Wyobraź sobie darmową energię dla Twojego domu. Interesujące? Z pewnością! Jeśli jeszcze dasz się przekonać, że jest ona czysta i przyjazna dla środowiska naturalnego, nie będziesz dłużej się wahać. Zainwestujesz w montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu. Przedtem jednak dowiedz się, jakie jeszcze inne korzyści może przynieść ten rodzaj energii odnawialnej.
Czym jest darmowa energia ze słońca?
Fotowoltaika jest metodą pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej. Promieniowanie słoneczne składa się z cząstek elementarnych – fotonów, będących nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych. Uderzają one w ogniwa fotowoltaiczne, które zbudowane są z półprzewodników. Energia fotonu wytrąca w półprzewodniku elektron, by wywołać różnicę potencjałów, czyli przepływ prądu elektrycznego. W panelach fotowoltaicznych zbudowanych z wielu ogniw powstaje prąd stały. Jest on kierowany do falowników, których zadaniem jest dopasowanie jego parametrów do wymagań sieci elektroenergetycznej.
Zyski ekonomicznie i ekologiczne fotowoltaiki
Największym zyskiem ekonomicznym są oszczędności wynikające z produkcji taniego prądu. Jak przekonują specjaliści działającej w okolicach Białegostoku, Zambrowa, Augustowa, Łomży i Bielska Podlaskiego firm Alex Electro, która specjalizuje się w sprzedaży, montażu i serwisie fotowoltaiki, choć wymaga ona inwestycji finansowej, to według dostępnych kalkulatorów fotowoltaicznych, zwrot kosztów następuje już po kilku latach. Dużym ułatwieniem są instrument wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w postaci programów, np. „Mój Prąd”. Warto zaznaczyć, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, czy też korzystanie z instalacji fotowoltaicznej hybrydowej uniezależnia właściciela od dostawców prądu i pozwala na obniżenie rachunków nawet o 90%. Fotowoltaika nie emituje żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Nie pozostawia więc śladu węglowego. Dla coraz większej ilości odbiorców ma to bardzo duże znaczenie.
Energia prosumencka
Fotowoltaika zaliczana jest do energii prosumenckiej, czyli takiej, w której właściciel instalacji jest jednoczenie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Prosument wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedaje do sieci energetycznych. Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii taka instalacja domowa nie może przekraczać 40 kW, a jej właściciel prowadzić w tym celu ukierunkowanej działalności gospodarczej. Dla prosumenta liczy się więc bilans wynikający z różnicy pomiędzy energią wyprodukowaną a zużytą. Warto też zauważyć, że domowa instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości.