Najciekawsze winiarskie regiony świata

Najciekawsze winiarskie regiony świata

Wino to jeden z najpopularniejszych trunków alkoholowych na całym świecie. W niektórych kręgach kulturowych, takich jak Hiszpania czy Francja, jest ono nawet pijane codziennie. Co ciekawe, około 80% produkowanego wina pochodzi z zaledwie 10 krajów. Naturalnie, będą się one różnić w zależności od szczepu, sposobu uprawy czy miejsca. Oto najciekawsze winiarskie regiony świata.

Hiszpania

Jak już wspomniano, wino odgrywa dużą rolę w hiszpańskich kręgach kulturowych. Choć Hiszpania przeznacza największy obszar na winnice ze wszystkich państw świata, jako producent wina zajmuje dopiero trzecie miejsce. Znaczne zróżnicowanie geograficzne oraz klimatyczne pozwala na pozyskiwanie zarówno słodkich jak i wytrawnych win. Niektóre wina z Hiszpanii są ciężkie i bardzo charakterne, inne natomiast są lekkie i orzeźwiające. Do najbardziej znanych regionów należą  Rioja, Trójkąt Sherry (Jerez, Sanlúcar i El Puerto), Ribera del Duero, Priorat i Walencja. Wina z tych regionów można znaleźć w hurtowniach win na całym świecie. 

Francja

Co przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z Francją? Oczywiście sery, bagietki i wino! Francja słynie z jego  produkcji  — wytwarza się tam najdroższe, najbardziej cenione i najbardziej unikatowe trunki, o czym może świadczyć fakt, że to właśnie od regionów Francji wzięły nazwę niektóre wina. Zapewne każdy słyszał o Bordeaux, jednym z najznamienitszych regionów winiarskich całej Francji, które słynie głównie z produkcji win czerwonych. Oprócz tego jest także Szampania, gdzie produkuje się znane na całym świecie francuskie białe wina musujące.

Bez względu na to, który rodzaj wina wybierzemy, warto rozejrzeć się w sklepie internetowym z winem Amazis, którego bogata oferta na pewno zainteresuje zarówno koneserów, jak i osoby nieobeznane w świecie alkoholi.

Australia 

Australia także mieści się w pierwszej dziesiątce dystrybutorów wina na świecie. Wina produkowane w tym kraju różnią się od siebie smakiem i aromatem, nawet wówczas, gdy uprawiane są z jednej odmiany — ten fenomen ma miejsce dzięki specyfice australijskiego klimatu. I tak na przykład w stanie South Australia wytwarzane są wina, w których jest wyczuwalna nutka eukaliptusa i mięty.

RPA

Republika Południowej Afryki to kraj idealny dla koneserów wina: różnorodność klimatu i gleb pozwala na wyprodukowanie rozmaitych rodzajów wina. Jednym z najbardziej znanych regionów jest zdecydowanie Coastal Region, ponieważ spotykają się tam dwa klimaty: górski i oceaniczny. Umożliwia to produkcje win zarówno wytrawnych, jak i słodkich.