściu na daną stronę automatycznie zostaje jej przesłany adres IP i informacje o przeglądarce – już te dane pozwalają na weryfikację danego użytkownika sieci. Takimi danymi zainteresowane są szczególnie korporacje, rządy, dostawcy internetu, serwisy typu Facebook i oczywiście hakerzy. Do zdobycia informacji wykorzystują między innymi ciasteczka stron internetowych. Jeśli na danej stronie znajdują się wtyczki Facebooka, Twittera czy innych serwisów społecznościowych, również tam wędrują informacje o użytkowniku sieci.
Co więcej, w przypadku stałego zalogowania na stronach, możliwe jest zidentyfikowanie użytkownika jako konkretnej osoby. Najczęściej informacje zbierane są w celu ustalenia pewnego konkretnego wzorca, by w przyszłości móc osiągnąć większe zyski. Korporacje są więc zainteresowane dostosowaniem produktów do potrzeb klientów, znalezieniem nowych sposobów na wykorzystanie usługi, a także skuteczniejszym wpłynięciem na odbiorcę za pomocą reklam. Stąd właśnie spersonalizowane reklamy pojawiające się na poszczególnych stronach i mające za zadanie przedstawiać takie produkty czy usługi, które prawdopodobnie zainteresują konkretnego użytkownika.
Dlaczego warto korzystać z usługi VPN?
VPN ma za zadanie ukryć przed osobami trzecimi wszystko to, co robi użytkownik danej sieci. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i swobodne korzystanie z poczty internetowej, dokonywanie przelewów czy logowanie na różne serwisy. Zazwyczaj odradza się korzystania z darmowego Wi-Fi, ponieważ niesie to ryzyko podejrzenia wprowadzanych danych przez innych użytkowników sieci. Dzięki VPN dane są szyfrowane i nie trzeba obawiać się takiej sytuacji. Dodatkowo VPN umożliwia bezpiecznie korzystanie z sieci w domu lub pracy, chroni przed oprogramowaniem szpiegującym, a także uniemożliwia namierzenie.
VPN można ustawić bezpośrednio w systemie lub jako osobną aplikację. Aby skorzystać z możliwości systemowych jakie oferuje Android, należy wejść w Ustawienia >> Sieci zwykłe i bezprzewodowe >> VPN, a następnie wybrać opcję „Zawsze włączone VPN”. W przypadku korzystania z osobnej aplikacji dostarczanej przez usługodawcę VPN, zazwyczaj wystarczy po prostu ją zainstalować, nadając jej odpowiednie uprawnienia.
Jak wybrać dobrą usługę VPN?
Obecnie dostępnych jest wiele usług VPN, co może powodować trudności w wybraniu najlepszej możliwości. Nie istnieje jednak coś takiego, jak uniwersalna usługa VPN. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb, na podstawie, których ocenia się parametry poszczególnych sieci. Przed dokonaniem wyboru należy zwrócić uwagę na takie cechy jak lokalizacja siedziby firmy świadczącej usługę, liczba serwerów i kraje, w jakich są umieszczone – im dalej znajduje się sieć, tym większe będzie opóźnienie w połączeniach.
Istotna jest także funkcjonalność aplikacji, szybkość działania, a także limit na transfer. Do celów prywatnych VPN stosowany jest najczęściej w celu ominięcia blokad regionalnych nakładanych przez dostawców sieci, ominięcia cenzury, podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększenie prywatności podczas korzystania z sieci.
Należy więc upewnić się, że dana usługa VPN obejmuje wszystkie potrzebne funkcje. Warto też kierować się jedną prostą zasadą: unikać protokołu PPTP – starego i niezapewniającego dostatecznego bezpieczeństwa, a sięgać po OpenVPN, który jest protokołem nowszym, bezpiecznym i wygodnym.
Więcej o tym, jak działa VPN, oraz rankingi VPN dla Androida i recenzje znajdziesz na stronie https://topvpn.pl/vpn-na-androida/