Krótki poradnik o oszczędzaniu

Krótki poradnik o oszczędzaniu

Jak często zdajesz sobie sprawę, że zmarnowałeś „duże pieniądze”, ponieważ miałeś obsesję na punkcie oszczędzania groszy? Ten artykuł przeprowadzi Cię przez kilka codziennych scenariuszy, w których możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy na dłuższą metę, poprawiając poczucie perspektywy i rozsądnie wydając pieniądze w krótkim okresie.

Rozpocznij planowanie z wyprzedzeniem na następny miesiąc

Wiem, jak trudno jest zdjąć nogę z pedału. Jesteśmy tak zajęci przedzieraniem się przez dzisiejszą rozrastającą się listę rzeczy do zrobienia, że ​​myślenie o jutrze, przyszłym miesiącu lub przyszłym roku jest luksusem, na który nie możemy sobie pozwolić. Jeśli jednak chcemy efektywniej zarządzać domowym budżetem, musimy walczyć z naturalną chęcią skupienia się na „tu i teraz”. To dlatego, że jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje zarządzanie finansami i sprawić, by Twoje pieniądze poszły dalej, jest planowanie z wyprzedzeniem.

Jeśli poświęcisz czas na napisanie listy obowiązków i zakupów, które będziesz mieć w przyszłym miesiącu i wymyślisz najbardziej efektywne metody w bieżącym miesiącu, będzie to dobrze spędzony czas. Dzieje się tak, ponieważ planowanie z miesięcznym wyprzedzeniem, zamiast codziennego podejścia do wydatków, pomoże Ci ustalić priorytety. Oznacza to, że będziesz wiedzieć, ile będziesz musiał odłożyć na niezbędne wydatki, takie jak rachunki, i ile pozostaniesz do wydania na nieistotne przedmioty i smakołyki. Co więcej, gdy nadejdzie następny miesiąc, będziesz miał jasny plan działania, który pozwoli Ci pogrupować zakupy i zadania, aby zrobić więcej rzeczy w krótszym czasie, przy mniejszym zaangażowaniu zasobów.

Zacznij kupować hurtowo artykuły spożywcze

Oczywistym zastosowaniem poprzedniego tematu jest ograniczenie wizyt w sklepie spożywczym i rozpoczęcie hurtowego kupowania żywności. Pomyśl o czasie i pieniądzach na benzynę/diesel, które wydajesz jeżdżąc po okolicy, ponieważ zorientowałeś się, że brakuje Ci jakiegoś składnika tuż przed gotowaniem obiadu! Jeśli zaczniesz spisywać potrzebne artykuły spożywcze, zawsze możesz z wyprzedzeniem zaopatrzyć się we wszystko, czego naprawdę potrzebujesz… nie wspominając o tym, że kupowanie dowolnego produktu luzem zawsze będzie tańsze.

Zaplanuj posiłki i zakupy spożywcze

Może wydawać się to oczywiste, ale planowanie zakupów spożywczych z wyprzedzeniem może zaoszczędzić kilka tysięcy złotych rocznie, zwłaszcza jeśli planujesz posiłki z wyprzedzeniem. Sprawdzenie swoich szafek i sporządzenie listy przed pójściem na zakupy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ prawdopodobnie będziesz się tego trzymać i unikniesz kupowania kolejnej puszki posiekanych pomidorów do 6 puszek, które już masz.

Zakupy online artykułów spożywczych to kolejny świetny sposób na planowanie z wyprzedzeniem i oszczędzanie pieniędzy, ponieważ możesz kontrolować koszt „wirtualnego” koszyka na zakupy i sprawdzać tańsze alternatywy lub okazje, których możesz nie zauważyć w sklepie.

Kup wypiekacz do chleba

Chleb to pyszne i wszechobecne jedzenie, które prawdopodobnie spożywasz każdego dnia – przynajmniej tak zrobisz, jeśli jesteś kimś takim jak ja. Kocham chleb! Chleb Naan, chleb sodowy, chleb pitta, chleb tygrysi: nazwij to, kocham to wszystko. Chociaż chleb jest niedrogi, zastanów się, ile pieniędzy wydajesz na chleb każdego roku. Teraz spróbuj wziąć pod uwagę, ile kosztowałoby po prostu kupienie wypiekacza do chleba i rocznej wartości mąki! Wkrótce zdasz sobie sprawę, że wypiekacz do chleba zwróci się za około pół roku, a od tego momentu będziesz efektywnie oszczędzać pieniądze za każdym razem, gdy zjesz własny chleb domowej roboty. Zawsze będziesz mieć pyszny, świeżo upieczony chleb na żądanie, ograniczając marnowanie żywności, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, pomijając regularne wizyty w piekarni lub supermarkecie.

Ubezpiecz się od nieuniknionych życiowych wypadków

Dobre ubezpieczenie telefonu to kolejny dobry przykład długoterminowej inwestycji, która może się zwrócić wielokrotnie. Rzeczywiście, wydawanie kilku złotych miesięcznie na taką usługę może wydawać się marnotrawstwem… ale po prostu porównaj tę kwotę z pieniędzmi, które niezmiennie będziesz wydawać, gdy zgubisz telefon, zepsujesz ekran lub w inny sposób ulegniesz uszkodzeniu. A jeśli myślisz, że tak się nie stanie, ponieważ naprawdę dobrze dbasz o swój telefon… albo nigdy wcześniej nie miałeś smartfona, albo po prostu się oszukujesz. Wypadki będą się zdarzać.

Ubezpieczenie telefonu komórkowego to nie jedyny sposób, aby uchronić się przed wysokimi rachunkami ponoszonymi w razie wypadku. Jeśli planujesz wynająć samochód na następne rodzinne wakacje, warto sprawdzić drobny druk na umowie najmu samochodu, aby nie narobić ogromnego rachunku za „ubezpieczenie własne”, jeśli Ty (lub ktokolwiek inny) uszkodzisz swój samochód samochód. Możesz uniknąć płacenia setek złotych nadwyżki w przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, kupując ubezpieczenie od należnej kwoty na wynajem samochodu co zmniejszy lub zniesie nadwyżkę, którą musisz zapłacić.

Kupuj produkty „poza sezonem”

Jeśli chodzi o długoterminowe planowanie budżetu, kupowanie produktów „poza sezonem” to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Może wydawać się to oczywiste, ale w styczniowej wyprzedaży opłaca się kupować kartki świąteczne, papier do pakowania, dekoracje i prezenty, nawet jeśli to ostatnia rzecz, na którą masz ochotę. Podobnie możesz zarobić duże oszczędności, jeśli planujesz z wyprzedzeniem i kupujesz grille zimą i palniki na drewno latem!

Wniosek

Jak widać, są to proste, wykonalne pomysły, które pokazują, jak krótko terminowość działała na twoje finanse. Zajmij się sztuką planowania finansowego już teraz, a przed końcem roku zdasz sobie sprawę z tego, że twoje pieniądze będą się wydawały rozciągać, a nie wyciekać.

Czy masz tendencję do codziennego podejścia do zarządzania budżetem domowym, czy oszczędzasz pieniądze, planując z wyprzedzeniem? Czy masz jakieś wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy poprzez bardziej długoterminowe spojrzenie na zarządzanie finansami domowymi? Jak zawsze bardzo chciałbym usłyszeć od ciebie.