Podstawy wiedzy finansowej: jak obniżyć koszty i zacząć oszczędzać

Podstawy wiedzy finansowej: jak obniżyć koszty i zacząć oszczędzać

Znajomość finansów to zrozumienie, jak działają pieniądze i jak je zarabiać, a także umiejętność korzystania z różnych umiejętności finansowych, w tym zarządzania finansami osobistymi, budżetowania i inwestowania.

Podpowiadamy, jak właściwie zarządzać pieniędzmi i ile trzeba oszczędzać, aby osiągnąć stabilność finansową.

Napraw swoje wydatki

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy jest ustalenie, ile wydajesz. Przez trzy miesiące zapisuj wszystkie swoje wydatki, w tym każdą filiżankę kawy, artykuły gospodarstwa domowego i napiwki.

Śledzenie wydatków można wykonać za pomocą ołówka i papieru, arkusza kalkulacyjnego lub bezpłatnego narzędzia do śledzenia wydatków online i aplikacji mobilnej. Po trzech miesiącach podziel liczby na kategorie, takie jak gaz, artykuły spożywcze i odzież, i zsumuj swoje wydatki. Skorzystaj z wyciągów bankowych, aby upewnić się, że masz wszystko wymienione.

Oszczędzaj co najmniej 10% swoich dochodów

Wyrób sobie nawyk odkładania co miesiąc 10% swojej pensji na różne cele finansowe. Na przykład na wypadek nagłych i nieprzewidzianych sytuacji, na emeryturę w celu zapewnienia sobie godnej starości lub na inwestycję.

Jednak oszczędność 10% może nie wystarczyć do osiągnięcia krótko- i długoterminowych celów. Idealnie liczba ta powinna opierać się na tym, jak szybko chcesz osiągnąć swój cel i ile potrzebujesz.   

Zautomatyzuj automatyczne przelewy

Ustawiając automatyczne przelewy z konta bankowego na konto oszczędnościowe co miesiąc, pieniądze będą gromadzić się w czasie bez dodatkowego wysiłku z Twojej strony. Ta metoda znacznie ułatwi oszczędzanie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Kieruj się zasadą 50/30/20

Jednym ze sposobów na zwiększenie oszczędności jest przestrzeganie zasady 50/30/20. Zgodnie z tą zasadą nie więcej niż 50% Twojej pensji powinno być przeznaczane na obowiązkowe potrzeby (czynsz, zakupy spożywcze, media, transport, ubezpieczenie), nie więcej niż 30% na zachcianki (podróż, wyjście do kawiarni i fryzjera) , zakupy itp.) i co najmniej 20% swoich dochodów na oszczędności i spłatę długów. Możesz jednak dokonać własnych korekt i rozłożyć odsetki w inny sposób.

Inwestowuj

Po stworzeniu małej poduszki finansowej możesz zacząć inwestować. Najpierw oczywiście trzeba poznać podstawy i zdecydować, w co i ile inwestować, biorąc pod uwagę ryzyko i potencjalne korzyści płynące z różnego rodzaju inwestycji. Oto niektóre instrumenty finansowe do inwestycji: akcje, obligacje, lokaty bankowe, nieruchomości.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.