Jakie są autostrady w Polsce

Jakie są autostrady w Polsce

Polska, będąc krajem o rozwiniętej sieci komunikacyjnej, ma wiele do zaoferowania pod względem autostrad. Obecnie w naszym kraju istnieje sześć formalnie zidentyfikowanych autostrad, a wiele z nich jest w różnych stadiach budowy i modernizacji. Poznajmy bliżej te drogi, które umożliwiają szybkie i wygodne podróżowanie po kraju.

A1: Bursztynowa autostrada łącząca północ i południe

Autostrada A1, znana również jako Bursztynowa, jest jedyną trasą w Polsce, która łączy północ (Trójmiasto) z południem (granica z Czechami w Gorzyczkach). Obecnie liczy ona 584 km, z czego ostatni fragment Piotrków Trybunalski – Kamieńsk (24,2 km) jest wciąż w budowie. Jednak prace postępują zgodnie z planem, a zakończenie prac przewiduje się jeszcze w tym roku. Ponadto planowane jest poszerzenie odcinka pomiędzy węzłami Włocławek Północ – Toruń Południe.

Zobacz też: S3 droga ekspresowa -aktualności i podstawowe informacje.

A2: Wolnościowa autostrada na wschód

Kolejna ważna autostrada to A2, znana również jako Wolnościowa. Biegnie ona z zachodu (przejście w Świecku) na wschód (granica w Kukurykach). Obecnie projektowana długość wynosi 620,6 km, z czego 487,5 km (blisko 80%) jest już dostępnych dla kierowców. Prace nad trzema odcinkami pomiędzy węzłami Kałuszyn i Siedlce Zachód są w toku, a ich zakończenie planuje się na połowę 2024 roku. Ponadto cztery odcinki od Siedlec do Białej Podlaskiej oczekują na decyzję o Zezwoleniu na rozpoczęcie inwestycji drogowej. W planach jest również poszerzenie autostrady o trzeci pas w każdą stronę na odcinku Łódź – Warszawa (89 km).

A4: Wiodąca autostrada wschód – zachód

Podobny przebieg ma autostrada A4, która łączy zachód kraju z wschodem. Całkowita długość autostrady wynosi 667 km, z czego większość jest już ukończona. Jednak obecnie prowadzone są prace modernizacyjne, m.in. gruntowna przebudowa odcinka pomiędzy Krzyżową a Wrocławiem (116 km). Trwają również remonty nawierzchni na odcinku Wrocław – Katowice (150 km) oraz poszerzanie drogi wokół Krakowa o trzeci pas w obu kierunkach.

A6: Krótka, ale gruntownie przebudowywana autostrada

Autostrada A6, choć krótka, przechodzi obecnie przez gruntowną przebudowę. Ta trasa o długości 28,8 km powstała jeszcze przed II wojną światową i łączyła Berlin z Szczecinem. Obecnie prowadzone są prace na węźle Szczecin Kijewo (skrzyżowanie z DK10), które mają zostać zakończone jeszcze przed wakacjami.

A8: Najkrótsza autostrada w Polsce

Najkrótszą autostradą w Polsce jest A8, która ma zaledwie 22,7 km długości. Jej powstanie przyspieszyło organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Początkowo planowano dłuższy przebieg, jednak ostatecznie skupiono się na utworzeniu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Na pozostałych odcinkach rolę autostrady przejęła ekspresówka S8.

A18: Poniemiecka autostrada na zachodzie kraju

Inną ważną autostradą w Polsce jest A18, która obecnie biegnie od przejścia granicznego w Olszynie do węzła Krzyżowa (76,8 km), gdzie łączy się z A4. W ostatnich latach przeprowadzono modernizację końcowego odcinka w obu kierunkach. Obecnie trwają prace nad przebudową południowej jezdni. Cały projekt modernizacyjny jest podzielony na cztery fragmenty, a całość powinna być gotowa do połowy 2023 roku.

A50: Kluczowy element planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Aby uzupełnić polską sieć autostrad, planowana jest budowa A50, która będzie częścią Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Obecnie trwają przygotowania, takie jak przetarg na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, pomiędzy A2 i S7. Pierwszy etap realizacji, związany z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, ma być rozpoczęty wkrótce. Cały projekt OAW, wraz z A50/S50 i S10, ma być zakończony do 2035 roku.

Polska systematycznie rozwija swoją infrastrukturę drogową, inwestując w rozbudowę i modernizację istniejących autostrad oraz tworząc nowe trasy. To znacznie ułatwia podróżowanie po kraju, zapewniając szybki i bezpieczny transport.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.