Katalogi reklamowe – czy korzystanie z nich wciąż jest opłacalne?

Katalogi reklamowe – czy korzystanie z nich wciąż jest opłacalne?

Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie informacje odnośnie konkretnych produktów łatwo jest znaleźć dziś w internecie, tak niejednokrotnie klienci wciąż sięgają po tradycyjne rozwiązania w kwestii szukania ofert. Doskonałym tego przykładem są katalogi promocyjne. Ich popularność w żaden sposób nie maleje, a klienci nimi obdarowywani chętnie szukają w ich wnętrzu promocji i ciekawych ofert.

Dlaczego wciąż stosuje się foldery reklamowe?

Dzisiejsze firmy nie wyobrażają sobie zrezygnowania z przedstawiania ofert promocyjnych w katalogach fizycznych. To wciąż niezastąpiony element współczesnego marketingu, nawet pomimo obecności nowoczesnych środków masowego przekazu. Niejednokrotnie klienci zostają w internecie czy też telewizji przymusowo zasypywani lawiną różnorodnych ofert, których nie do końca są zwolennikami. Obecność fizycznych katalogów jest o tyle dobra, że od czasu do czasu każdy ma ochotę przeglądnąć taki nośnik informacji i sprawdzić konkretną ofertę jednego producenta.

Podstawowym celem katalogów reklamowych jest zachęcenie przeglądających je osób do kupna produktu, znajdującego się w ofercie. Niektóre firmy preferują tworzenie gazetek obejmujących całą ofertę, a niektóre skupiają się wyłącznie na najbardziej okazyjnych przedmiotach. Cechą folderów jest skupienie szczególnej uwagi na treści dotyczące opisu towaru. W dzisiejszych czasach klienci oczekują szczegółowego opisu produktów. Wiele sklepów internetowych niepotrzebnie ukrywa ważne treści dotyczące chociażby wymiarów czy cech sprzedawanego asortymentu. Jest to błędne podejście, z którym nie spotkamy się w katalogach.

katalogi-reklamowe-02.jpg

Czy katalogi występują tylko w formie drukowanej?

Jak się okazuje, katalogi reklamowe mogą występować również w formie cyfrowej. Dzięki temu, nawet brak fizycznego nośnika nie ogranicza czytelnikowi możliwości sprawdzenia oferty danego producenta. Oczywiście, nic nie jest w stanie zastąpić wersji drukowanej. Są jednak takie momenty, w których chęć ponownego przepatrzenia wcześniejszej gazetki promocyjnej staje się niemożliwa, a to przez wzgląd na jej omyłkowe wyrzucenie. Wtedy to wersja cyfrowa sprawdzi się doskonale i da pewność, że już jej nie zgubimy.

Jak stworzyć dobry katalog reklamowy?

Każdy katalog musi cechować się odpowiednim balansem pomiędzy ilością grafik i tekstu. Mówiąc wcześniej o dokładnych opisach produktów, wcale nie chodziło o zasypanie wszystkich stron tekstem. Zdjęcia towarów są równie ważne, a ich atrakcyjny wygląd może przyczynić się do lepszego odbioru przez klienta. Warto zadbać też o to, by katalog był jednolity na wszystkich stronach. Ogromnym błędem jest wprowadzanie różnorodnych stylów graficznych na poszczególnych stronach.

Chcąc sprzedać produkt, należy go dobrze zaprezentować. Nikt nie lubi kupować brzydkich rzeczy, sygnowanych słabą promocją. O ile katalogi reklamowe są bardzo dobrą metodą marketingową, o tyle umiejętne wykorzystanie ich potencjału jest dużo ważniejsze i może zadecydować o całkowitej sprzedaży.