Jak poczuć się bardziej zrelaksowanym przed snem

Jak poczuć się bardziej zrelaksowanym przed snem

Spałeś dobrze? Może nim zasnąłeś minęła godzina. Nie mogłeś zasnąć mimo, iż byłeś zmęczony? Co z tym robić?

1. Zacznij eliminować stresory wcześnie

Kiedy sen jest walką, przypominasz sobie o tym przez cały dzień, ponieważ senność wpływa na Twoje zadania. Ale chociaż będziesz kuszony, aby używać sztucznych środków, takich jak kofeina, ważne jest, aby zacząć eliminować te stresory wcześnie.

Eksperci sugerują, aby unikać wszystkiego, co zawiera kofeinę lub inne stymulanty przez co najmniej sześć godzin , zanim planujesz spać. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby przetworzyć stymulanty i usunąć je z krwioobiegu.

Pamiętaj, że używki nie muszą znajdować się w twoich napojach. Czekolada ma kofeinę. Sztuczne słodziki są środkami pobudzającymi, podobnie jak wyroby tytoniowe i alkohol. 

Wszystko, co zawiera syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, białą rafinowaną mąkę i inne skoncentrowane słodziki, może Cię nie zasnąć, a te składniki znajdują się w wielu Twoich ulubionych posiłkach. Przeczytaj etykiety i uważaj na to, co jesz i pijesz przez kilka dni, aby sprawdzić, czy pomaga to lepiej spać.

2. Odłóż ekrany

Telefony i telewizja są tak nieodłączną częścią naszych dni, że nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Kiedy stosujesz je konsekwentnie, Twój mózg rozwija fizjologiczną potrzebę ciągłej stymulacji.

To staje się bitwą, gdy twoje ciało chce spać, ale mózg pozostaje aktywny. Zwykle dzieje się tak, ponieważ niebieskie światło z ekranu zakłóca naturalny rytm dobowy organizmu. Twoje ciało zapomina, jak dostosować się do normalnych przypływów i odpływów dnia i nocy. 

Niebieskie światło i nadużywanie urządzeń nie tylko obniża jakość snu, ale także zwiększa zamglenie, depresję i niepokój. Istnieje wiele doskonałych powodów, dla których używamy elektroniki, a bez nich świat nie byłby taki sam. 

Jeśli jednak chcesz się zrelaksować przed snem, istnieje wiele innych sposobów na zrobienie tego bez stymulacji mózgu. Podnieś książkę, zacznij pisać dziennik lub pomódl się zamiast oglądać telewizję lub wpatrywać się w swoje urządzenie.

3. Wyeliminuj bałagan w sypialni

Czy Twoja sypialnia to miejsce, w którym prezentujesz swoje ulubione kolekcje i pamiątki? Jeśli tak, twoja nostalgia może nie pozwalać ci spać przez całą noc.

Udowodniono&nbsp że bałagan obciąża nasze mózgi. Kiedy nie śpisz, twój umysł skupia się na wszystkich otaczających go bodźcach, nawet jeśli świadomie nie zwracasz na nie uwagi. 

Wszystko jest potencjalnym niebezpieczeństwem, więc Twój mózg przetwarza, kataloguje i etykietuje to. Ale to wciąż stymuluje twój umysł. Jeśli chcesz odpocząć przed snem, zamień swój pokój w spokojne, wolne od bałaganu (lub przynajmniej ograniczone) środowisko. 

Staraj się, aby Twoje powierzchnie nie rozpraszały uwagi, jak to tylko możliwe. Wyświetlaj swoje zdjęcia i pamiątki w pokoju z odstępem między nimi, aby dać odpocząć umysłowi. Im mniej zaburzeń wzrokowych przetwarzasz nieświadomie przed snem, tym bardziej będziesz zrelaksowany.

4. Wypróbuj naturalne środki nasenne

Podobnie jak kofeina i inne składniki stymulujące, niektóre składniki odżywcze działają jako środki zwiotczające. Kiedy jesteś bezpieczny w swoim domu i nic innego nie wymaga uwagi od Twojego mózgu, rozpocznij proces relaksacji za pomocą naturalnych środków nasennych.

Tradycyjnie zawsze była to szklanka ciepłego mleka. Ale jeśli wolisz coś innego, oto kilka przykładów naturalnych sposobów na spowolnienie stymulacji mózgu i przygotowanie się do snu:

  • Rumiankowa herbata
  • Krople z lawendy
  • Krople z waleriany
  • Magnez

Cokolwiek zdecydujesz się spróbować, nie poddawaj się po jednej nocy. Wprowadzenie składników do systemu może zająć kilka dni. 

Nie stosuj też suplementów ani chmielu herbaty. Daj każdemu składnikowi czas na pracę, a twojemu ciału czas na reakcję. Jeśli na coś zareagujesz, zorientujesz się, co jest dla Ciebie łatwiejsze, jeśli wprowadzisz tylko jedną nową rzecz do swojej rutyny.

Wniosek

Niewydolność snu wynika z różnych przyczyn, takich jak zgrzytanie zębami lub nocny niepokój. Ostatecznie jednak nie chcesz jeszcze wiedzieć, dlaczego . Chcesz spać, a poradzisz sobie z tym dlaczego , kiedy twój mózg nie jest zamglonym bałaganem. Wypróbuj te wskazówki i ciesz się wieczornym odpoczynkiem, który przygotuje grunt pod solidny sen.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.