Piwonie chińskie

Piwonie chińskie

Niewiele roślin ma dłuższą historię uprawy lub ważniejszą rolę w ogrodnictwie ozdobnym niż piwonie, a spośród wielu gatunków z rodzaju Paeonia , prawdopodobnie najpopularniejszą i najważniejszą jest peonia chińska, czyli piwonia chińska. . Te tworzące kępy, przypominające krzewy byliny mają ogromne, pełne kwiaty, które pojawiają się późną wiosną i wczesnym latem. Piwonie wymagają zim wystarczająco zimnych, aby wywołać uśpienie roślin.

Piwonie są zwykle sadzone jako dobrze rozwinięte doniczkowe rośliny szkółkarskie na wiosnę, ale rośliny z nagimi korzeniami, często zamawiane w sklepach internetowych, są zazwyczaj sadzone jesienią. Piwonia chińska, to wolno rosnąca roślina, której osiągnięcie wystarczającej dojrzałości może zająć nawet trzy lata, ale za cierpliwość zostaniesz nagrodzony, bardzo długowieczną rośliną. Piwonie są niezwykle długowieczne — mogą przetrwać 100 lat lub dłużej.

Piwonie zawierają toksyczną substancję, paeonol, która może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe w przypadku spożycia przez zwierzęta domowe. Piwonia nie znajduje się na listach roślin toksycznych dla ludzi.

Pielęgnacja chińskiej piwonii

Podczas sadzenia piwonii kluczowe znaczenie mają duże odstępy i dobra cyrkulacja powietrza, ponieważ przeludnienie sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób — zaleca się około 1m między roślinami. Trzymaj je z dala od innych dużych roślin, które mogą konkurować o składniki odżywcze. Ponieważ chińska piwonia wymaga zimowego chłodu, aby zawiązać pąki kwiatowe, należy je sadzić tak, aby korona korzenia znajdowała się dość blisko powierzchni – nie więcej niż 5 cm głębokości. Jeśli sadzisz okaz z szkółki, upewnij się, że nie zakopujesz korony głębiej niż rosła w doniczce.

Główki kwiatowe piwonii są duże i ciężkie, więc mają tendencję do przewracania się, szczególnie po deszczu. Jeśli nie chcesz kupować specjalnych pierścionków z piwonii, możesz użyć drewnianych lub lekkich metalowych kołków i sznurka, aby stworzyć własne wsparcie.

Jedyną inną regularną konserwacją, której wymagają piwonie, jest usunięcie liści i dokładne oczyszczenie. W okresie wegetacji, aby zachować schludny wygląd i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy usunąć chore liście.

Nasłonecznienie

Aby uzyskać najlepszy rozkwit, piwonie ogrodowe potrzebują pełnego słońca z co najmniej sześcioma godzinami światła słonecznego dziennie. Jedynym wyjątkiem są w cieplejszym klimacie, gdzie można je sadzić w półcieniu , aby chronić je przed południowym upałem.

Gleba

Piwonie mogą rosnąć na wielu różnych glebach, o ile gleba jest żyzna i dobrze przepuszczalna. Unikaj mokrych miejsc, w których gromadzi się woda. Jeśli gleba jest piaszczysta lub bogata w glinę, dodaj materię organiczną, ale nie obornik, ponieważ może to sprzyjać chorobie botrytis. Dodając poprawki do gleby, pamiętaj, aby je głęboko wymieszać. Piwonie preferują stosunkowo neutralne pH gleby, ale tolerują łagodną kwasowość.

Woda

Ogólnie rzecz biorąc, chińskie piwonie nie wymagają dodatkowego podlewania w regionach o regularnych opadach deszczu. Ich zapotrzebowanie na wodę jest największe wiosną i jesienią, więc jeśli w tych kluczowych miesiącach są suche warunki, utrzymuj glebę równomiernie nawilżoną, podlewając je powoli i głęboko w razie potrzeby. 

Temperatura i wilgotność

Piwonie są bylinami w chłodnym klimacie – wiele odmian przetrwa temperatury tak niskie, jak minus 50 stopni Fahrenheita. Potrzebują zimowego chłodu, aby wywołać pełne uśpienie, które zresetuje pąki wzrostu. Chińskie piwonie rozwijają się w strefach od 3 do 7, a północna część strefy 8 może również wspierać piwonie.

Chińskie piwonie nie radzą sobie dobrze w silnym upale i wilgotności, zwłaszcza w okresie kwitnienia. W regionach o ciepłym, wilgotnym lecie jednym obejściem jest wybór odmian, które kwitną wcześniej, przed nadejściem letnich upałów.

Nawóz

Chińskie piwonie generalnie nie potrzebują nawozu, chyba że w glebie brakuje składników odżywczych. W ubogiej glebie – lub jeśli rośliny nie kwitną odpowiednio – zastosuj nawóz o niskiej zawartości azotu, taki jak nawóz cebulowy, po okresie kwitnienia i ponownie późnym latem, wokół linii kroplowej roślin.

Ale najlepiej w ogóle nie karmić piwonii, dopóki nie pojawią się dowody potrzeby – takie jak rośliny, które nie kwitną, mimo że wszystkie inne warunki są sprzyjające.

Rodzaje chińskich piwonii

Spośród wielu setek nazwanych odmian piwonii chińskiej, są to jedne z najbardziej popularnych: 

  • Paeonia lactiflora ‘Sarah Bernardt’ to pachnący późny sezon bloomer z różoworóżowymi podwójnymi kwiatami.
  • P. lactiflora ‘Karl Rosenfield’ to purpurowy bloomer w połowie sezonu z podwójnymi kwiatami.
  • P. lactiflora ‘Shirley Temple’ to pachnący, wczesny bloomer z podwójnymi, jasnoróżowymi kwiatami, które stopniowo przechodzą w kość słoniową.
  • P. lactiflora ‘Bowl of Beauty’ to pachnący, wczesnosezonowy bloomer z pojedynczymi różowymi kwiatami i falbaniastymi, od białawego do żółtego środkiem.
  • P. lactiflora ‘Kansas’ to pachnący kwitnący od początku do połowy sezonu z jasnoróżowo-czerwonymi podwójnymi kwiatami.
  • P. lactiflora ‘Festiva Maxima’ to silnie pachnący, wczesnoroczny bloomer o podwójnych białych kwiatach.

Jak wyhodować chińską piwonię z nasion?

Prawie wszystkie piwonie to rośliny hybrydowe, które nie „realizują się” z nasion zebranych z główek kwiatowych. Nawet jeśli kupujesz nasiona z renomowanego komercyjnego źródła, może minąć wiele lat, zanim sadzonki wyrosną na dojrzałe rośliny kwitnące. Z tego powodu rozmnażanie nasion jest rzadko wykonywane przez amatorów, którym znacznie łatwiej jest rozmnażać wegetatywnie.

Sadzenie i przesadzanie chińskiej piwonii

Ponieważ są tak wysokie i ciężkie, chińskie piwonie mają tendencję do przewracania się, gdy są sadzone w pojemnikach. Jeśli chcesz wyhodować je w ten sposób, wybierz hybrydy karłowate, zwane również piwoniami tarasowymi.

Jak sprawić, by chińska piwonia zakwitła?

Przy dobrym nasłonecznieniu dojrzałe piwonie zwykle są chętne do intensywnego kwitnienia. Jednak młode rośliny mogą zakwitnąć około trzech lat, więc nie zniechęcaj się, jeśli nasadzenie z gołymi korzeniami lub podzielona piwonia nie zakwitnie w ciągu pierwszych kilku lat.

Piwonia posadzona zbyt głęboko może odmówić kwitnienia, ponieważ jej oczy wzrostu nie otrzymały odpowiedniego zimowego chłodu. Spróbuj wykopać roślinę i posadzić ją nieco płytko. Wreszcie, jeśli gleba jest uboga, jesienna dawka nawozu cebulowego może pobudzić roślinę do lepszego kwitnienia następnej wiosny. Uważaj jednak, aby nie przekarmić, ponieważ nadmiar nawozu może również utrudnić kwitnienie.

Roślina, która jest zbierana zbyt obficie na kwiaty cięte, może również zareagować zmniejszonym kwitnieniem w następnym roku. Aby zapewnić dobrą coroczną ekspozycję, nigdy nie zbieraj więcej niż jednej trzeciej kwiatów do aranżacji ciętych.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.