Wiele osób w aranżacji swoich domów czy mieszkań stawia dziś na minimalizm. Takie podejście polega m.in. na ograniczaniu ilości posiadanych rzeczy oraz skupieniu się na tych, które są najważniejsze i najbardziej funkcjonalne. Jaka powinna być minimalistyczna kuchnia? Inspiracje wskazują najczęściej na połączenie jasnych kolorów, prostych kształtów i praktycznych rozwiązań. Podpowiadamy, jak urządzić taką przestrzeń, by była nie tylko piękna, ale także wygodna w codziennym użytkowaniu.
Czym charakteryzuje się styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz?
Minimalistyczna aranżacja wnętrz opiera się na zasadzie „mniej znaczy więcej”. Jej podstawową zasadą jest ograniczenie liczby dekoracji i elementów wystroju, co prowadzi do stworzenia bardzo uporządkowanej przestrzeni. W minimalistycznych wnętrzach zwykle znajdują się tylko najważniejsze meble oraz akcesoria, a każdy element jest dokładnie przemyślany i dobrany, by wpasować się w całość. Zwykle dominują proste, geometryczne kształty, a kolory są stonowane. Obejmują odcienie takie jak: biel, szary, beż czy brąz. W minimalistycznych wnętrzach pojawiają się także naturalne materiały, w tym drewno, kamień czy metal.
Kuchnia, która łączy minimalizm z przytulną atmosferą
Aranżację przestrzeni, w której będziemy przyrządzać i spożywać posiłki, warto dobrze przemyśleć. Można zerknąć na gotowe projekty, prezentujące jak może wyglądać minimalistyczna kuchnia. Inspiracje dostępne są dziś bez problemu w internecie. Planowanie wystroju na pewno warto zacząć od wyboru farby do ścian. W przypadku opisywanego stylu doskonale sprawdzą się jasne kolory z palety Beckers Designer Kitchen & Bathroom. Mają one nie tylko znakomite walory dekoracyjne, ale także tworzą powłokę, którą łatwo utrzymać w czystości.
W minimalistycznej kuchni na ścianach doskonale sprawdzi się biała barwa w cieplejszym odcieniu. Można wybrać matowy efekt wykończenia, by dodać wnętrzu nieco przytulności. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, na bazie którego łatwo stworzyć estetyczną, prostą aranżację. W zabudowie warto postawić na połyskujące białe fronty, które odbijają światło, co powoduje, że wnętrze wydaje się przestronniejsze. Meble powinny być proste – w minimalistycznej aranżacji raczej rezygnuje się z dekoracyjnych akcentów, takich jak ozdobne uchwyty, nóżki czy dodatkowe półki.
Wiele inspiracji i gotowych projektów, związanych z minimalistyczna kuchnią, wprowadza również do takiego wnętrza elementy z drewna (www.beckers.pl). Będą pięknie kontrastować z białymi meblami i ścianami, wizualnie ocieplając przestrzeń. Jeśli w kuchni są okna, można zamontować w nich wewnętrzne rolety w ciepłym jasnym kolorze i z subtelnym ozdobnym wzorem, które estetycznie uzupełnią całość aranżacji. Jako element dekoracyjny najlepiej wykorzystać prostą grafikę oprawioną w szarą, czarną lub drewnianą ramkę, która pięknie będzie prezentować się na białej ścianie.