Wybieramy łóżko jednoosobowe – co wziąć pod uwagę?

Wybieramy łóżko jednoosobowe – co wziąć pod uwagę?

Łóżko jednoosobowe zapewnia nam pełen komfort snu. Dysponujemy przestrzenią do spania jedynie dla siebie i możemy dostosować je do swoich preferencji. Aby jednak zapewnić sobie maksymalną wygodę, powinniśmy wybrać łóżko o odpowiednich parametrach, liczy się bowiem zarówno jego wielkość, jak i stopień twardości materaca oraz materiał, z jakiego został wykonany. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka jednoosobowego.

Dostosuj rozmiar do swoich preferencji i wielkości sypialni

Jak wiadomo, sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby zadbać o wygodę i komfort. Jednym z ważniejszych czynników jest zatem zapewnienie sobie optymalnej przestrzeni do spania, która zapewni nam swobodę ruchów. Wśród łóżek jednoosobowych możemy wybierać z kilku rozmiarów: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 oraz 140×200. Z praktyki sprzedawców wynika, że najczęściej wybierany jest mebel o wymiarach 90×200, ponieważ z jednej strony jest on na tyle kompaktowy, że nie zabiera zbyt wiele przestrzeni, z drugiej zaś jednej osobie jest w stanie zapewnić komfortowy sen. Przy wyborze rozmiaru trzeba się jednak kierować przede wszystkim własnymi preferencjami.

Oprócz tego istotna jest także wielkość sypialni. Łóżko nie może zdominować przestrzeni ani wpłynąć na ograniczenie jej funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić trochę miejsca jest wybór łóżka z pojemnikiem na pościel. Dzięki temu, że wyposażone jest ono w pojemny schowek, nie trzeba szukać dodatkowego miejsca na kołdrę i poduszki. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ułatwia jej aranżację. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest to rozwiązanie, które pozwala na zachowanie porządku, a łóżko może służyć zarówno do spania, jak i miejsca do siedzenia, np. podczas przyjmowania gości.

Wybierz materac o odpowiedniej twardości

Aby łóżko zapewniało nam wygodę podczas spania, powinno być wyposażone w materac, który zapewni jak najwięcej punktów podparcia dla kręgosłupa – wyjaśnia przedstawiciel firmy MK Foam zajmującej się sprzedażą łóżek i materacówZ tego powodu warto wziąć pod uwagę zarówno stopień twardości, jak i materiał, z jakiego został wykonany. Istotne jest także, aby łóżko posiadało stelaż współpracujący z danym materacem.

Dla osób o niższej wadze przeznaczone są materace H1 (do 60 kg) i H2 62 (60-80 kg), natomiast przy wyższej wadze preferowane są twardości H3 (80-100 kg) i H4 (powyżej 100 kg). Ponadto liczy się także sposób wykonania materaca. Można się zdecydować na produkty z wysokoelastycznej pianki, które dobrze dopasują się do kształtu ciała. Popularne są także materace wykonane w konstrukcji kieszonkowej, które minimalizują nacisk na naczynia krwionośne, przekładając się na lepsze krążenie i większy komfort snu. Dobrym wyborem będą także najnowocześniejsze rozwiązania, wśród których na szczególną uwagę zasługuje naturalny lateks Talalay o doskonałych właściwościach antybakteryjnych, a także o najwyższym stopniu odprowadzania wilgoci. Przy wyborze trzeba zatem uwzględnić przed wszystkim swoje preferencje. 

Przy zakupie łóżka jednoosobowego najważniejszą kwestią jest jego rozmiar. Oprócz tego znaczenie ma także rodzaj materaca i stelaża. Jeśli dodatkowo dużą wagę przywiązujemy do estetyki, możemy zdecydować się na łóżko tapicerowane, które podkreśli wygląd sypialni.