Jak dbać o tapicerowane krzesła barowe? Krótki poradnik

Jak dbać o tapicerowane krzesła barowe? Krótki poradnik

Hokery i krzesła barowe coraz częściej goszczą w naszych domach, zwłaszcza w tych mieszkaniach, w których salon łączony jest z kuchnią. Stale rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza modele tapicerowane. Rzeczywiście, nie tylko prezentują się efektownie, ale i są wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie da się jednak ukryć, że są one nieco trudniejsze do utrzymania w czystości. Jak dbać o tapicerkę, aby twoje wymarzone krzesła barowe pozostały z tobą jak najdłużej? Oto kilka wskazówek, do których warto się stosować.

Krok pierwszy: gdzie ustawić krzesła barowe, aby tapicerka zachowała kolor możliwie najdłużej?

Krzesła barowe, tak samo zresztą, jak i wszystkie inne meble tapicerowane, powinny zostać ustawione w takim miejscu, w którym ich tapicerka będzie najmniej narażona na blaknięcie. Najlepiej byłoby, aby miejsce ich ustawienia nie było narażone na silną ekspozycję słoneczną. Warto też unikać stawiania mebli tapicerowanych przy grzejnikach (w przypadku krzeseł barowych tapicerowanych skórą może to nawet doprowadzić do pękania tapicerki). Oczywiście to scenariusz idealny, a jak wszyscy doskonale wiemy – takie nie zawsze da się w życiu zrealizować. Jeśli zatem układ twojego salonu nie pozwala na ustawienie tapicerowanych krzeseł barowych z dala od silnie nasłonecznionych okien lub grzejników, nie martw się na zapas – systematyczna pielęgnacja jest w stanie wiele zdziałać, nawet jeśli miejsce ustawienia mebli tapicerowanych nie jest idealne.

Krok drugi: odkurzanie to podstawa

Jeśli zależy ci na tym, aby twoje tapicerowane krzesła barowe jak najdłużej prezentowały się w nienagannym stanie, koniecznie powinieneś pamiętać o ich systematycznym odkurzaniu. Kurz czasem bywa niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale niestety równocześnie bywa dość podstępny – nieusuwany potrafi dość mocno wgryźć się w tapicerkę, powodując jej widoczne zszarzenie. Jak często odkurzać tapicerowane krzesła barowe? Przynajmniej raz na 2 tygodnie – to absolutne minimum. Jeśli tylko jednak masz czas (i chęci) dobrze byłoby to robić możliwie najczęściej – dzięki temu łatwiej będzie uniknąć sytuacji, gdy zabrudzenia zaczną wnikać w tapicerkę na stałe. Do odkurzania tapicerki warto użyć końcówki z miękkim włosiem, aby nie naruszyć struktury tapicerki i nie spowodować niepożądanych zarysowań (to istotne szczególnie w tapicerkach wykonanych ze skór naturalnych i ekologicznych). Jeżeli tapicerka jest welurowa – odkurzaj ją zgodnie z kierunkiem włosia. Warto też zaopatrzyć się w dłuższą i wąską ssawkę do odkurzacza, która pozwoli na usunięcie zabrudzeń z bardziej niedostępnych zakamarków (zwłaszcza na łączeniach siedziska z oparciem lub z podłokietnikami).

Krok trzeci: systematyczne czyszczenie 

Nawet jeśli odkurzasz krzesła barowe systematycznie a na ich tapicerce nie pojawią się żadne uporczywe plamy, dobrze byłoby od czasu do czasu nieco je odświeżyć. W tym celu sprawdzi się zwykłe przecieranie wilgotną ściereczką nasączoną letnią wodą lub jej roztworem z dodatkiem mydła, lub delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Koniecznie starannie i dokładnie odciśnij ściereczkę z nadmiaru wody – ma być wilgotna, ale nie mokra (meble tapicerowane, niezależnie od rodzaju zastosowanej w nich tkaniny obiciowej, nie przepadają za nadmiarem wody). Unikaj szorstkich gąbek lub twardych szczotek – najlepiej sprawdzi się miękka szmatka z mikrofibry lub bawełny (ewentualnie flanelowa). Czyść tapicerkę w jednym kierunku, wtedy łatwiej będzie uniknąć smug – ruchy powinny być delikatne, w przeciwnym wypadku możesz wcierać zabrudzenia w głąb tapicerki (lepiej punktowo, lekko naciskać niż mocno trzeć powierzchnię tapicerki).

Krok czwarty: usuwanie plam z tapicerki

Na tapicerce krzesła pojawiła się plama? To jeszcze nie powód do paniki, na pewno jednak wskazane jest szybkie działanie – im krócej zaplamienie pozostanie na tkaninie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie zdąży ono wniknąć zbyt głęboko i nie pozostanie po nim ślad na stałe. Jeśli jesteś fanem metod naturalnych, w sieci z łatwością znajdziesz całe mnóstwo skutecznych patentów na to, jak usunąć plamy z tapicerki domowymi sposobami. Jeśli nie ma to dla ciebie większego znaczenia, z pomocą przychodzą dostępne w sklepach preparaty do czyszczenia tapicerek. I tutaj dobra rada: jeśli dany środek stosujesz po raz pierwszy, przetestuj go najpierw na niedużym fragmencie tapicerki, na wszelki wypadek najlepiej na takim, który znajduje się w jak najmniej widocznym miejscu. Dopiero, gdy po takim teście okaże się, że środek nie szkodzi tapicerce ani nie powoduje jej odbarwienia, nanieś go na pozostałą powierzchnię. Czasem po takim odplamianiu może się niestety okazać, że miejsce po wywabionej plamie jest nieco jaśniejsze i wyróżnia się na tle całej tapicerki. W tej sytuacji warto zdecydować się na pranie…

Krok piąty: pranie tapicerki

Pamiętaj, aby bezpośrednio przed praniem tapicerki dokładnie ją odkurzyć – dzięki temu unikniesz rolowania się zabrudzeń w trakcie mycia, jak również rozcierania brudu po całej tapicerce i wcierania go w głąb tkaniny. Jeśli krzesła barowe są mocno zabrudzone, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w czyszczeniu i praniu tapicerek. Jeśli jednak w twoim domu znajduje się sporo mebli tapicerowanych, warto zastanowić się nad zakupem urządzeń, dzięki którym takie pranie można przeprowadzić w pełni samodzielnie. W tym celu pomocna może okazać się zarówno myjka parowa do tapicerki, jak i odkurzacz piorący do dywanów i tapicerek (przy jego zakupie zwróć uwagę, czy w zestawie znajduje się mniejsza ssawka do tapicerek – czasem w komplecie znajduje się tylko większa ssawka, przeznaczona do czyszczenia dywanów i wykładzin dywanowych). Taki zakup to co prawda wydatek większy niż jednorazowe skorzystanie z usług firmy czyszczącej, ale w zamian posłuży ci wielokrotnie, przynajmniej przez kilka lat, zatem jest to inwestycja, która po jakimś czasie (zapewne nawet całkiem szybko) zwróci się z nawiązką.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.