Urlop last minute. O czym pamiętać, planując wakacje jesienią?

Urlop last minute. O czym pamiętać, planując wakacje jesienią?

Szczyt wakacyjnego sezonu w całej Europie przypada na lipiec i sierpień. To właśnie wtedy najwięcej osób wybiera się na wymarzony urlop. Jednak coraz popularniejsze stają się również wyjazdy jesienią. Na południu kontynentu nie brakuje krajów, w których nawet we wrześniu i październiku można cieszyć się piękną pogodą. Istotną zaletą jesiennych wakacji mogą być także niższe ceny i mniejszy tłok w popularnych kurortach. Podpowiadamy jak przygotować się do takiego urlopu, co ze sobą zabrać i na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyjazd.

Wybór kierunku

Dla wielu osób, które planują jesienny urlop, najtrudniejszą do podjęcia decyzją jest wybór kierunku wakacji. Gdzie jechać, jeśli chcemy jeszcze złapać mocne słońce, by wrócić z wyjazdu z piękną opalenizną oraz skorzystać z morskich kąpieli? Wbrew pozorom, możliwości jest całkiem sporo. Koniec września i początek października to czas, w którym we Włoszech czy Grecji wciąż panują przyjemne temperatury. W takich warunkach można łączyć plażowanie z aktywnym zwiedzaniem zabytków lub innych ciekawych miejsc.

Jesienią jest ciepło także w Turcji, a jeśli niestraszna nam podróż poza Europę, można postawić na Tajlandię, Egipt lub Maroko. Dla osób, którym nie zależy na słonecznych i morskich kąpielach, dobrym wyborem będzie Anglia i Szkocja. Jesienią jest w tych krajach szczególnie pięknie. Planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, warto sprawdzić w Internecie historyczne warunki pogodowe w danym miejscu. To najlepsza podpowiedź, jakiej aury można się spodziewać podczas urlopu.

Pakowanie

Jesienne wyjazdy są zazwyczaj nieco bardziej skomplikowane pod względem pakowania, niż podróże w szczycie sezonu. Nawet w cieplejszych krajach, takich jak wspomniana Grecja czy Włochy, wieczory będą już chłodniejsze. Należy więc ze sobą zabrać przynajmniej jedną ciepłą bluzę, długie spodnie, a może i lekką kurtkę. Im bliżej zimy, tym lepszym pomysłem będzie pakowanie większej ilości grubszej garderoby, w tym także szalików i czapek. W niektórych krajach przydatnym wyposażeniem na pewno okaże się parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy – nawet w ciepłych miejscach jesienią mogą zdarzać się gwałtowne, krótkotrwałe deszcze.

Ubezpieczenie na wyjazd

Przygotowując się do urlopu w trzecim kwartale roku, trzeba pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu na wyjazd. To najlepszy towarzysz każdej podróży. Pozwala beztrosko cieszyć się odpoczynkiem, a w razie problemów, np. ze zdrowiem, skutecznie chroni osobiste finanse. Jednak jesienią ubezpieczenie na wyjazd powinno nieco różnić się od tego, kupowanego na wakacje latem. Nauczeni doświadczeniem z ostatnich dwóch lat wiemy, że wczesna wiosna oraz jesień to w wielu krajach wzrost liczby zakażeń i szereg komplikacji związanych z koronawirusem. By zabezpieczyć się na każde niespodziewane zdarzenie, warto więc rozszerzyć podstawowe ubezpieczenie na wyjazd o ochronę w na wypadek zachorowania na Covid-19. Takie rozwiązanie pozwala ze spokojem wyczekiwać upragnionego urlopu.