Jak chronić telefon przed kradzieżą?

Jak chronić telefon przed kradzieżą?

Telefony komórkowe mogą mieć wysoką wartość sięgającą nawet kilku tysięcy złotych. W tych małych urządzeniach zamknięta jest zaawansowana technologia, przez co nie są one już tylko aparatami do wykonywania połączeń, a przenośnymi komputerami o wszechstronnym zastosowaniu. Jak ustrzec się przed kradzieżą telefonu? W jaki sposób nosić go przy sobie, żeby był bezpieczny i co zrobić, jeśli dojdzie do kradzieży lub zgubienia urządzenia?

Jak bezpiecznie nosić przy sobie telefon?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby poza domem nie rozstawać się z telefonem i nigdzie go nie zostawiać. Nawet zamykany hotelowy pokój nie jest odpowiedni do pozostawienia w nim wartościowego sprzętu. Telefon należy mieć zawsze przy sobie, szczególnie że nie jest to trudne – w końcu te małe urządzenia zmieszczą się właściwie w każdej torebce, kieszeni, czy torbie.

Ważny jest także sposób noszenia telefonu. Praktycznie każdy plecak damski, podobnie jak torebek, wyposażony jest w małe kieszonki wewnątrz głównej przegrody. To właśnie tam warto schować telefon komórkowy. Najważniejsze, żeby nie był on na widoku, tak jak mogłoby to mieć miejsce, gdy schować go do zewnętrznej kieszeni, gdzie dodatkowo materiał ułoży się pod jego kształtem, całkowicie wyjawiając, co jest w środku. Kolejnym często wybieranym i niezalecanym miejscem do noszenia telefonu są tylne kieszenie spodni. Sprytni złodzieje są w stanie wyciągnąć go tak delikatnie, że właściciel może zdać sobie sprawę z kradzieży zbyt późno.

Gdy nabędzie się drogi i wymarzony telefon, ma się ochotę pokazać go światu. Warto jednak mieć świadomość, że taka informacja może dotrzeć także i do potencjalnych złodziei. To dlatego szczególnie na wakacyjnych wyjazdach radzi się nie informować nikogo o posiadanym modelu, a nawet nosić etui na telefon, które utrudni jego rozpoznanie. Nie znając modelu telefonu, trudno jest oszacować jego wartość, dlatego ryzyko kradzieży spada.

Antykradzieżowe funkcje w telefonach komórkowych

Większość telefonów umożliwia włączenie funkcji wyświetlania danych właściciela na ekranie blokady, co daje możliwość skontaktowania się z nim w razie znalezienia urządzenia. Zaleca się także, aby w ustawieniach telefonu włączyć jego lokalizację. Jeśli urządzenie zostanie ukradzione lub zgubione, na komputerze wystarczy zalogować się na swoje konto i otworzyć mapę, na której zaznaczona będzie lokalizacja straconego telefonu.

Każdy telefon ma przydzielony indywidualny numer IMEI, po którym może zostać zidentyfikowany. Warto spisać numer IMEI swojego telefonu, aby w razie jego kradzieży móc przekazać go policji. To właśnie po nim będzie ona w stanie zweryfikować, czy konkretny model to rzeczywiście skradzione urządzenie. Żeby sprawdzić numer IMEI, wystarczy wpisać na klawiaturze kod *#06#.

Na telefony komórkowe można pobrać różnego rodzaju aplikacje antykradzieżowe, które w przypadku kradzieży pozwalają na blokowanie urządzenia, czy nawet dostęp do jego kamery i mikrofonu. Pod kątem blokady, warto także zwrócić uwagę na wszelkie funkcje, które uniemożliwiają dostęp do telefonu niepożądanym osobom. Mogą to być hasła, czytniki linii papilarnych, albo nawet systemy rozpoznawania twarzy. Każde tego rodzaju zabezpieczenie zniechęca do kradzieży, ponieważ pozyskane w ten sposób urządzenie przez blokady może okazać się bezużyteczne dla złodzieja.