Rola protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, czyli o równowadze PEH

Rola protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, czyli o równowadze PEH

Włosy wysokoporowate charakteryzują się odchyleniem łuski od łodygi włosa. Przez to włosy takie podatne są na wnikanie zanieczyszczeń. Ponadto wilgoć wpływa na ich falowanie. W pielęgnacji należy dążyć do zamykania łusek włosa. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju włosów i roli równowagi PEH w ich pielęgnacji.

Włosy wysokoporowate – czym się charakteryzują? 

Włosy wysokoporowate poza wspomnianą cechą widoczną pod mikroskopem są na pierwszy rzut oka matowe, suche, splątane i elektryzujące się. Trzeba również zaznaczyć, że są podatne na łamanie się i kruszenie. Zaniedbanie pielęgnacji może zatem doprowadzić do nadmiernego wypadania takich włosów. Zaletą włosów wysokoporowatych jest z pewnością ich podatność na stylizację. Są całkowitym przeciwieństwem naturalnych włosów niskoporowatych. Oczywiście o włosy wysokoporowate należy dbać poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale i unikanie tego, co im szkodzi. Na pewno należy jak najrzadziej korzystać z basenów z chlorowaną wodą. Bez wątpienia nie można również zbyt często farbować włosów, gdyż to prowadzi do dalszych uszkodzeń struktury włosa. Najlepiej dać włosom szansę na regenerację i na kolejną koloryzację udać się dopiero po 2-3 miesiącach od poprzedniej. Włosy wysokoporowate należy czesać grzebieniem o szerzej rozstawionych ząbkach. Najlepiej czesać włosy jeszcze przed myciem, bo to ułatwia późniejszą stylizację. 

Co warto wiedzieć na temat równowagi PEH? 

Równowaga PEH w odniesieniu do włosów wysokoporowatych dotyczy osiągnięcia jej pomiędzy stosowanymi proteinami, emolientami i humektantami. Każdy z tych składników pełni ważną rolę dla struktury włosa. Humektanty nawilżają włosy. Można do nich zaliczyć choćby glicerynę. Z kolei emolienty mają za zadanie zapobiegać odparowywaniu wilgoci, co w przypadku włosów wysokoporowatych jest częste, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Do emolientów zaliczamy oleje do włosów. Ważne są też proteiny, które stanowią budulec włosa. Odżywki proteinowe należy jednak stosować raczej rzadziej. Wystarczy nakładanie keratynowego preparatu raz na dwa tygodnie. Jeżeli oczywiście okaże się, że włosy potrzebują więcej takiego wzmocnienia i nie puszą się, to można nieco zwiększyć częstotliwość stosowania odżywki keratynowej. Warto myć włosy metodą OMO – czyli odżywka-mycie-odżywka. W tym przypadku należy sięgnąć po odżywkę np. aloesową, a następnie nie można jej spłukiwać. Na włosy od razu nakłada się szampon i po rozmasowaniu go na włosach spłukuje się obydwa kosmetyki. Na końcu przychodzi czas na odżywkę humektantowo-emolientową lub humektantowo-emolientowo-proteinową. 

Nie zapominaj o regularnym olejowaniu włosów 

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych niezwykle ważne jest olejowanie. Olejki do włosów mogą dodatkowo zawierać filtry UV, które zabezpieczają włosy przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto stosować olejowanie na całej długości włosów raz w tygodniu, a na co dzień stosować olejek na końcówki włosów. Dzięki temu zapobiega się ich rozdwajaniu i łamaniu. Należy dobrać odpowiedni olej do olejowania włosów. W przypadku włosów wysokoporowatych sprawdzają się oleje wysokocząsteczkowe takie jak konopny, słonecznikowy czy też z czarnuszki bądź awokado. Przed nałożeniem wybranego olejku można zastosować podkład nawilżający. Wystarczy odrobina aloesu, miodu, które dodaje się do wody. Następnie tą miksturą spryskuje się włosy i można przejść do olejowania.