Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

Dbałość o włosy powinna być systematyczna – dzięki temu uda nam się uzyskać piękne i zdrowe pasma.

Codzienna pielęgnacja

Żeby włosy były zdrowe i sprężyste a także, aby dobrze się rozczesywały, ważna jest systematyczna, nawet codzienna pielęgnacja. Na bieżąco powinniśmy stosować produkty takie jak odżywki czy maski do włosów. Niezwykle istotne jest jednak to aby produkty te stosować zgodnie z zasadami utrzymania równowagi PEH, czyli proteinowo – emolientowo – humektantowej. Dzięki temu będziemy dostarczali włosom niezbędnych do ich odbudowy protein a także odżywimy je. Żeby uzyskać najlepszy efekt, warto postawić nie tylko na nawilżanie odżywkami, ale w standardową pielęgnację włączyć systematyczne używanie olejków. Olejki takie jak na przykład olej jojoba dla włosów są prawdziwym zbawieniem – pozwalają zadbać o to aby pasma prezentowały się naprawdę zdrowo, wygładzają, domykają łuski włosa, poprawiają ogólną kondycję kosmyków. Jak stosować oleje? Można przyjąć jedną z kilku metod. Dobrym pomysłem jest nałożenie olejku to już przed myciem i spłukanie go ciepłą wodą po na przykład kilkunastu minutach. Druga opcja stosowania olejków to ich używanie w formie odżywki całonocnej – nakładamy wtedy produkt na włosy i owijamy je bawełnianym ręcznikiem i rano spłukujemy. Ważne jest to, aby produkty tego typu nakładać od połowy pasm, w taki sposób, aby nie dociążyć włosów, nie sprawić, że będą one przyklapnięte czy szybciej przetłuszczające się.

Jak dobierać kosmetyki?

Żeby codzienna pielęgnacja była skuteczna ważny jest odpowiedni dobór produktów. Powinny one nie tylko efektywnie spełniać różnorodne funkcje, ale przede wszystkim być dopasowany do potrzeb naszych włosów. To jakich szamponów czy odżywek powinniśmy używać w dużej mierze zależy od porowatości, rozumianej jako stopień odchylenia łusek włosa. To ten czynnik bowiem ma znaczenie dla tego czy włosy się puszą, jak się układają, czy są łatwe w pielęgnacji i stylizacji czy też nie. Jak sprawdzić porowatość? Wykonać można test na porowatość włosów. Jest to bardzo proste, należy włos położyć na tafli wody odczekać 5 minut i sprawdzić czy opadnie na dno. W zależności od swojej porowatości włosy w różnym stopniu wchłaniają wilgoć – niskoporowate jej nie przyjmują prawie w ogóle, dlatego też włos utrzyma się na powierzchni, średnioporowate wchłaniają wodę w średnim stopniu dlatego włos będzie znajdował się niżej pod powierzchnią wody. Jeżeli z kolei opadnie na samo dno, oznacza to, że mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. Ten test pozwoli nam dopasować odpowiednią pielęgnację. W drogeriach obecnie wiele kosmetyków jest opisanych właśnie pod kątem porowatości co ułatwia wybór produktów.

Stylizowanie włosów

Kondycja włosów w dużej mierze zależna jest od prawidłowej stylizacji. Suszenie gorącym powietrzem, rozczesywanie na mokro powoduje, że włosy są łamliwe, puszą się. Dobrą praktyką jest używanie produktów termo ochronnych, które sprawią, że pasma nie będą ulegały zniszczeniom pod wpływem wysokich temperatur. W stylizacji warto też wybierać takie kosmetyki, które nie obciążą włosów i nie sprawią na przykład, że staną się one bardziej oklapnięte czy stracą na objętości.