3 mity na temat operacji zaćmy, w które należy przestać wierzyć

3 mity na temat operacji zaćmy, w które należy przestać wierzyć

Zaćmę polegającą na mętnieniu soczewki można skutecznie leczyć. Odbywa się to za pomocą zabiegu chirurgicznego polegającego na wymianie soczewki. Jak w każdym wypadku, tak również tutaj, pojawiają się mity na temat operacji zaćmy, w które nie należy wierzyć. Zabieg operacji zaćmy jest stosunkowo krótki i mało inwazyjny. Okres jego rekonwalescencji wynosi do 28 dni a pacjent zyskuje nową jakość widzenia. Poniżej prezentujemy i odczarowujemy 3 mity na temat operacji zaćmy. Zapraszamy do lektury.

  • Zaćma to jedna z najpopularniejszych chorób oczu w ostatnich latach. Narażeni są na nią seniorzy a także osoby, które mają częstą styczność z promieniowaniem światła niebieskiego np. pracując przy komputerze. Istnieje skuteczny sposób leczenia zaćmy – chirurgiczna wymiany soczewki.
  • Zabieg usunięcia zaćmy polega na wymianie zmętniałej naturalnej soczewki na soczewkę syntetyczną, wykonaną z akrylu. Lekarz by dokonać wymiany rozbija za pomocą ultradźwięków naszą naturalną soczewkę. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.
  • Na temat zabiegu zaćmy istnieje wiele mitów. Do najpopularniejszych z nich należą takie mówiące o tym, że zabieg jest ryzykowny i niebezpieczny dla pacjenta, nie daje gwarancji, że nowa soczewka nie zmętnieje oraz, że soczewki wewnątrzgałkowe mogą być stosowane wyłącznie u chorych na zaćmę, a nie również u osób chcących poprawić kondycję wzroku. Wszystkie te stwierdzenia są fałszywe. Zabieg jest bezpieczny, skuteczny i możliwy dla każdego.
kobieta oczy

Zaćma co to takiego?

Zaćma to choroba oczu, która polega na powolnym zacieraniu bądź zanikaniu obrazu, w związku z mętnieniem soczewki. Jest to efekt zamykania się soczewki na światło i tracenia przez nią naturalnej przejrzystości. Najczęściej dotyka osób po 60. roku życia chociaż narażeni są na nią również młodsi ludzie, którzy nadwyrężają wzrok np. podczas dużej ekspozycji na światło niebieskie, przed ekranem komputera. Objawami zaćmy są najczęściej zamazany obraz (efekt tzw. „brudnej szyby”), blaknięcie kolorów, podwójne widzenie, wrażliwość na światło oraz dostrzeganie „aureoli” wokół źródeł światła.

Zaćma jak wygląda zabieg?

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu przez lekarza zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. To cienka, wysoko elastyczna soczewka wykonana z akrylu, która jest bezpieczna dla pacjenta i gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Taka soczewka posiada ogromną zaletę – nigdy nie zmętnieje, a więc problem zaćmy nigdy nie powróci! Najczęściej przed usunięciem uszkodzonej, naturalnej soczewki, lekarz dokonuje jej rozbicia za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu dużo łatwiejszy jest proces jej wyciągnięcia. Taki zabieg usunięcia zaćmy nazywamy fakoemulsyfikacją. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.

Zaćma trzy mity na jej temat

Leczenie zaćmy jest ryzykowne i niebezpieczne. Fałsz! Zabieg usunięcia zaćmy jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Lekarz dokonuje usunięcia uszkodzonej soczewki naturalnej i w jej miejscu umieszcza syntetyczną soczewkę. Całość zabiegu trwa stosunkowo krótko a okres rekonwalescencji do 28 dni. Pacjent zarówno przed jak i po zabiegu przebywa pod stałą opieką lekarza. Wszelkie ryzyka są więc minimalizowane od razu. Zabieg usunięcia zaćmy nie daje gwarancji, że choroba nie wróci. Fałsz! Wymieniając soczewkę naturalną na soczewkę syntetyczną zyskujemy pewność, że nasza nowa soczewka nie zmętnieje. Dzieję się tak dlatego, że nasza nowa soczewka nie będzie podatna na naturalne procesy starcze z racji jej struktury – akrylu. Soczewki wewnątrzgałkowe są tylko dla chorych na zaćmę. Fałsz! Medycyna pokazała, że zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki doskonale sprawdza się również w przypadku pacjentów z wadami wzroku, u których zaćma jeszcze nie wystąpiła. Można w ten sposób nie tylko poprawić kondycję swojego wzroku, ale również skutecznie zabezpieczyć się przed zaćmą w przyszłości.