Co to jest farba tempera i jak malować ?

Co to jest farba tempera i jak malować ?

Farba Tempera jest niedrogim, wszechstronnym środkiem artystycznym i rzemieślniczym i jest rozpuszczalną w wodzie, nietoksyczną, łatwą w użyciu farbą dostępną w wielu jasnych kolorach. Każdy bałagan można zmyć mydłem i wodą.

Farba ta jest szeroko stosowana na zajęciach plastycznych dla dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych. Profesjonalni artyści czasami używają wysokiej jakości farb Tempera.

Farba Tempera powstaje poprzez zmieszanie wody, nietoksycznych pigmentów i węglanu wapnia (kredy) ze spoiwem celulozowym lub skrobi kukurydzianej. Nie jest trwały, chyba że zostanie naprawiony glazurą. Tempera jajeczna, wykonana z wysokiej jakości pigmentów i żółtka jaja, jest medium artystycznym, historycznie używanym przez artystów renesansu.

Farba temperowa to nieskomplikowany sposób na wprowadzenie dzieci do malowania. Ponieważ nie jest toksyczny, idealnie nadaje się do malowania palcami lub robienia odcisków dłoni na papierze.

Może być stosowany na różnych powierzchniach i schnie szybko w porównaniu z innymi rodzajami farb. Chociaż jest to podstawowy materiał artystyczny, można go twórczo wykorzystać, aby uzyskać różne efekty.

tempera jak malować
tempera jak malować – farby tempera do czego

Zrozumienie, czym jest farba Tempera

Farba Tempera ma swoją nazwę od „temperare”, łacińskiego słowa oznaczającego „mieszanie”. Pigmenty w proszku łączy się z wodą, konserwantami i środkami wiążącymi na bazie żywności, aby uzyskać gładką, cienką farbę o kremowym odczuciu.

Obrazy malowane temperą po wyschnięciu mają matowy wygląd. Jest mniej trwałym medium niż farba akrylowa i z czasem blaknie.

Farba proszkowa Tempera ma długą historię, która rozpoczęła się w starożytnym Egipcie. Podczas włoskiego renesansu (XIV-XVII w.) artyści tacy jak Michał Anioł i Leonardo da Vinci malowali temperą jajową na drewnianych panelach i tynkowanych ścianach.

Historyczne farby Tempera zostały wykonane z materiałów organicznych, takich jak jajka, miód, mleko i pigmenty pochodzące z warzyw oraz zmielonych kamieni i patyków.

Dostępne obecnie komercyjne farby Tempera zawierają nietoksyczne składniki syntetyczne. Farby Tempera można kupić w postaci gotowej, płynnej lub w postaci proszku, który należy wymieszać z wodą.

Istnieją różne przepisy na robienie Tempery z barwnikami spożywczymi, kolorową kredą i żółtkami. 

Tempera jak malować

Farba Tempera to proste medium malarskie, które dobrze przylega do każdej powierzchni papierowej lub tekturowej. Jest na bazie wody, więc najlepiej sprawdza się papier grubszy niż zwykły papier biurowy. Aby rozpocząć swój projekt artystyczny, potrzebujesz następujących elementów:

 • Dwie szklanki wody do płukania pędzla pomiędzy różnymi kolorami
 • Stara płyta do mieszania kolorów
 • Farba Tempera w płynie lub farba temperowa w proszku wymagająca wymieszania z wodą
 • Ołówek, jeśli chcesz zaznaczyć swój projekt przed malowaniem
 • Papier lub tektura
 • Różne rozmiary miękkich pędzli. Stara szczoteczka do zębów dobrze sprawdza się w przypadku efektu rozpryskiwania
 • Użyj dużego arkusza papieru lub plastiku, aby przykryć powierzchnię roboczą, aby uniknąć bałaganu. Rozlanie na ubrania lub stoły nie stanowi problemu, ponieważ farba Tempera jest zmywalna. Mimo to mniej czasu na czyszczenie oznacza więcej czasu na malowanie
tempera jajowa

Proste kroki do tworzenia sztuki za pomocą farby Tempera

Zrób lekki szkic ołówkiem lub po prostu wymyśl swój pomysł i wybierz kolor na początek. Jasne kolory należy najpierw pomalować, ponieważ ciemne kolory można zamalować na jasnych, ale nie na odwrót.

Najlepiej pozostawić dolne warstwy do wyschnięcia przed pomalowaniem. Można również eksperymentować z farbą „mokro na mokrą”. Oto kilka prostych kroków do naśladowania.

 1. Wyciśnij kropelkę farby na talerz. Na początek możesz wybrać dwa lub trzy kolory, ale trzymaj je osobno na talerzu
 2. Zanurz szczoteczkę w wodzie i postukaj w brzeg kubka, aby usunąć nadmiar wilgoci
 3. Teraz zamieszaj pędzel w farbę i narysuj swoje ślady na papierze
 4. Zawsze dokładnie spłucz pędzel przed włożeniem go do następnego koloru
 5. Możesz mieszać dwa kolory na talerzu, aby uzyskać różne odcienie. Zmieszanie żółtego i niebieskiego da zielony. Eksperymentuj, ale uważaj, że farba stanie się matowo brązowa, jeśli zmieszasz zbyt wiele kolorów
 6. Poeksperymentuj z wykonaniem rysunku kredką woskową, a potem zamalowaniem
 7. Kiedy jesteś zadowolony z malowania, pozwól mu wyschnąć. Czas będzie się różnić w zależności od grubości nałożonej farby i stopnia chłonności papieru. Około dziesięciu do piętnastu minut powinno wystarczyć. Poświęć ten czas, aby upewnić się, że wszystkie pokrywki butelek z farbą są dobrze zamknięte. Umyj pędzle mydłem do naczyń i wodą
 8. Aby obraz był trwalszy, nałóż na niego lakier akrylowy lub glazurę
 9. Jeśli zrobiłeś wspaniały obraz, opraw go w ramę i nie wieszaj go w jasnym świetle słonecznym, ponieważ kolory zbledną

Na jakich powierzchniach można stosować farbę Tempera?

Farba Tempera działa dobrze na większości produktów papierniczych, takich jak karton czy papier mache. Papier akwarelowy jest przeznaczony do farb wodnych i nie będzie się przekrzywiał po zamoczeniu, jak tańszy papier.

Powierzchnie, które nie będą działać z farbą Tempera to tkanina, naciągnięte płótno lub metal. Inne powierzchnie, które warto wypróbować, obejmują następujące.

Wniosek

Farba temperowa jest żywym, bezpiecznym i niedrogim środkiem do wprowadzania malarstwa dla dzieci. Jest wykonany z nietoksycznych składników i można go łatwo zmyć z większości powierzchni.

Dzięki farbie Tempera dzieci mogą bez skrępowania odpoczywać i bawić się. Nie jest trwały i z czasem blaknie i pęka, chyba że zostanie pokryty specjalnym szkliwem i oprawiony za szkłem.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.