Co warto wiedzieć przed montażem paneli fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć przed montażem paneli fotowoltaicznych

Energetyka słoneczna jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Popularność układów fotowoltaicznych, wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej promieniowanie słoneczne, rośnie z roku na rok. Jeśli planujesz w najbliższym czasie instalację paneli fotowoltaicznych, mamy dla Ciebie garść przydatnych informacji.

Fotowoltaika – co to jest?

To dziedzina techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Za sprawą działania specjalnych paneli i przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, z promieni słonecznych wytwarzany jest prąd. Do urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej należą moduł fotowoltaiczny, inwerter, kontroler (regulator) napięcia (regulator napięcia), akumulatory, wyświetlacze danych, centrala komunikacyjna, system montażowy oraz sensory do pomiaru napromieniowania i temperatury modułu.

Jak działa?

Najmniejsze jednostki światła, nazywane fotonami, padają na panele fotowoltaiczne, wprawiając w ten sposób w ruch elektrony. Wytworzony zostaje prąd stały, który nie nadaje się do bezpośredniego użytku, dlatego jest on kierowany do inwertera, nazywanego również falownikiem, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli dokładnie taki, jaki znajduje się w naszych gniazdkach. Energia ta musi przejść jeszcze przez układ zabezpieczający, aby dotrzeć do sieci.

Koszt fotowoltaiki

O opłacalności fotowoltaiki decyduje przede wszystkim moc instalacji. Jeżeli została ona odpowiednio dobrana i ilość wyprodukowanego prądu jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, wówczas możemy mieć pewność, że zainwestowane w zakup i montaż systemu pieniądze, stosunkowo szybko się zwrócą pod postacią niższych rachunków za prąd. Fotowoltaika czerpie energię słoneczną i przetwarza ją na energię elektryczną. Pozyskiwany w ten sposób prąd jest całkowicie darmowy dla inwestora. Musi on jedynie pokryć koszty związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Końcowa cena inwestycji zależy przede wszystkim od mocy systemu, która z kolei związana jest z ilością paneli. Im jest ich więcej tym większa moc instalacji.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych

Istnieje szereg dofinansowań, dzięki którym montaż fotowoltaiki będzie jeszcze bardziej opłacalny. Koszty inwestycji w mikroinstalację można odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta obowiązuje od 2019 roku. Programy Mój Prąd czy Czyste Powietrze to również duże wsparcie dla osób fizycznych inwestujących w ekologiczne źródła energii. Dotacje obejmują koszty demontażu starego źródła ciepła oraz zakupu i montażu nowego zarówno do ogrzewania budynku, jak i ciepłej wody użytkowej.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.