Kasza to przykład popularnego artykułu spożywczego, który powinien na stałe zagościć w jadłospisie każdego z nas. Produkt ten stanowi alternatywę dla składników takich jak ziemniaki, ryż, czy makaron, będących w polskiej kuchni bazą lub dodatkiem do wielu dań. Kasza ma wszechstronne zastosowanie. Zda egzamin podczas przyrządzania śniadań, obiadów, kolacji, a nawet deserów. Najlepiej smakuje z sosami, zupami, warzywami, czy jako element urozmaicający smak sałatek. Często staje się ona składnikiem farszu, którym następnie nadziewa się mięsa lub warzywa oraz stanowią bazę smakowitych pasztetów. Już teraz sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje kasz i dowiedz się, jakie korzyści płyną z włączenia ich do swojej diety!
Kasze – sprawdź najpopularniejsze rodzaje
Kasza to nic innego jak przeznaczone do spożycia nasiona zbóż albo tak zwanych pseudozbóż, wyróżniające się rozdrobnioną postacią. Jest to produkt spożywczy, który wykorzystuje się w kuchni już od setek lat. To swego rodzaju standard – podstawowy artykuł, jaki musi się znaleźć w każdym domu. Ze względu na jego wszechstronne zastosowanie, warto mieć go zawsze pod ręką.
Należy uświadomić sobie, że kasza niejedno ma imię. To artykuł spożywczy, który występuje w wielu wariantach. Poszczególne rodzaje kasz różnią się między sobą wyglądem, smakiem, teksturą, walorami zdrowotnymi, szybkością gotowania, czy sposobem zastosowania.
Najpopularniejsze rodzaje kasz to:
- kasza jęczmienna,
- kasza jaglana,
- kasza gryczana,
- kasza owsiana,
- kasza kuskus,
- kasza bulgur,
- kasza manna,
- kasza owsiana,
- kasza kukurydziana.
Korzyści wynikające z włączenia kaszy do swojej diety – poznaj je
Ekologiczne kasze mają wiele atutów, których po prostu nie można ignorować. Opłaca się z nich korzystać i tym samym pozytywnie wpływać na fizyczną i psychiczną kondycję swojego organizmu.
Dlaczego warto regularnie sięgać po ten produkt spożywczy?
- stanowi źródło ważnych dla człowieka witamin, minerałów i składników odżywczych,
- niektóre rodzaje kasz cechują się niskim indeksem glikemicznym, więc są odpowiednie dla osób chorujących na cukrzycę,
- to podstawa standardowej piramidy żywieniowej,
- dostarcza dużą dawkę białka oraz błonnika pokarmowego,
- to przykład naturalnego, nieprzetworzonego produktu spożywczego,
- łatwo ją przygotować,
- jest ogólnodostępna,
- ma niską cenę,
- jej regularne spożywanie chroni przed niektórymi chorobami lub dolegliwościami, takimi jak: zaparcia, hemoroidy, nadwaga, otyłość, czy miażdżyca.
Dlaczego warto jeść kasze? Podsumowanie
Widzisz więc, że kasza jest uniwersalnym produktem spożywczym, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Warto na co dzień czerpać z jej potencjału i stosować ten składnik podczas kuchennych eksperymentów. W tym celu można zainspirować się licznymi przepisami kulinarnymi, które krok po kroku pokazują, jak można wykorzystać ten zdrowy produkt i przyrządzić z niego zachwycające swym smakiem posiłki. Już teraz zaopatrz się w dowolny rodzaj kaszy, aby w praktyce przekonać się, czy przypadnie Ci ona do gustu – masz w czym wybierać.
źródło zdjęć: freepik.com