Energooszczędne oprawy drogowe LED – bezpieczeństwo i korzyści

Energooszczędne oprawy drogowe LED – bezpieczeństwo i korzyści

Oświetlenie uliczne to istotny elementy infrastruktury, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Oprawa musi być odpowiednio rozlokowana, a do tego oferować wydajność i niski pobór energii. Warto zwrócić uwagę m.in. na lampy uliczne LED, które coraz częściej pojawiają się przy chodnikach i ulicach.

Oszczędność i ekologia, czyli technologia LED

Lampy uliczne LED to przede wszystkim oszczędność energii. Pobierają one nawet o 40% mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie, dzięki czemu pozwalają sporo zaoszczędzić. Dodatkowo zmniejszony pobór prądu przekłada się nie tylko na niższe wydatki, lecz także obniżenie ilości substancji szkodliwych, które trafiają do środowiska. Każda lampa korzystająca z żarówek LED przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Warto przy tym zwrócić uwagę na modele z panelami fotowoltaicznymi, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć ekologiczność takiego rozwiązania, a jednocześnie zapewniają dalsze oszczędności dzięki praktycznie samowystarczalnej pracy.

Kupując lampy uliczne LED, można ponadto wybrać modele, które dają znacznie więcej światła niż ich standardowe odpowiedniki. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko na poborze prądu, lecz także na liczbie zakupionych urządzeń. Oprawy drogowe z wykorzystaniem oświetlenia LED-owego są dodatkowo rozstawiane w większych odległościach od siebie, co również zmniejsza cenę zakupu oraz znacząco poprawia wygląd otoczenia ze względu na mniejsze zagęszczenie lamp.

Oprawy drogowe LED – nowoczesny wygląd

Wybierając oprawy drogowe, warto zwrócić uwagę również na kwestie związane z estetyką. Oświetlenie LED wyróżnia się nowoczesnym wyglądem – tego typu rozwiązania są dostępne w wielu interesujących kształtach, rozmiarach i kolorach. To sprawia, że można je bez problemu dostosować do danego terenu czy obiektu. Różnorodne lampy uliczne LED można zakupić m.in. na stronie sklepu ELUS. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, wytrzymałość i parametry oświetlenia.

Jakość wykonania i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Istotną cechą oprawy drogowej LED jest solidne wykonanie tego typu produktów oraz wysoki stopień ochrony według skali IP. Dzięki temu oświetlenie działa sprawnie bez względu na opady atmosferyczne czy zmiany temperatury. Pozwala to na wykonanie systemu oświetlenia, który bez problemu przetrwa wiele lat, oferując zadowalającą widoczność i pełne bezpieczeństwo uczestników ruchu. Charakterystyczną cechą lamp ulicznych LED jest również łatwy montaż. Wiele modeli pozwala na regulację kąta nachylenia (najczęściej w zakresie −15 do +15 stopni), łatwy dostęp do modułów LED i sprzętu elektrycznego, a nawet konstrukcję umożliwiającą samooczyszczenie się oprawy. Co jednak najważniejsze, takie lampy znacząco na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg – zarówno pieszych poruszających się w godzinach wieczornych, jak i kierowców podróżujących nocą. Do tego nie można pominąć kluczowych korzyści związanych z wykorzystaniem technologii LED, czyli energooszczędności i ekologii.