W domowych wnętrzach wykorzystujemy różne rodzaje oświetlenia, które mają nam zapewniać odpowiednie warunki podczas wykonywania wielu czynności i przemieszczania się w przestrzeni, gdy brakuje światła naturalnego, wpadającego przez przeszklenia do pomieszczeń. Jak zwiększyć funkcjonalność takiego systemu? Można zastosować produkty inteligentne dla domu.
Czy użycie smart lamp jest opłacalne? Czym wyróżniają się takie produkty? Nieco więcej na ich temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Smart lampa – co to takiego?
Czym w ogóle są inteligentne lampy? To urządzenia oświetleniowe, które są stanie w komunikować się ze sobą za pomocą domowej sieci WiFi. Co więcej takie źródła światła (pojedyncze i całe grupy oświetleniowe) mogą być sterowane zdalnie – za pośrednictwem praktycznego pilota, komend głosowych czy aplikacji montowanych na naszych prywatnych telefonach i tabletach.
System inteligentnego oświetlenia składa się z:
- Inteligentnych źródeł światła i lamp,
- urządzeń zapewniających łączność systemu (np. domowy router),
- modułu sterującego.
W wielu miejscach pojawiają się też specjalne sensory (czujniki zmierzchu lub ruchu) do automatyzacji domowego oświetlenia. Tak zaawansowane oświetlenie do domu da się uzyskać, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii LED i wysokiej jakości produktów, dostępnych choćby na stronie AZzardo.
Gdzie montuje się inteligentne oświetlenie?
Szeroki wybór inteligentnych lamp sprawia, że bez większego trudu da się znaleźć produkty dopasowane do wielu potrzeb. Dzięki temu łatwo uzyskuje się optymalne warunki w pomieszczeniach reprezentacyjnych i rekreacyjnych, w gospodarczej części domu, a nawet w głównych ciągach komunikacyjnych – na klatkach schodowych, w korytarzach.
Co więcej nowoczesne smart oświetlenie nadaje się również do montażu w ogrodach. Wystarczy tylko wybrać modele o wysokim współczynniku IP, by korzystać z zalet inteligentnych lamp również w wymagającym przydomowym terenie.
Zalety inteligentnego oświetlenia do domu
Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie smart? Przede wszystkim to olbrzymia wygoda dla wszystkich użytkowników (również tych o ograniczonej mobilności), którzy mogą dopasować do swoich potrzeb warunki świetlne we wnętrzu, bez konieczności korzystania ze ściennego włącznika.
System typu smart pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie lamp, ale też na regulację kluczowych parametrów światła, jak natężenie czy temperatura barwowa. Oprócz tego można zapisywać ulubione ustawienia na przyszłość, budować konkretne sceny świetlne (optymalne warunki do pracy, zabawy, relaksu), a nawet planować harmonogramy oświetleniowe, by wszystko działało automatycznie, jak w szwajcarskim zegarku.
Tak precyzyjne sterowanie oświetleniem zdalnie zwiększa bezpieczeństwo domowników, ogranicza ryzyko upadku w ciemnościach, a także poprawia skuteczność systemu antywłamaniowego (np. dzięki funkcji symulowania obecności domowników).
W końcu wykorzystanie inteligentnego oświetlenia, choć z pozoru może wydawać się droższe od standardowych rozwiązań, w dłuższej perspektywie przynosi spore oszczędności – dzięki technologii LED i precyzyjnemu regulowaniu warunków oświetleniowych.
Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie domowe
Inteligentne lampy zwiększają funkcjonalność przestrzeni, poprawiają bezpieczeństwo i sprzyjają optymalizacji domowego budżetu. Równocześnie wyróżniają się ciekawym designem, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć swoje smart oświetlenie do indywidualnych wnętrz.