Przygotuj relaksującą kąpiel po ciężkim tygodniu

Przygotuj relaksującą kąpiel po ciężkim tygodniu

Odpoczynek dla ciała, ukojenie dla umysłu – kąpiel to jedna z najprzyjemniejszych form relaksu. Ciepła woda uspokaja, redukuje stres i napięcia mięśniowe. A jeśli wodę wzbogacisz pielęgnującymi skórę dodatkami i zadbasz o odpowiednią atmosferę w łazience, uzyskasz odprężającą, pachnącą kąpiel niczym z najlepszego salonu SPA. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak to zrobić!

Dlaczego warto zażywać relaksujących kąpieli?

Remedium na zmęczenie, chwila dla siebie i na zebranie myśli, a także doskonały sposób na to, by choć przez moment pobyć „tu i teraz” – kąpiel ma wręcz terapeutyczne działanie na nasz umysł i ciało, zwłaszcza że współczesne tempo życia sprawia, że na co dzień jesteśmy zwykle zabiegani i zestresowani. Podczas kąpieli uspokaja się nasz układ nerwowy, zmniejsza stres i polepsza nastrój. Krążenie krwi się poprawia, mięśnie stają się zrelaksowane, a bóle mięśniowe ustępują. Ponadto, ciepła woda sprawia, że organizm pozbywa się toksyn. Wieczorna, ciepła kąpiel ułatwia zasypianie, co jest szczególnie istotne dla osób borykających się z bezsennością.

Zdrowa kąpiel – nie za długo, nie za gorąco

Aby kąpiel dobrze wpłynęła na kondycję naszego ciała i umysłu, warto pamiętać, żeby wypełnić wannę niezbyt gorącą wodą. Optymalna temperatura wody pokrywa się z temperaturą ludzkiego ciała, czyli powinna mieć mniej więcej 37 stopni C. Ważne również, by nie przesiadywać w wannie zbyt długo – maks. pół godziny wystarczy. Zbyt gorące i długie kąpiele mogą wysuszać skórę, naruszając jej płaszcz hydrolipidowy. Poza tym, zbyt gorąca woda stwarza ryzyko zasłabnięcia.

Z pianką czy bez, czyli co dodać do kąpieli?

Już sama kąpiel w czystej, ciepłej wodzie ma dobroczynne działanie na cały organizm. Warto jednak uzupełnić wodę pięknie pachnącymi i pielęgnującymi dodatkami. Co możesz dorzucić do wanny? Klasycznym dodatkiem jest płyn do kąpieli, dzięki któremu uzyskasz miłą w dotyku pianę. Jednak drogeryjne płyny zwykle mają w składzie wysuszające skórę substancje takie jak SLS i SLES. Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie płynu do kąpieli domowej roboty na bazie naturalnych składników.

Łatwe w przygotowaniu, efektownie wyglądające i dające wiele frajdy są również musujące kule do kąpieli. Wystarczy zaledwie kilka składników: wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy, naturalne oleje i olejki eteryczne, aby woda nabrała pachnącego aromatu oraz nawilżających i natłuszczających skórę właściwości. Do kąpieli warto dorzucić również suszone płatki kwiatów, np. róży, bławatka czy lawendy. Z kolei pełna minerałów sól do kąpieli, taka jak sól z Morza Martwego czy sól Epsom, pomoże oczyścić organizm z toksyn, zredukuje napięcie mięśniowe oraz zadba o kondycję skóry.

Olejki eteryczne – aromaterapia w domowej łazience

Odpowiednia oprawa kąpieli jest tak samo ważna, jak sama kąpiel. Zadbaj o wszystkie zmysły: wybierz ulubione zapachy, zapal świece i włącz ulubioną, relaksującą muzykę. Aby wprowadzić się w błogi nastrój, skorzystaj z aromaterapii. Zapachy już od wieków są używane, by ukoić umysł, wyciszyć się lub wręcz odwrotnie – nabrać witalności. W zależności od tego, jaki olejek eteryczny wybierzesz, będzie on działał inaczej na Twój nastrój. Każdy z olejków ma również inne działanie zdrowotne czy pielęgnujące. Wybieraj spośród szerokiej gamy produktów. Zdecyduj się np. na uspokajający olejek waniliowy, dodający energii olejek grejpfrutowy czy ułatwiający zasypianie olejek lawendowy.

Olejki eteryczne możesz w prosty sposób użyć w kominku do aromaterapii lub dodać je po prostu do wody, uprzednio mieszając z bazowymi olejami, takimi jak olej migdałowy, kokosowy czy jojoba.

Sprawdzone przepisy na domowej roboty płyny do kąpieli, musujące kule, kolorowe sole, kosmetyki z olejkami eterycznymi, a także najlepszej jakości produkty potrzebne do ich wykonania znajdziesz w Ecospa.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.