Jak podgrzać wodę w basenie

Jak podgrzać wodę w basenie

Za oknem zima, dziś w nocy było minus 13 stopni. Na przekór pogodzie postanowiłem napisać coś o letnich tematach.

Wyobraźcie sobie lato, 30 stopni w cieniu. Prawdopodobnie najlepszym pomysłem w taki dzień jest wskoczenie do basenu. Nie ma lepszego uczucia niż pływanie, ucieczka przed upałem. Ale teraz, wyobraź sobie, że jest koniec sierpnia albo wrzesień. Skończył się upał. Z utęsknieniem myślimy kąpieli w basenie. Nic straconego. Wystarczy podgrzać wodę w basenie, nie musisz zamknąć basenu. Pytasz jak podgrzać wodę w basenie. Oto najlepsze sposoby na ogrzanie basenu bez wydawania fortuny.

Ciepła woda w basenie nie tylko w lato

Bez względu na to, jakiej metody ogrzewania używasz, czas nagrzewania basenu zależy od kilku rzeczy:

  • Jaki typ basenu posiadasz.
  • Jak dużo wody mieści.
  • Czy jest on izolowany, czy nie.
  • Jaki jest poziom nasłonecznienia.
baseny ogrodowe
Solary do basenu są w Polsce coraz częstszym sposobem ogrzewania wody.

Nie ma nic lepszego niż pływanie w ciepłym basenie, kiedy letnie upały już się skończyły. Ale to ma swoją cenę. Koszt ogrzewania basenu kosztuje (cena wzrasta proporcjonalnie do wielkości basenu). Nie stresuj się jednak, istnieje wiele sposobów, aby ogrzać swój basen taniej. Oto kilka pomysłów – najtańszych sposobów na ogrzanie wody w basenie.

Użyj pokrywy słonecznej

Jedną z najbardziej opłacalnych metod zatrzymywania ciepła w basenie jest osłona słoneczna. Główną przyczyną utraty ciepła w basenie jest parowanie. Ciepło unosi się, więc ciepła woda unosi się do góry basenu, a następnie wyparowuje do powietrza. Dzieje się to najczęściej w ciągu dnia, kiedy basen jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. Pokrywa solarna działa jak pokrywa ochronna i jest zaprojektowana tak, aby absorbować ciepło słoneczne i zmniejszać parowanie. Początkowa stawka zakupu może się różnić w zależności od wielkości basenu. Pokrywa ma dodatkowy plus – choroni wodę w basenie przed liśćmi.

Teraz, który kolor pokrywy słonecznej jest najlepszy?

Przezroczyste osłony słoneczne pozwalają na przenikanie większej ilości ciepła słonecznego do wody i zwiększają temperaturę wody o około 15 stopni oraz zapobiegają parowaniu wody basenowej i środków chemicznych nawet o 95%. Ciemnoniebieskie pokrywy słoneczne są świetne do zatrzymywania ciepła. Więc jeśli masz solary do podgrzewania wody w basenie, albo inną formę podgrzewania basenu, to ciemnoniebieska pokrywa jest dobrym rozwiązaniem.

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym.

Zainwestuj w pierścienie słoneczne

Solarne pierścienie słoneczne działają w podobny sposób jak osłony słoneczne. To naprawdę jest osobiste preferencje, czy chcesz mieć jedną pełną pokrywę, aby umieścić na górze całego basenu, lub wiele mniejszych pierścieni, które mogą być przenoszone wokół. Podobnie jak pokrywy słoneczne, pierścienie słoneczne zapobiegają parowaniu i ogrzewają basen poprzez ciepło słoneczne. Pierścienie słoneczne mogą być przesuwane na wierzchu basenu. Dodatkowo, łatwiej jest użyć pierścieni słonecznych do pokrycia basenu, niż znaleźć pokrywę słoneczną, która pasuje do basenu idealnie.

Solary do basenu

Solary do basenu są coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce. Ich zakup jak i instalacja jest droższą opcją od omawianych wcześniej wariantów. Jednak solary do ogrzewania basenu zapewnią najwyższą temperaturę w chłodne dni. Co istotne można nie tylko wykorzystać solary do basenu ogrodowego, ale także w odróżnieniu od poprzednich opcji zastosowanie mają solary do podgrzewania wody w basenie, który jest w domu.

Solary basenowe na dachu podgrzewające wodę w basenie. Do instalacji solarnej wystarczy pompa obiegowa o maksymalnej mocy 40-50 W. Solar to doskonały pomysł na ogrzewanie basenu.

Jak korzystać z kolektorów słonecznych do ogrzewania basenu?

Solary podgrzewające wodę w basenie, zbierają promienie słoneczne i cyrkulują wodę w basenie przez kanały grzewcze przed powrotem do basenu. Kopuły solarne mogą podnieść temperaturę basenu nawet o 10 stopni, zwłaszcza w ciągu kilku słonecznych dni.

Zbuduj wiatroszczelną obudowę basenu

Wiatroszczelna obudowa basenu jest najlepszą metodą, aby utrzymać ciepło w basenie, jeśli mieszkasz w wietrznej okolicy. Wiatr zmienia powierzchnię basenu, który pozwala na ciepłą wodę uciec z basenu. Wiatroszczelne obudowy chronią przed wiatrem, a tym samym chronią basen przed utratą ciepła. Dodatkową zaletą jest to, że wiatroszczelne obudowy basenów sprawiają, że basen jest dostępny w każdą pogodę, deszcz czy blask. Koszt zależy od wielkości basenu i materiałów użytych do budowy obudowy.

Jak podgrzać wodę w basenie – podsumowanie

Bez względu na to, jak planujesz ogrzewać wodę w basenie, powinieneś przynajmniej mieć pokrywę słoneczną, aby pomóc Ci zatrzymać ciepło. To oszczędza energię, oszczędza pieniądze i utrzymuje basen ogrzewany dłużej.

One Comment to “Jak podgrzać wodę w basenie”

  1. Rav

    Mój 2letni syn ostatnio się pytał, tato kiedy wyciągniemy basen na podwórku. Echh sam bym się wykąpał w basenie. Czekam na upały.

    Reply

Post Comment