Kanapa lub sofa w salonie – jak ją ustawić?

Kanapa lub sofa w salonie – jak ją ustawić?

Czym byłby salon bez wygodnej sofy lub przestronnej kanapy? Nie wiemy. Ale z pewnością nie salonem. Kanapa czy sofa to obowiązkowy punkt wyposażenia każdego pokoju dziennego. To właśnie na nich możesz zrelaksować się po ciężkim dniu, wygodnie posadzić czy też przenocować gości. Dlatego wybór sofy lub kanapy jest kluczowy dla funkcjonalności salonu.

Załóżmy jednak, że tę decyzję masz za sobą. Twoja wyśniona sofa właśnie została zamówiona i niedługo przyjedzie do Ciebie – miękka i pachnąca nowością – ze sklepu meblowego, a Ciebie dręczy pytanie – gdzie ją postawić? Podpowiadamy!

Salon musi być przestronny i ergonomiczny

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu czy w bloku, czy masz do dyspozycji salon o powierzchni hali gimnastycznej, czy pudełka po butach, wnętrze to musi być ergonomiczne. A przy tym przynajmniej sprawiać wrażenie przestronności. Żeby to osiągnąć, kluczowe jest odpowiednie umiejscowienie sofy lub kanapy, które prawdopodobnie będą największym meblem w tym pomieszczeniu.

Jeśli masz mały salon i zastanawiasz się nad kompromisem, nasza nieoczywista rada brzmi – pozbądź się innych mebli. To znaczy nie dosłownie, ale zrezygnuj ze wszystkiego, co nie musi stać na podłodze i wybierz rozwiązania wielofunkcyjne.

Zamiast lamp stojących, zamontuj nad sofą kinkiety, zdecyduj się na stolik kawowy z dodatkowymi szufladami lub półkami, na których można trzymać książki i bibeloty. W miejsce foteli ustaw pufy – najlepiej otwierane, do których schowasz koce czy poduszki. W ten sposób zyskasz więcej miejsca na sofę czy kanapę, na których wygodnie się ułożysz!

Poza tym planując ustawienie wypoczynku, nie zapominaj, że najważniejszą rzeczą w salonie jest przepływ ruchu – żaden mebel nie powinien go zakłócać. Dlatego sofa lub kanapa powinny być ustawione tak, żeby można było swobodnie wokół nich się przemieszczać. Kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów od pozostałych elementów wyposażenia.

Gdzie ustawić kanapę w salonie?

To, gdzie i jak ustawisz kanapę czy sofę, w dużej mierze zależy od rozmiarów Twojego salonu oraz oczywiście modelu mebla, który wybrałeś/aś. Przykładowo modna sofa w kształcie litery L może stać w rogu i tworzyć przytulny kącik wypoczynkowy. Także sofa w kształcie litery U świetnie sprawdzi się w takim ustawieniu.

W większym pokoju wypoczynek może stać na środku i dzielić pomieszczenie na strefy. Możesz także zdecydować się na więcej niż jedną sofę czy kanapę!

Sofa i kanapa na środku salonu

Sofa i kanapa na środku salonu będą dobrze wyglądać w większym pomieszczeniu. Możesz zdecydować się na sofę/kanapę/wersalkę/narożnik L lub U, która podzieli pomieszczenie na dwie strefy. Przykładowo, jeśli masz otwartą kuchnię, wypoczynek może stać na środku i oddzielać strefę gastronomiczną od wypoczynkowej. W takiej aranżacji świetnie wyglądają zwłaszcza duże sofy w kształcie U.

Pamiętaj tylko, że ustawiony w ten sposób mebel powinien mieć ładne „plecy”, ponieważ będą one wyeksponowane. Jeśli jest to problem, bo na przykład planujesz przemeblowanie w wynajmowanym mieszkaniu, a znajdująca się w nim sofa ma już swoje lata, możesz narzucić na nią ładny pled lub ustawić za nią konsolę, na której ułożysz ceramikę czy książki.

Sofa pod ścianą

Sofa pod ścianą to bardzo popularne ustawienie. W ten sposób można zaaranżować praktyczny i wygodny kącik wypoczynkowy. Kanapa pod ścianą to dobre rozwiązanie zwłaszcza w małym salonie, ponieważ zwalnia środek pomieszczenia.

Zobacz sofy i kanapy w BroMARKT: https://bromarkt.pl/sofy-i-kanapy-do-salonu

Projektanci wnętrz sugerują jednak, żeby pozostawić kilka centymetrów przestrzeni pomiędzy oparciem mebla a ścianą. Ten drobny zabieg sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe oraz poprawi proporcje kompozycji – nawet w małym salonie!

A jeśli na ścianie, pod którą chcesz ustawić sofę, masz okno z szerokim parapetem, także możesz pokusić się o ustawienie pod nim sofy. Nie tylko zyskasz mnóstwo naturalnego światła idealnego do relaksu z książką, ale też będziesz mógł/a użyć parapetu jako dodatkowego stolika czy konsoli. Nie wspominając już o tym, że okno zastąpi obrazy czy plakaty – zwłaszcza jeśli roztacza się przez nie ładny widok.

Dwie sofy naprzeciwko siebie

Dwie sofy lub kanapy ustawione naprzeciwko siebie to doskonałe rozwiązanie do dużego salonu. Jeśli szukasz sposobu na to, żeby uczynić przestronne wnętrze bardziej przytulnym, wybierz dwie proste wersalki lub, wręcz przeciwnie, dwie duże sofy w kształcie litery U i skieruj je do siebie frontami. W ten sposób stworzysz przestrzeń idealną do relaksu i spotkań ze znajomymi.

Pomiędzy sofami lub kanapami ustaw stolik kawowy i ewentualnie dodatkowe pufy. Strefę wypoczynku możesz też zaakcentować dywanem, na którym ustawisz meble. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku sofy ustawionej na środku, również przy takiej aranżacji meble powinny doskonale się prezentować z każdej strony.