Rejestry dłużników w Polsce są publiczne i umożliwiają sprawdzenie, czy dana osoba, bądź firma posiada dług. Obecność na listach powoduje znaczne utrudnienia w dostępie nie tylko do kredytów i pożyczek, ale również usług różnych firm, jak np. abonamenty telefoniczne. Sprawdź, jak działają bazy informacji o długach i dłużnikach, a także dowiedz się, czy pożyczki z wpisami w krd erif bik big, są możliwe.
Spis treści
Jakie są bazy dłużników w Polsce?
Bazy informacji o długach i dłużnikach to przede wszystkim dane zawarte w rejestrach pięciu Biur Informacji Gospodarczych. Oprócz tego na rynku działają inne samodzielne instytucje. Każda z tych instytucji prowadzi oddzielny spis, nie ma więc jednej wspólnej informacji na temat zadłużeń. Do najczęściej wykorzystywanych rejestrów dłużników zaliczamy:
- BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.,
- BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A.,
- KRD – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- RNP – Rejestr Należności Publicznoprawnych,
- KRZ – Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Głównym zadaniem prowadzonych rejestrów jest zapewnienie dostępu do szybkiej wymiany informacji na temat zadłużeń. Bazy są wykorzystywane przez pożyczkodawców do oceny zdolności i wiarygodności finansowej potencjalnych klientów. Dla nas wszystkich natomiast motywacją do terminowego płacenia zobowiązań i wywiązywania się z umów.

Jakie informacje i dane gromadzą bazy dłużników
W rejestrach dłużników znajdują się informacje o długach. Dane te są na tyle szczegółowe, aby można było zidentyfikować osobę odpowiedzialną za powstanie zobowiązania. Są to m.in.:
- dane identyfikacyjne, tj. imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania,
- wysokość zobowiązania,
- data udzielenia zobowiązania,
- informacja o niespłaconej kwocie,
- data powstania zaległości,
- informacje o wysłanych wezwaniach do zapłaty,
- opis podjętych działań windykacyjnych.
Biuro Informacji Kredytowej, jako jedyne prowadzi spis wszystkich zobowiązań finansowych udzielanych przez banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe współpracujące z BIK. Oznacza to, że przetwarza nie tylko negatywne dane na nasz temat, ale również informacje o terminowych spłatach. W ten sposób możemy budować pozytywną historię na temat spłacanych przez nas zobowiązań, dzięki temu wzrasta nasza wiarygodność i w przyszłości łatwiej nam zaciągać kolejne kredyty.
Jak sprawdzić informacje o długach i dłużnikach?
Dane zawarte w bazach dłużników dostępne są online. Informację o długach sprawdzimy w poprzez zalogowanie się na stronie internetowej każdego z biur. W przypadku BIK dostęp ten jest również z poziomu aplikacji mobilnej. Aby sprawdzić, czy ktoś jest zadłużony, należy:
- zarejestrować konto klienta w wybranej bazie dłużników,
- kupić abonament lub pojedynczy raport,
- potwierdzić tożsamość za pomocą przelewu weryfikującego z własnego rachunku bankowego.
Koszt raportu uzależniony jest od konkretnego biura. Przykładowo pobranie najbardziej szczegółowego Raportu o sobie w BIK kosztuje 39 zł. W ERIF natomiast raport jest bezpłatny raz na pół roku.
Zalety i wady pożyczki z wpisami w krd erif bik big
Zaletą pożyczki z wpisami w krd erif bik big jest przede wszystkim to, że są dostępne dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, czyli mają niską zdolność kredytową lub aktywne zadłużenia. Oznacza to, że takiej pożyczki nie otrzymasz w banku, a w firmie pożyczkowej. Proces składania wniosku o taką pożyczkę jest uproszczony do minimum i najczęściej nie wymaga od nas przedstawiania dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy. Całość załatwisz bez wychodzenia z domu. Ułatwiona dostępność do ofert może też być wadą, jeżeli nie kontrolujemy swoich zadłużeń. Pamiętaj, aby każda decyzja o kolejnej pożyczce była przemyślana, bo dzięki temu pożyczanie jest bezpieczne.