Jaki system nawadniania ogrodu wybrać?

Jaki system nawadniania ogrodu wybrać?

Czy jesteśmy właścicielami ogrodu, działki czy też szklarni, bez wątpienia jedną z kluczowych kwestii dotyczących uprawy roślin jest ich zaopatrzenie w wodę. Dzięki wielu wynalazkom techniki nie musimy jednak osobiście podlewać naszych upraw, trawników czy kwiatków. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jakie systemy nawadniania będą dla nas najbardziej odpowiednie i jak z nich korzystać. Aby poznać szczegóły, zapraszamy do lektury.

Nowoczesne systemy nawadniania

W zależności od tego, czy chcemy nawodnić działkę, ogród warzywny czy trawnik, możemy skorzystać z nieco innego systemu nawadniania. W przypadku trawnika, najważniejszym elementem systemu nawadniającego będą z pewnością zraszacze ogrodowe czy polowe. W urządzeniach tych wypływ wody następuje poprzez obrotową głowicę. Ich zaletą jest duża mobilność, jako że możemy je dowolnie przestawiać oraz łatwość montażu. W przypadku tego typu urządzeń, możemy wybierać pomiędzy zraszaczami pełno obrotowymi, a zraszaczami sektorowymi. Te pierwsze poruszają się po okręgu wokół własnej osi, a w przypadku tych drugich istnieje możliwość regulacji kąta zraszania. Niezbędnymi elementami takiego systemu są także: system rur zasilających, które należy rozmieścić w odpowiednim obszarze, jaki planujemy nawodnić, jak również studzienki i sterowniki sieciowe oraz bateryjne.

Jeżeli chodzi o uprawy szklarniowe i profesjonalne, to tutaj najlepiej sprawdzą się linie kroplujące. Są to nowoczesne systemy nawadniania nadające się zarówno do niewielkich, jak i dużych ogrodów. W odróżnieniu od zraszaczy ogrodowych, które podlewają rośliny od góry, linie kroplujące dostarczają wodę bezpośrednio pod roślinę lub od razu do korzenia. Co więcej, podlewanie takie jest bardziej precyzyjne, gdyż w tym systemie każda roślina otrzymuje taką ilość wody, jaka jest jej potrzebna. Linie takie składają się głównie z rur odprowadzających oraz kroplowników dozujących wodę. W tego typu systemy możemy zaopatrzyć się na przykład w sklepie Klomb z Rzeszowa, który posiada bogaty asortyment sprzętu nawadniającego.

Zalety systemów nawadniania

Systemy nawadniania to nie tylko oszczędność naszego czasu. To także w dużej mierze większa precyzja i wydajność nawadniania, jak również możliwość większej kontroli zużycia wody, jako że systemy te wyposażone są zazwyczaj w rozdzielacze i korki zamykające, które zapobiegają nadmiernemu wypływowi wody. Z pewnością nie może się bez nich obejść żaden nowoczesny ogród czy działka, dlatego warto się nimi zainteresować.