Salon z kuchnią – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Salon z kuchnią – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Zarówno kuchnia, jak i salon to wnętrza, w których spędza się bardzo dużo swojego czasu, dlatego też bardzo ważne jest urządzenie ich w przyjazny sposób. Niektórzy stawiają na osobne pomieszczenia, a inni na połączenie przyjemnego z pożytecznym i decydują się na salon z aneksem kuchennym. Niezależnie od wariantu, każdy z nich należy zaprojektować i udekorować w spójny i miły dla oka sposób. Samodzielne projektowanie salonu z aneksem wcale nie musi być takie trudne. Na pomoc przychodzi poniższy poradnik, który wskaże najważniejsze kwestie, których nie należy pominąć.

Razem lepiej!

Spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi jest o wiele przyjemniejsze, gdy wszyscy mogą być razem blisko. Jest to możliwe dzięki rezygnacji z wydzielenia odrębnej kuchni, dzięki czemu gospodarz domu nie musi być wykluczony z towarzystwa na czas przygotowywania posiłków i napojów. Połączenie kuchni z salonem to doskonała okazja również do zaangażowania wszystkich członków we wspólne gotowanie. W tym celu warto rozważyć wyodrębnienie sporo wolnej przestrzeni tak, aby każdy miał dla siebie miejsce. Doskonałym pomysłem jest zaprojektowanie wyspy kuchennej, która nie tylko będzie posiadała dodatkową przestrzeń na przechowywanie, ale również dużo więcej blatu roboczego. Taka wyspa idealnie sprawdzi się również jako element oddzielający w pewnym stopniu kuchnię od salonu. Jeśli miejsce na to pozwala, można stworzyć wyspę wolnostojącą, a jeśli nie – wkomponować w zestaw meblowy. Praktycznym rozwiązaniem mogą być hokery lub stołki barowe, które zastąpią stół i krzesła w części salonowej, oszczędzając przy tym miejsce.

Przy projektowaniu wnętrza łączonego warto zastanowić się nad ścianami i podłogami – czy zachować podział i wykorzystać dwa rodzaje podłóg, czy może jednak całe pomieszczenie otwarte wyłożyć jednakowym gresem lub panelami? To wszystko zależy od tego w jakim układzie znajduje się aneks w stosunku do salonu, a także oczywiście od kwestii indywidualnych upodobań. Dla większej spójności warto pomyśleć o jednolitym wykończeniu, ale co ważne – wybór powinien paść na solidne materiały, ponieważ kuchnia to nierzadko prawdziwe pole bitwy dla kucharzy!

Dekoracje i tekstylia – co wybrać do salonu z aneksem kuchennym?

W tej części projektowania można puścić wodze fantazji, bawiąc się stylami, wzorami i kolorami. Urządzając salon z aneksem, warto powiązać ze sobą te dwa pomieszczenia podobnymi dodatkami, które umilą wnętrza. Kanapę można przyozdobić różnorodnymi poduszkami, które ożywią pomieszczenie. W podobnej tonacji warto dobrać obrus lub bieżnik na stół. Przytulności doda miękki dywan, a ciepła – wazony z kwiatami i świece. Wyspa kuchenna zyska charakteru, gdy ozdobi się ją podkładkami pod talerze.

dekoracje i tekstylia piękny salon  z kuchnią

Nie wolno również zapomnieć o firankach i zasłonach, które nie tylko ochronią przed słońcem i wścibskimi sąsiadami, ale także wprowadzą ciepłą atmosferę. Kuchenne okno też może błyszczeć! Różnorodne firany na www.eurofirany.com.pl zapewnią wyjątkowy wygląd każdemu pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tych samych materiałów na okna w salonowej i kuchennej części. Oczywiście dla okien, pod którymi znajduje się blat kuchenny nie można zastosować długich firanek. Można wówczas rozważyć piękne, marszczone zazdrostki lub gotowe firany krótkie w gładkiej lub wzorzystej odsłonie.