Na meble sprzed 70 lat czy ubrania z szafy babci nie mówi się już, że są staromodne – są „vinted”, a to stawia je w zupełnie innym świetle – stają się modne, pożądane, wyjątkowe i warte tego, by je nieco odświeżyć i z dumą zaprezentować. To samo tyczy się stylu aranżacyjnego – wystroje w stylu vintage cieszą się ogromną popularnością, co jednak nie oznacza, że czerpią wyłącznie z przeszłości. Obecnie do stylu vintage nawiązują również współczesne dekoracje – plakaty ścienne, lampy czy inne dekoracje, które dodadzą wnętrzu charakteru. Jak zaaranżować mieszkanie w klimacie vintage?
Co to jest styl vintage?
To nic innego jak włączenie do ponownej użyteczności przedmiotów, których czas teoretycznie już dawno przeminął. Meble rodem z PRL, fotele z mieszkania babci czy „perskie” dywany przeżywają prawdziwy renesans. Choć nie każdy ma możliwość wykorzystania autentycznych mebli czy dodatków, obecnie w wielu miejscach można zakupić specjalnie stylizowane akcesoria, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego, nieco staromodnego, ale niezwykle ciekawego klimatu.
Charakterystyczną cechą stylu vintage jest wykorzystywanie mebli i przedmiotów, na które moda już dawno przeminęła, ale którym czas nadał szlachetności. Łączy się je z nowoczesnymi dodatkami, tworząc wnętrza, które są niczym powrót do przeszłości, z jednoczesnym zachowaniem funkcjonalności godnej czasów współczesnych.
O ile jednak łatwo znaleźć meble w stylu vintage – wystarczy przypomnieć sobie mieszkanie dziadków czy cioć z lat 70., o tyle trudniej o równie stylowe, gustowne dodatki. Jak je znaleźć i jak wybierać? Jakie dekoracje w stylu vintage będą najlepsze?
Dodatki w stylu vintage – plakaty ścienne, ceramika, tekstylia
Chcąc podkręcić styl vintage mieszkania, należy zadbać o detale. Mogą w tym pomóc ciekawe plakaty ścienne, wyraźnie inspirowane przeszłością. Jakie motywy warto wybierać? Modne są rysunki techniczne i patentowe, stylizowane na stare dekoracje; również proste, ołówkowe grafiki a także plakaty ścienne inspirowane starymi plakatami filmowymi będą wyglądały intrygująco. Jeśli zaś chodzi o ceramikę – kamionka i arcoroc to coś, czego nie może zabraknąć w kuchni vintage! Warto też zadbać o tekstylia – grube sploty i abstrakcyjne, kolorowe wzory, nieco etnograficzne i geometryczne, sprawdzą się doskonale – warto więc rzucić taki koc na sofę czy poduszki.
Styl vintage jest wyjątkowo ciekawy i łatwy do osiągnięcia. Warto przeglądać oferty sprzedażowe rzeczy, szczególnie mebli z drugiej ręki, gdyż można trafić na prawdziwe perełki!