Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej?

Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej?

Bywa, że wentylacja zamiast wyciągać powietrze, wdmuchuje do pomieszczenia zimno. Dzieje się tak szczególnie zimą, podczas sezonu grzewczego, a zjawisko to nazywane jest fachowo wstecznym ciągiem kominowym. Skutkiem wdmuchiwania zimnego powietrza do pomieszczenia jest wychładzanie i dyskomfort termiczny wśród domowników. W związku z tym wiele osób decyduje się na zasłonięcie otworów kratki wentylacyjnej, co niestety nie jest dobrym pomysłem, gdyż niesie za sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Nieprawidłowa budowa komina

Powodem, przez który przez kratki wentylacji przedostaje się zimne powietrze do pomieszczenia może być nieprawidłowa budowa komina, gdzie wiatr nawiewa powietrze do przewodów wywiewnych. W poprawnie wykonanym kominie wentylacyjnym otwory wylotowe znajdują się po jego dwóch stronach, więc niezależnie od tego, z której strony wieje wiatr, zawsze będzie wzmacniał ciąg, a nie go osłabiał.

Okap

Przyczyną napływania zimnego powietrza przez wentylację może być również posiadanie okapu kuchennego. Jeżeli napływ powietrza przez kratkę powietrza nie jest prawidłowy, a w tym czasie włączymy okap, przez znajdującą się obok niego kratkę będzie napływać powietrze. Aby tego uniknąć, warto w trakcie używania okapu chociaż rozszczelnić okno w kuchni.

Kominek

Podobne zjawisko, jak w przypadku okapu, może powodować także kominek, w którym powietrze do spalania nie jest odprowadzone oddzielnym przewodem bezpośrednio do paleniska. Aby drewno w kominku mogło się palić, musi pobierać powietrze z pomieszczenia, wówczas może pojawić się zjawisko odwrotnego ciągu, nawet jeśli wentylacja w owym pomieszczeniu działa poprawnie.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych – do czego to prowadzi?

Wdmuchiwane zimne powietrze do pomieszczenia przez wentylację niekiedy sprawia, że domownicy zatykają kratki wentylacyjne, aby zapobiec wychładzaniu się mieszkania. Niestety nie jest to dobry pomysł, gdyż zostaje zaburzone prawidłowe działanie wentylacji. Warto też dodać, że takie działanie jest zwyczajnie niezgodne z prawem budowlanym oraz może negatywnie odbić się na zdrowiu domowników.

Zasłonięcie kratki wentylacyjnej może doprowadzić do:

  • osadzania się pary wodnej na szybach,
  • powstawania grzybów i pleśni, zarówno w kanałach wentylacyjnych, jak i w pomieszczeniach,
  • braku poprawnego przepływu świeżego powietrza, a w konsekwencji problemów z koncentracją i ogólnego złego samopoczucia domowników,
  • rozwoju chorób spowodowanych wdychaniem nieświeżego powietrza, takich jak astmy,
  • zatruciem tlenkiem węgla (tzw. „czadem”).

Kratka, która może być ozdobą

W mieszkaniu należy przede wszystkim zadbać o to, aby zawsze napływało do niego świeże powietrze z zewnątrz. Aby tak było, we wszystkich mieszkalnych pomieszczeniach powinny znajdować się nawiewniki w oknach lub w ścianach. Dla osób, które boją się, że kratki wentylacyjne będą szpecić ich dopieszczone wnętrze, mamy dobrą wiadomość, bo wcale tak być nie musi, bo spersonalizowana kratka może być małym dziełem sztuki dodającym tą przysłowiową kropkę nad i. Jak jest to możliwe? Wystarczy odwiedzić nasz sklep i zapoznać się z naszym bogatym wyborem wzorów dostępnych w kategorii kratka wentylacjna ozdobna.