Baterie do wanny – łazienkowe dodatki pod lupą! Jakie wybrać, by były praktyczne i stylowe?

Baterie do wanny – łazienkowe dodatki pod lupą! Jakie wybrać, by były praktyczne i stylowe?

Nie ma nic przyjemniejszego niż gorąca i pachnąca kąpiel po intensywnym dniu. By faktycznie taka była, trzeba zadbać nie tylko o właściwe dodatki, ale też wyposażenie łazienki i sprzyjającą odpoczynkowi aranżację. Istotną kwestią jest wybór właściwej baterii do wanny, która powinna być zarówno praktyczna, jak i stylowa. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Bateria do wanny – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej baterii do wanny może przyprawiać o zawrót głowy. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, począwszy od umiejscowienia, po budowę i materiał wykonania. Obecnie bateria do wanny ma spełniać nie tylko funkcję praktyczną, ale i być istotnym elementem całej aranżacji wnętrza. Nowoczesne wanny łazienkowe mogą być wyposażone w różne modele baterii: natynkowe, podtynkowe, stojące i wolnostojące. Czym się od siebie różnią?

Natynkowe baterie do wanny łazienkowej

Bateria natynkowa do wanny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Montuje się ją na ścianie, bezpośrednio do instalacji. Jakakolwiek usterka sprawia, że bez problemu można wymienić ją na nowy model. Zazwyczaj bateria natynkowa jest wyposażona w słuchawkę prysznicową. To uniwersalny, niedrogi i chętnie wybierany model.

Baterie podtynkowe do wanny

Bateria podtynkowa najczęściej występuje w nowoczesnych aranżacjach. Jest bardzo efektownym (i niestety droższym) rozwiązaniem. Przyłącza wodociągowe są w tym przypadku ukryte, a na zewnątrz znajdują się jedynie kran i uchwyt lub kurki. Taka bateria wannowa prezentuje się doskonale, ale należy liczyć się z tym, że do jej naprawy niezbędna będzie pomoc fachowca. Decyzję o montażu baterii podtynkowej najlepiej podjąć przed położeniem płytek na ścianach łazienki.

Stojące baterie do wanien łazienkowych

Bateria może być umieszczona również na krawędzi wanny – to bardzo eleganckie rozwiązanie, szczególnie model trzyotworowy, w którym słuchawka prysznicowa, dźwignia oraz wylewka nie są ze sobą połączone. Baterie stojące stanowią doskonałą ozdobę nowoczesnych wanien łazienkowych.

Baterie wolnostojące do wanny

Ostatnim modelem w tym zestawieniu jest bateria wolnostojąca: to prawdziwy luksus, na który można sobie pozwolić w nieco większej łazience. Nie jest ona połączona ani ze ścianą, ani z wanną – ustawia się ją w wybranym miejscu. Piękne wykończenie oraz bogaty wybór kształtów sprawiają, że bateria wolnostojąca to nie tylko użytkowy element łazienki, ale również oryginalna ozdoba.

Wystrój czy funkcjonalność? A może jedno i drugie?

Wybierając baterię do wanny łazienkowej, z jednej strony należy kierować się względami praktycznymi, z drugiej – nie warto lekceważyć kwestii estetycznych. W końcu łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również stylowo wykończona. Ogromny wybór wcale nie ułatwia sprawy: w ofercie dostępne są przeróżne baterie wannowe, jak i wanny łazienkowe.

Do modeli w stylu retro (na ozdobnych nóżkach) świetnie pasują baterie w kolorze złotym ze stylowymi kurkami. W nowoczesnej łazience warto postawić na stonowany minimalizm: proste, geometryczne formy, kontrastowa czerń i biel oraz duże przeszklenia, to zawsze dobry wybór! Jeśli urządzane pomieszczenie jest w stylu glamour, warto przejrzeć katalogi z wolnostojącymi wannami łazienkowymi i wolnostojącymi bateriami – takie połączenie zachwyci wszystkich miłośników luksusowych, eleganckich wnętrz.

Przy wyborze baterii warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy wyposażono ją w perlator. To niewielki element, który napowietrza wodę i tym samym sprawia, że strumień płynący z kranu wydaje się o wiele intensywniejszy. Dzięki niemu zużycie wody maleje, co przekłada się na niższe rachunki. Nowoczesne perlatory można zamontować w zasadzie w każdej baterii, dlatego nie trzeba wybierać pomiędzy funkcjonalnością a estetycznym designem.