Usługi księgowe dla firm – dlaczego warto z nich korzystać?

Usługi księgowe dla firm – dlaczego warto z nich korzystać?

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko spełnianie marzeń o własnym biznesie, lecz także ogromna odpowiedzialność. Podejmowanie decyzji dotyczących kwestii podatkowych wymaga wiedzy i czasu, a nieustannie zmieniające się zasady sprawiają, że trzeba być stale na bieżąco. Wiele firm – od jednoosobowych działalności gospodarczych po spółki z o.o. – decyduje się więc na usługi księgowe oferowane przez biuro rachunkowe. Co można zyskać, powierzając sprawy podatkowe firmy doświadczonemu księgowemu?

#1 Oszczędność czasu

Właściciele jednoosobowych firm często uważają, że poradzą sobie z księgowością na własną rękę. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że dysponują wiedzą z zakresu rachunkowości. To nieprawda, że tylko duże firmy korzystają z usług księgowych. Z pomocy specjalistów od księgowości może skorzystać każda firma, nawet ta, która miesięcznie rozlicza dwie faktury. Doświadczona księgowa zajmie się formalną stroną działalności, podczas gdy ty będziesz oddawać się prowadzeniu firmy, co przecież jest już wystarczająco czasochłonną i angażującą czynnością. Zamiast spędzać wieczory nad fakturami, podpisz umowę z biurem rachunkowym i zdejmij ze swoich barków ciężar odpowiedzialności za sprawy związane z księgowością.

#2 Oszczędność pieniędzy

Choć mogłoby się wydawać, że księgowa zatrudniona przez firmę to dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy, warto skupić się na korzyściach płynących z profesjonalnej obsługi księgowej. Nierzetelne lub opóźnione rozliczanie podatku wiąże się ze stratami finansowymi, będącymi efektem nałożenia kar przez urząd skarbowy. Warto więc mieć w zespole osobę odpowiedzialną za terminowe i rzetelne rozliczenia.

Jeśli jednak nie chcesz zatrudniać księgowej na etat, możesz skorzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego, które kosztują mniej niż dodatkowy pracownik. W przypadku takiej współpracy płacisz wyłącznie za wykonane usługi, a przy tym nie musisz inwestować w szkolenia dla księgowych czy zakup i utrzymanie nowoczesnego sprzętu. Zaletą biur rachunkowych jest również to, że takie firmy obsługują wielu klientów, dlatego można mieć pewność, że są na bieżąco z trendami w księgowości i dopasowują usługi księgowe do potrzeb nowoczesnych przedsiębiorców. W przypadku współpracy z biurem rachunkowym możesz również ujmować związane z tym wydatki jako koszty uzyskania przychodu.

#3 Komfort psychiczny

Martwisz się kontrolami skarbowymi, nieprawidłowościami w rozliczeniach i całą formalną stroną prowadzenia działalności? Jeśli prowadzisz firmę specjalizującą się w tłumaczeniach lub zawodowo zajmujesz się działalnością artystyczną, nie musisz robić kursu księgowej przed założeniem biznesu. Po prostu wybierz dobre biuro rachunkowe i zajmij się swoimi sprawami, a resztę zostaw swojej księgowej. Warto też pamiętać, że w przypadku popełnienia błędów konsekwencje prawne lub finansowe ponosi księgowy. Dobre biura rachunkowe mają też wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zapewniające odszkodowanie osobom, którym księgowy wyrządził szkodę w następstwie wykonywania czynności zawodowych.

#4 Jakość i rzetelność

Stale zmieniające się przepisy sprawiają, że osobie spoza branży trudno nadążyć za aktualnościami. Każda księgowa jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami, gdyż zawodowo zajmuje się wyłącznie księgowością. Profesjonalni księgowi uczestniczą też w szkoleniach i podnoszą swoje kwalifikacje, by oferować jak najlepsze usługi księgowe. Księgowy może również reprezentować klienta w bankach i urzędach, pozwalając oszczędzić czas i nerwy. 

Na szczególną uwagę zasługują biura rachunkowe, których oferta wykracza poza prowadzenie ksiąg podatkowych. Jeśli zależy ci na kompleksowej obsłudze, wybierz biuro rachunkowe, które oprócz standardowych usług księgowych oferuje m.in. audyt i doradztwo podatkowe, wirtualne biuro czy sprzedaż gotowych spółek. Warto też zwrócić uwagę na to, czy firma prowadzi internetowe biuro rachunkowe, które wpływa na szybki kontakt i upraszcza załatwianie spraw związanych z księgowością.

Post Comment