Czym się kierować, wybierając ogrodzenie?

Czym się kierować, wybierając ogrodzenie?

Dobrze dobrane ogrodzenie chroni przed nieproszonymi gośćmi, zdobi posesję i zapobiega dostaniu się na nią przypadkowych śmieci. Powinno mieć wygodną furtkę i bramę wjazdową, a także trwałe przęsła, które będą estetyczne. Decyzja o jego wyborze musi być przemyślana. Warto rozważyć co najmniej kilka aspektów z uwagi na fakt, iż instalacja ta pełni zwykle kilka funkcji. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania ogrodzenia!

Materiał, z którego wykonano ogrodzenie

Jednym z ważniejszych aspektów jest materiał, z którego wykonano ogrodzenie. Producenci oferują różne możliwości, przede wszystkim drewno, stal, aluminium, kamień, cegłę, beton i szkło. Surowce te łatwo ze sobą połączyć, tworząc w ten sposób niezwykle eleganckie i estetyczne konstrukcje. Niezwykle popularne są np. kamienne i ceglane słupki, w których osadza się metalowe, systemowe lub kute przęsła. Często spotkać można również stalowe, drewniane lub kompozytowe panele. Możliwość stworzenia unikatowych i wyjątkowych kombinacji jest bardzo dużo.

W zależności od materiału, z jakiego ogrodzenie jest wykonane, różne są jego właściwości. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę przed hałasem, kurzem i niechcianymi spojrzeniami. Największą barierę stanowią tu zabudowane przęsła. Jak wskazują specjaliści firmy TCS Ogrodzenia, poszczególne materiały wymagają również innych prac konserwacyjnych. Większość ogrodzeń jest mało absorbująca dla właścicieli i nie wymagają one skomplikowanych zabiegów czyszczących czy renowacji.

Estetyka i koszt ogrodzenia

Niezwykle ważny jest styl ogrodzenia. Niektórym użytkownikom zależy, by przyciągało ono wzrok, innym wręcz przeciwnie. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Zatem może okazać się, że nie sprawdzi nietypowe zestawienie kolorów czy materiałów. Estetyczne, nowoczesne ogrodzenie cechuje się tym, że harmonizuje z designem budynku i jest odpowiednie bez względu na porę roku.

Należy również rozważyć ostateczny koszt ogrodzenia. Często stosuje się rozwiązanie polegające na ustawieniu reprezentacyjnego ogrodzenia wyłącznie od strony wjazdu na posesję bądź ulicy. Pozostałe części wykonane są z siatki lub prostych, stalowych przęseł. Koszt inwestycji może zwiększyć:

  • indywidualny projekt ogrodzenia,
  • nietypowe materiały lub połączenie różnych materiałów,
  • ręcznie wykonane przęsła,
  • trudny teren, np. znaczne nachylenie powierzchni.

Ostateczny koszt zależy tu głównie od obwodu terenu, który ma zostać ogrodzony, ceny usług w regionie, zaplanowanych materiałów.