Outsourcing księgowości – jak znaleźć odpowiedniego zewnętrznego księgowego dla swojej firmy?

Outsourcing księgowości – jak znaleźć odpowiedniego zewnętrznego księgowego dla swojej firmy?

Outsourcing księgowości to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Na czym dokładnie to polega? Jak znaleźć odpowiedniego zewnętrznego księgowego dla swojej firmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to nic innego, jak zlecenie usług księgowych na zewnątrz. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzystają zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i duże firmy optymalizujące swoje koszty. Outsourcing księgowości może bowiem zawierać szeroki zakres usług, co sprawia, że wymaga elastyczności zarówno po stronie przedsiębiorstwa, jak i współpracującego z nim biura rachunkowego.

Outsourcing księgowości – zalety

Rosnąca popularność outsourcingu księgowości jest efektem licznych zalet tego rozwiązania. Wymienić wśród nich należy bowiem przede wszystkim:

  • możliwość optymalizacji kosztów działalność, co wynika z faktu, że outsourcing jest z reguły znacznie tańszy niż zatrudnianie własnych księgowych oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy;
  • możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia najlepszych specjalistów, ponieważ księgowi pracujący w biurach rachunkowych świadczących usługi outsourcingu są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, a także mogą wzajemnie się wspierać;
  • możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej firmy, czy znalezienia rozwiązań przyspieszających jej rozwój. Wynika to z faktu, że zewnętrzni specjaliści dzięki znajomości danej branży, czy obsłudze różnych podmiotów są w stanie zaproponować korzystne zmiany;
  • elastyczność, ponieważ zewnętrzne biuro rachunkowe może przejąć wszystkie procesy związane z księgowością firmy lub wyłącznie ich konkretną część;
  • dostępność, ponieważ outsourcing jest oferowany nie tylko jako księgowość dla dużych firm, ale również usługi dedykowane małym podmiotom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Decydując się na skorzystanie z outsourcingu księgowości należy wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które świadczy tego typu usługi. Pod uwagę warto zatem wziąć doświadczenie zewnętrznych księgowych, ponieważ bezpośrednio wpływa ono na jakość oferowanych usług. Istotne są oczywiście również opinie na temat konkretnego biura, które można znaleźć w Internecie, czy uzyskać bezpośrednio od innych przedsiębiorców korzystających z jego usług. Bardzo ważną kwestią jest także podejście do współpracy, która powinna odbywać się na zasadach partnerskich. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, jak dużo firm obsługuje dane biuro rachunkowe oraz to, jakiej wielkości są to podmioty. Może bowiem okazać się, że nasza firma jest jedną z wielu obsługiwanych przez zewnętrznego księgowego, a jej wielkość sprawia, że usługi świadczone na rzecz innych przedsiębiorców są dla biura priorytetem. W efekcie lepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z zewnętrznym księgowym, którego pozycja na rynku jest zbliżona do pozycji naszej firmy.

Podsumowując należy stwierdzić, że outsourcing księgowości to korzystne rozwiązanie, które pozwala nie tylko ograniczyć koszty, ale mieć również pewność, że księgowość firmy prowadzona jest w prawidłowy sposób. Najważniejszy staje się zatem wybór odpowiedniego biura rachunkowego oraz nawiązanie z nim partnerskiej współpracy.