6 wskazówek dotyczących montażu płytek drewnopodobnych

6 wskazówek dotyczących montażu płytek drewnopodobnych

Nie da się ukryć, że drewnopodobne płytki podłogowe od pewnego czasu zyskują na popularności. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się, jak w bezpieczny sposób przeprowadzić ich montaż. W końcu bez odpowiedniego dopasowania oraz rozłożenia płytek nie będziemy mogli cieszyć się z optymalnego efektu wizualnego. Poniżej przedstawiamy 5 praktycznych rad, jak montować drewnopodobne płytki podłogowe. Więcej przydatnych wskazówek tego rodzaju znajdziecie na stronie https://kacikmajsterkowicza.com/.

Dobierz odpowiedni rodzaj

Na początek najważniejszym posunięciem będzie dopasowanie płytek w taki sposób, aby ich rodzaj był dla nas jak najbardziej praktyczny. Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na płytki gresowe. Wykazują one odporność na mróz, a także są wytrzymałe. Co więcej, płytki gresowe można stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Wszystkie te zalety sprawiają, że tego rodzaju płytki mogą z powodzeniem być stosowane nie tylko w domu, ale też przykładowo na podłożu tarasu. Do wyboru będziemy mieli głównie gres szkliwiony oraz gres polerowany. W przypadku pierwszego rodzaju możemy spodziewać się dodatkowej ochronnej warstwy pokrywającej szkliwo. Drugi typ gresu natomiast wygląda znacznie bardziej efektownie, ale jednocześnie łatwiej go uszkodzić oraz zabrudzić.

Dopasuj rozmiary

Jak łatwo się domyślić, odpowiednie rozmiary płytek będą miały kluczowe znaczenie. Trzeba bowiem wiedzieć, że tego rodzaju płytki najczęściej są podłużne i przypominają swoim kształtem deski podłogowe oraz panele. Określony rozmiar będzie miał istotny wpływ na to, jak podłoga będzie prezentować się pod kątem wizualnym. Postawienie na płytki o większym rozmiarze sprawi, że będziemy mogli je znacznie szybciej ułożyć, choć wymaga to więcej wprawy. Podczas wybierania optymalnego rozwiązania warto jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że podłużne płytki są w stanie optycznie powiększyć mniejsze pomieszczenia, takie jak przykładowo kuchnia lub łazienka.

Przygotuj podłoże

Gdy już zadbamy o wyżej przedstawione kwestie, będziemy mogli przejść do montażu. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie podłoża w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy postawiliśmy na rozwiązanie w postaci ogrzewania podłogowego. Tutaj bardzo ważne będzie przeprowadzenie oceny podłoża w precyzyjny sposób. W tym celu należy zwrócić uwagę na to, czy posadzka ma pęknięcia, a także jaka jest jakość dylatacji konstrukcyjnych oraz jastrychu grzewczego. Dodatkowo należy również sprawdzić wilgotność podłogi oraz jej poziom. Wszystkie nierówności widoczne na podłodze można bez problemu usunąć przy pomocy takiego rozwiązania, jak zaprawa samopoziomująca.

Klejenie desek

Gdy już upewnimy się, że podłoże do układania płytek jest odpowiednie, będziemy mogli przejść do klejenia desek. Tutaj trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby dobrać klej w zgodzie z tym, jakie są zalecenia producenta. Informacje na ten temat znajdziemy w karcie technicznej. Podczas rozprowadzania zaprawy klejowej należy także pamiętać o tym, aby nałożona warstwa nie była grubsza niż to, co przewiduje producent. Sam montaż najlepiej rozpocząć od ułożenia płytek w całości w zgodzie z przewidzianym wzorem. Dopiero później powinniśmy docinać lub układać brakujące elementy i skrawki.

Czyszczenie płytek

Teraz zostało nam jeszcze wyczyszczenie nałożonych płytek. Jest to koniecznym krokiem do wykonania przed przystąpieniem do fugowania. Płytki powinno się oczyścić w momencie, gdy dojdzie już do stwardnienia rozłożonej zaprawy klejowej. Wówczas powinniśmy wyczyścić całość płytek z widocznego kurzu oraz pyłu. W tym celu warto wykorzystać lekko namoczoną gąbkę lub, jeśli mamy dostęp do takiego urządzenia, odkurzacz przemysłowy.

Fugowanie

Po wyczyszczeniu płytek w dokładny sposób, będziemy mogli przejść do fugowania. Płytki drewnopodobne nie powinny mieć fug o szerokości mniejszej niż 2 mm. Gdy już uporamy się z tym zadaniem, płytki będą zdolne do użytkowania po upływie co najmniej 24 godzin, kiedy to proces wstępnego wiązania kleju się zakończy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w parametrach zakupionego kleju.