Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Czeka Cię zakup płyty indukcyjnej i nie wiesz, jak wybrać najlepszą? Sprawdź, co musi oferować tego typu urządzenie, aby uprzyjemniać gotowanie. Jeśli będziesz pamiętać o tych aspektach, znalezienie dobrej płyty indukcyjnej nie będzie problemem!

Czym jest płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to urządzenie, które od lat zastępuje w polskich domach tradycyjne palniki gazowe. Działa ona dzięki polu magnetycznemu, które wytwarzane jest w płycie za pośrednictwem specjalnych cewek. Sprawia ono, że po ułożeniu odpowiedniego naczynia na konkretnym miejscu indukcji, wytwarzane są prądy wirowe pozwalające na odpowiednie ogrzanie naczynia i jego zawartości. Płyta indukcyjna jest energooszczędna, a co ważniejsze – o wiele bezpieczniejsza od palników gazowych, ponieważ nagrzewa się jedynie w miejscu, w którym stoi garnek czy patelnia.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Największą zaletą płyt indukcyjnych jest wysoka oszczędność energii oraz czasu, który poświęca się na gotowanie. To wszystko dzięki metodzie działania indukcji. Grzeje ona jedynie w miejscu, w którym stoi naczynie. Przez to szybciej nagrzewa garnek czy patelnię oraz ich zawartość. W praktyce przekłada się to na czas gotowania zredukowany o nawet 30% i na oszczędność energii na poziomie do 25%.

Za wyborem płyty indukcyjnej powinny przemawiać również statystyki dotyczące strat cieplnych. W przypadku palników gazowych, straty sięgają nawet 50% wytwarzanej energii. Wybierając do swojej kuchni płytę indukcyjną, straty cieplne to jedynie 20%. Właśnie ten aspekt powinien przekonać wszystkich przeciwników płyt indukcyjnych, którzy argumentują wybór płyt gazowych tańszymi rachunkami za gaz w porównaniu z rachunkami za prąd.

Wiele płyt indukcyjnych oferuje również programy niedostępne w przypadku płyt gazowych. Dobrym przykładem będzie tutaj program rozmrażania czy szybkiego gotowania, pozwalający na zagotowanie wody w niespełna minutę! Takie aspekty sprawiają, że dobrym wyborem może okazać się właśnie płyta indukcyjna. Jaką wybrać do swojej kuchni? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to koniecznie sprawdź ranking na stronie: https://rankingo.net/plyty-indukcyjne-ranking/ i wybierz model idealny dla siebie!

Płyta indukcyjna – jaką wybrać?

Szukając idealnej płyty indukcyjnej do swojej kuchni, warto przyjrzeć się kilku istotnym cechom. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim takie elementy jak:

  • Osobne sterowanie do każdego pola – dzięki niemu można wygodnie i swobodnie kontrolować moc palników, które ogrzewają naczynia. Pomaga to przy gotowaniu kilku dań jednocześnie. Takie rozwiązanie jest nie tylko potrzebne. Powinno być koniecznością w domu każdego miłośnika kuchni;
  • Szerokość płyty – powinna ona wynosić minimum 60 cm, aby umożliwić swobodne gotowanie na czterech polach jednocześnie. Jeśli ma się jednak taką możliwość, warto wybrać większe modele, które nie tylko estetycznie wyglądają w kuchni, lecz także zapewniają wyjątkową wygodę podczas przygotowywania posiłków;
  • Funkcja Booster – istotne jest to, aby dobra płyta indukcyjna miała specjalną technologię, która na określony czas pozwala znacząco zwiększyć moc danego pola. Dzięki temu można podnieść temperaturę w naczyniu nawet w kilkanaście sekund. Taka opcja powinna być dostępna na każdym polu indukcji, a nie jedynie na wybranych częściach grzewczych;
  • Ilość poziomów mocy – dobra indukcja powinna posiadać minimum 9 poziomów mocy. Najlepiej wybierać jednak urządzenia, które mają ich możliwie najwięcej. Dzięki temu można swobodnie znaleźć idealną moc grzania do konkretnej potrawy, którą się przygotowuje;
  • Funkcja Timer – każda płyta indukcyjna powinna być wyposażona w funkcję Timer. Dzięki niej bez problemu można zaprogramować płytę tak, aby wyłączyła się w konkretnym momencie. To pozwala na większą swobodę działania i spokojny odpoczynek, gdy posiłki będą przygotowywać się w kuchni. Funkcja Timer to nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo, np. w przypadku nagłego zaśnięcia czy potrzeby wyjścia z domu.