Jak podłączyć dom do gazu?

Jak podłączyć dom do gazu?

W Polsce ponad 40% gospodarstw ogrzewało w czasie ostatniej zimy swoje mieszkania i domy, korzystając z błękitnego paliwa. Jeśli chcemy używać gazu ziemnego, to najpierw trzeba zapewnić sobie przyłącze. Wymaga to dopełnieniu wielu formalności, ale warto uzbroić się w cierpliwość, aby ostatecznie móc posiadać wygodne ogrzewanie obiektu. Jak podłączyć gaz do domu?

Jak podłączyć gaz ziemny do domu?

Kiedy kupujemy działkę, na której chcemy wybudować dom, warto zwrócić uwagę na jej uzbrojenie. Czy do gruntu doprowadzone są media, których będziemy potrzebować? Czy w ogóle istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodnej czy gazowej w danej lokalizacji? To bardzo ważny czynnik, który decyduje o kosztach ogrzewania, wody i nie tylko. Ma to również wpływ komfort użytkowania tych mediów.

Podłączenie gazu do domu jednorodzinnego wymaga podjęcia co najmniej kilku kroków. Nie jest to coś, co można załatwić ekspresowo, dlatego warto zainteresować się tą kwestią odpowiednio wcześniej. Oto jak przebiega podłączenie gazu do domu:

  • Zaprojektowanie przyłącza gazowego – do jego wykonania potrzebny jest specjalista. Można go znaleźć na własną rękę lub skontaktować się z gazownią z prośbą o przekazanie kontaktu do odpowiedniego eksperta. Jest to usługa odpłatna – wiąże się z wydatkiem około 1,5 tys. zł.
  • Wniosek o określenie warunków przyłącza gazowego – do rejonowego zakładu gazowniczego należy złożyć wniosek o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostaw gazu. Wtedy firma poinformuje, czy w danym przypadku potrzebne będzie tylko przyłącze, czy również konieczna będzie rozbudowa rurociągu. Dowiemy się również, jakie będą koszty. Ten drugi przypadek wystąpi wówczas, gdy sieć gazowa znajdować się będzie daleko od działki. Opłaty związane z rozbudową mogą być wysokie i jeśli chodzi o dotarcie do jednej posesji, to musi je pokryć inwestor. Ewentualnie, gdy celem jest zapewnienie dostępu do gazu wielu działkom, możliwe, że firma dostarczająca gaz pokryje wydatki związane z realizacją zlecenia.
  • Koszt przyłączenia gazu do domu uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze wpływ na cenę montażu gazu w domu jednorodzinnym ma odległość od sieci gazowej do nieruchomości. Kolejne ważne czynniki to moc przyłącza i region, w którym ma ono być wykonane. W przypadku takiego przyłącza o długości do 15 metrów koszt wynosi około 2 tys. złotych. Jeśli ma być ono dłuższe, wówczas jest to wydatek od rzędu 60-100 zł za metr bieżący.

Jak podłączyć dom do sieci gazowej? Ile to trwa?

Zdecydowaliśmy się na gaz ziemny dla domu, ale co dalej? Jak długo poczekamy na realizację przyłącza? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Niestety, ale czas oczekiwania na wykonanie przyłącza gazowego nie jest krótki. Obecnie proces przyłączenia trwa jeszcze dłużej i wiąże się z dużą liczbą inwestycji oraz dostępnością fachowców. Ważną przeszkodą jest też oczywiście tempo działania urzędów wydających niezbędne pozwolenia. Dlatego ci, którzy liczą na szybkie przyłączenie gazu do domu, powinni się uzbroić w cierpliwość. W EWE czas na realizację wynosi około 6 miesięcy. Warto to uwzględnić, planując budowę domu i zadbać o wszystkie formalności przed jego ukończeniem.

Podłączanie gazu do obiektu pozostaje dobrym i atrakcyjnym rozwiązaniem. Zalety tego ogrzewania, to niezmiennie bezobsługowość i bezpieczeństwo. Poza tym jest to opcja ekologiczna, gdyż podczas spalania gazu powstaje bardzo niewiele trujących substancji – jak tlenki siarki czy azotu. Niższa w porównaniu z węglem czy olejem jest też emisja CO2. Niezależnie od tego, jeśli przygotowujemy się do inwestycji, to na pewno warto dowiedzieć się, kiedy realna jest realizacja przyłącza, aby wiedzieć, jak najlepiej zaplanować prace.

autor zdjęcia: caito