Jak zaplanować wystrój łazienki w małym mieszkaniu?

Jak zaplanować wystrój łazienki w małym mieszkaniu?

Mała łazienka nie musi być nieuporządkowana! W jej wystroju kluczowe znaczenie ma sprytne podejście do organizacji oraz oszczędzania miejsca. Wystarczy odrobina wysiłku, by stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Przemyślany projekt pozwoli Ci zmieścić w takiej przestrzeni jak łazienka aranżację, obejmującą niezbędne wyposażenie na tle pięknie dobranych kolorów czy wzorów. Udzielamy kilku praktycznych wskazówek!

Wykorzystaj wolne przestrzenie na swoją korzyść

Świetnym sposobem na rozpoczęcie planowania wystroju łazienki jest szukanie miejsc, w których będzie można przechowywać używane na co dzień wyposażenie i akcesoria, np. suszarkę, kosmetyki czy perfumy. Zwróć uwagę na takie obszary, jak przestrzeń pod umywalką, nad drzwiami czy w zabudowie wanny. Zwykle znajdziesz kilka miejsc, w których można zamontować prostą półkę lub niewielką szafkę. Każdy taki element jest w małej łazience na wagę złota i ułatwia utrzymanie porządku.

Wybierz odpowiednie wyposażenie

Trudno znaleźć idealnie dopasowane szafki do każdej łazienki, dlatego warto zastanowić się nad projektem na zamówienie. W ten sposób wykorzystasz dosłownie każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Pamiętaj, że dodatkową przestrzeń zaoszczędzisz montując baterię nad zlewem, a nie na blacie. Pomyśl o kabinie prysznicowej typu walk-in zamiast wanny. Już dawno upadł mit, że do montażu kabiny sprawdzi się wyłącznie duża łazienka. Aranżacje nowoczesnych wnętrz coraz częściej stawiają na takie rozwiązanie, jak odpływ w podłodze, brak brodzika i tylko jedna, sporych rozmiarów szyba, oddzielająca prysznic od reszty przestrzeni. W ten sposób również optycznie powiększa się łazienkę. Nie zapomnij o pralce – zastanów się, czy nie zmieści się w zabudowie kuchennej. Dzisiejsze urządzenia są już tak ciche, że bez problemu mogą pracować w przestrzeni otwartej np. na salon i nie przeszkadzać domownikom.

Łazienka aranżacje

Masz wybrane wyposażenie oraz ustalony układ szafek – pozostała decyzja związana z kolorem ścian, płytek i tekstur. W łazience, tak jak w przypadku wielu innych pomieszczeń, obowiązują pewne podstawowe zasady. Przede wszystkim wybierz jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Jeśli wolisz ciemniejsze akcenty, trzymaj się jednego tonu lub przełam aranżację ciekawym wzorem. Postaw na biel, szczególnie w przypadku sufitu. Zdecyduj się również na duże płytki. Dobrze ułożona mozaika może być ładna, ale np. duża ilość fug między kafelkami nieco przytłoczy wnętrze. Wybierz jeden, może dwa rodzaje płytek. Spójne wzory zapewnią Ci większą przestrzeń. W łazience unikaj porowatych tekstur – trudniej utrzymać je w czystości. Zwróć także uwagę na źródło światła. Powinno ono nie zniekształcać kolorów i dobrze oświetlać okolice lustra.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.