Automatycznie otwierane drzwi wjazdowych to duże udogodnienie, szczególnie w zimnych i deszczowych miesiącach. By być w pełni zadowolonym, wybrany system powinien być jednocześnie szybki, niezawodny i zaawansowany technicznie. Co kryje się za tymi pojęciami? Odpowiedź najlepiej poznać na przykładzie automatyki do bram oferowanej przez markę Hörmann.
Automatyka do bram – najważniejsze parametry techniczne
Jedną z najważniejszych cech systemu otwierania drzwi wjazdowych i garażowych jest szybkość działania. Wyjątkowo duże znaczenie ma to w przypadku lokalizacji ścieżki dojazdowej w miejscu, w którym oczekujący pojazd blokuje ruch uliczny. Automatyka do bram firmy Hörmann cechuje się dużą prędkością, dochodzącą do 25 cm/s w napędach SupraMatic E 4 oraz SupraMatic P 4.
Kolejna bardzo ważna właściwość napędów do bram to niezawodność. Zależy ona od liczby cykli otwierania i zamykania wjazdu w ciągu dnia i godziny. Na tym tle wyróżnia się ponownie system SuperMatic P 4, zachowujący pełną sprawność nawet w przypadku 50 uruchomień dziennie i 10 na godzinę. Ten mechanizm sprawdzi się szczególnie dobrze w miejscach, w których przez cały dzień panuje duży ruch kołowy, a więc m.in. w firmach udostępniających parking dla klientów, warsztatach, magazynach, hurtowniach itp.
Wartą uwagi cechą wszystkich mechanizmów marki Hörmann jest oświetlenie LED, zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo. Dzięki temu droga dojazdowa jest lepiej oświetlona, a osoby przechodzące obok wiedzą, że powinny zwrócić uwagę na zbliżający się pojazd. W często uczęszczanych lokalizacjach można wybrać model bramy z funkcją biegnącego światła, który jeszcze skuteczniej sygnalizuje otwarcie wjazdu.
Dodatkowe udogodnienia w systemach automatyki do bram
Nowoczesna automatyka do bram powinna być odporna na możliwe przerwy w zasilaniu prądem. Sposobem pozwalającym uniknąć tego problemu są urządzenia wyposażone w dodatkowy akumulator. Napędy marki Hörmann istnieją również w wariancie z modułem solarnym, który poza tym, że eliminuje ryzyko unieruchomienia bramy, jest też ekologiczny.
Nawet najszybciej otwierająca się brama nie wystarczy, jeśli po wjechaniu na posesję trzeba czekać drugi raz, by można było wjechać do garażu. Tej niedogodności da się na szczęście uniknąć, wybierając zintegrowany system składający się z drzwi wjazdowych i garażowych oraz dopasowanych do nich napędów. W połączeniu z możliwością zdalnego otwierania nawet z większej odległości tworzy to wygodny mechanizm, pozwalający błyskawicznie znaleźć się w garażu.
Integracja automatyki do bram ze smart home
Współcześnie coraz więcej sprzętów domowych należy do Internetu Rzeczy, co pozwala na sterowanie nimi z poziomu smartfona. Nie inaczej jest z automatyką do bram marki Hörmann, którą można komfortowo zarządzać poprzez system BiSecur SmartHome. Przewagą tego rozwiązania nad znanymi od lat czujnikami radiowymi jest możliwość kontrolowania bramy z dużej odległości. Sprawdzi się to w momentach, gdy z jakiegoś powodu potrzebne będzie otwarcie wjazdu z odległości wielu kilometrów.
Sterowanie bramą wjazdową lub garażową staje się jeszcze bezpieczniejsze za sprawą funkcji przypisywania dostępów. System BiSecur SmartHome pozwala na ustawienie ich dla 10 osób, a każda z nich może mieć inny zakres uprawnień. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przedsiębiorstwach, w których nie wszyscy pracownicy potrzebują korzystać zarówno z możliwości wejścia na teren, jak i firmowego garażu.
Automatyczne napędy do bram równie dobrze współpracują z innymi urządzeniami zintegrowanymi w ramach smart home z aplikacją Hörmann BlueSecur. Umożliwia to powiązanie otwierania bramy z oświetleniem zamontowanym w różnych miejscach posesji. Dla przykładu, uruchomienie napędu drzwi garażowych może łączyć się z jednoczesnym zapaleniem światła w pomieszczeniu lub poza nim, pozwalając na bezpieczne zaparkowanie lub wyjazd. Co więcej, sprzęty należące do systemu inteligentnego domu mogą ułatwiać wejście do środka, włączając jednocześnie napęd bramy i światło w korytarzu.