Oszczędności energii dzięki dachom z fotowoltaiką – jak działa ten system?

Oszczędności energii dzięki dachom z fotowoltaiką – jak działa ten system?

Nic dziwnego, że w obecnych czasach większość z nas szuka oszczędności. Aby cieszyć się możliwością zaoszczędzenia pieniędzy, czasem trzeba jednak zainwestować. W dłuższej perspektywie taka inwestycja jest jednak bardzo opłacalna. Przykładem mogą być innowacyjne systemy fotowoltaiczne – nie tylko dobrze znane panele, ale również nowoczesne, designerskie dachy solarne!

W jaki sposób dachy z fotowoltaiką produkują prąd?

Choć wielu z nas słyszało już o fotowoltaice, nadal są osoby, które nie rozumieją, na czym bazuje wspomniana technologia. A wyjaśnienie jest całkiem proste…

Otóż dachy z fotowoltaiką przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną.  Wytwarzany przez nie prąd stały za pośrednictwem specjalnego falownika przekształcany jest na prąd przemienny, a więc taki, jaki płynie w gniazdkach domów i mieszkań. Panele lub nowocześniejsza wersja systemów fotowoltaicznych w postaci dachów solarnych – wykorzystuje się do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. 

Nie ma przy tym znaczenia, o jakie urządzenia chodzi. Za sprawą falownika prąd zyskuje bowiem takie same parametry, jak ten z elektrowni. Zamiar korzystania z takiego systemu należy jednak zgłosić do zakładu energetycznego. Jest to niezbędne, choćby z konieczności wymiany licznika. Każdy właściciel dachu z funkcją fotowoltaiczną musi bowiem posiadać licznik działający w obu kierunkach. Co to znaczy? 

Nowy, dostosowany sprzęt mierzy ilość energii zużytej, ale i tej oddanej do sieci. Jako prosument będziesz więc korzystał z licznika dwukierunkowego – odmierzającego zarówno ilość energii pobranej lub oddanej do zakładu energetycznego oraz ilość energii wyprodukowanej. W deszczowe, pochmurne dni lub w okresach, w których słońca jest mniej, będziesz mógł korzystać z nadmiaru wyprodukowanego wcześniej prądu, który został przesłany do sieci publicznej.

Dach solarny – koszt nowoczesnego systemu fotowoltaicznego My Roof


Niewyczerpana i darmowa energia słoneczna zapewnia oczywistą oszczędność pieniędzy. Ponadto, korzystając ze odnawialnych źródeł energii, wykazałbyś troskę o środowisko naturalne. Jeśli więc jesteś zdecydowany, planujesz budowę domu lub gruntowny remont  – zwróć uwagę na innowacyjną technologię w postaci dachów solarnych. 

Panele fotowoltaiczne popularność zdobyły już jakiś czas temu. Są fantastycznym, praktycznym rozwiązaniem, ale na rynku pojawiła się dla nich bardzo ciekawa alternatywa. Szczególnie kusząca dla osób, którym marzy się nowoczesny projekt domu i inteligentny system fotowoltaiczny idealnie z nim zintegrowany. Dachówki fotowoltaiczne nie tylko pełnią funkcję klasycznego pokrycia. Wykorzystują też energię elektryczną do produkcji energii elektrycznej.

Jeśli zdecydujesz się na dach solarny koszt całkowity koszt inwestycji wyliczy dla Ciebie firma My Roof. Przedsiębiorstwo oferuje nowoczesne dachy będące połączeniem funkcji fotowoltaicznych, designu i klasycznego pokrycia.  Jest pierwszą, polską marką proponującą takie rozwiązania.