Kolorowanki, czyli zajmujące i rozwijające zajęcie dla dziecka

Kolorowanki, czyli zajmujące i rozwijające zajęcie dla dziecka

Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami i uwagi dorosłych, aby mogły czuć się kochane i potrzebne. Nie zawsze jednak rodzice mogą poświęcić dziecku cały dzień na zabawę z nim. Ważne, aby wtedy zorganizować mu czas tak, aby się nie nudziło, a także nie uprzyjemniało sobie dnia wyłącznie telewizją i komputerem, czy telefonem. Znanym od wielu lat i lubianym przez dzieci sposobem na kreatywne spędzanie czasu są kolorowanki.

Co daje dziecku kolorowanie?

Kolorowanie książeczek o tematyce, która dziecko interesuje, może stać się jego ulubioną zabawą. Doskonale wycisza, pomaga opanować emocje, skoncentrować się na poszczególnych elementach, uspokoić. Nie każde dziecko lubi rysować, ale jeśli ma gotowy obrazek, który mu się podoba, chętnie uruchamia swoją wyobraźnię, aby nadać mu wymarzone kolory.

Ważne, aby nie narzucać dziecku, jakich kredek powinno użyć, ale dać mu wolną wolę w tworzeniu. Kredki powinny być dobrej jakości i na tyle miękkie, aby umożliwić mu łatwe kolorowanie bez konieczności mocnego przyciskania kredki do papieru. Takie czynności nie tylko uczą skupienia, ale też rozwijają zdolności manualne i ćwiczą motorykę dłoni. Natomiast zabawa kolorami może dawać dziecku prawdziwą radość, a rodzic przy okazji, oglądając potem taką pracę, może się wiele o własnym dziecku dowiedzieć. Dobór kolorów bowiem daje wiele cennych informacji o jego psychice.

Jak dobierać kolorowanki, aby dziecko je polubiło?

Wybór kolorowanki ma duży wpływ na to, czy dziecko polubi to zajęcie, czy nie. Niektórym dzieciom trudno skupić się na bardzo małych elementach, które sprawiają im trudności i wolą malować kredkami obrazki z większymi postaciami, czy przedmiotami. Inne z kolei duże fragmenty do pomalowania mogą nudzić i wolą precyzyjnie pracować nad drobnymi szczegółami. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego umiejętności manualnych.

Najlepiej zaczynać od obrazków z mniejszą ilością detali, a potem w miarę rozwoju dziecka, kupować mu książeczki wymagające większej precyzji. Zawsze jednak warto wybierać tylko te obrazki, które są dziecku bliskie tematycznie. Ogromny wybór kolorowanek dla dzieci można znaleźć w sklepach internetowych, księgarniach, gdzie każdy rodzic bez problemu wybierze takie, które będą najbardziej odpowiadać zainteresowaniom i aktualnym umiejętnościom dziecka. Mogą to być zwierzęta, rośliny, pojazdy, budynki, wnętrza, sceny z bajek lub kolorowanki okolicznościowe, związane np. ze świętami.

Zalet kolorowania jest wiele, co obecnie dostrzega coraz więcej osób. Kolorują nie tylko dzieci, ale nawet dorośli, którzy szukają w ten sposób relaksu i odrobiny wytchnienia od dużego tempa życia. Warto więc dać własnemu dziecku możliwość poznania tej sprawdzonej metody na doskonałą zabawę.