Czy irygator zastępuje szczoteczkę?

Czy irygator zastępuje szczoteczkę?

Irygator do zębów jest bardzo pomocny w utrzymaniu właściwej higieny w jamie ustnej. Najlepiej sprawdzi się w duecie ze szczoteczką oraz z nicią dentystyczną i płynem do płukania ust. Używanie irygatora nie zastąpi jednak szczotkowania. Dlaczego?

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów wytwarza wąski strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki specjalnej końcówce strumień wody możemy skierować w trudno dostępne obszary między zębami czy w okolice linii dziąseł. Woda pod ciśnieniem wspomaga usuwanie płytki nazębnej, bakterii i resztek pokarmu z obszarów, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka.

Na rynku dostępne są różne modele irygatorów. Ciekawą propozycją są urządzenia marki SEYSSO, które dostępne są w wersji podróżnej i stacjonarnej.

Używanie irygatora jest bardzo proste, a sama irygacja przebiega sprawnie i nie zajmuje dużo czasu. Aby użyć irygatora do zębów, trzeba napełnić zbiornik urządzenia letnią woda. Następnie należy wybrać odpowiednie ciśnienie wody. Precyzyjną końcówkę ustawiamy blisko linii dziąseł, pod kątem 90 stopni. Powoli przesuwamy ją po łuku zębowym i czyścimy przestrzenie między zębami oraz miejsca nad linią dziąseł. Przy każdym miejscu zatrzymujemy się na kilka sekund.

Idealny duet – irygator i szczoteczka

Optymalnym duetem w higienie jamy ustnej jest irygator do zębówi szczoteczka. Szczoteczka skutecznie czyści zęby i masuje dziąsła, jednak należy pamiętać o tym, że nie jest w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych między zębami czy wokół aparatu ortodontycznego.

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi irygator. Jest to doskonałe uzupełnienie szczotkowania. To właśnie dzięki irygatorowi możemy w łatwy sposób wyczyścić miejsca, gdzie nie dosięgają włókna szczoteczki. Irygator doskonale sprawdza się przy problemach z dziąsłami. Poprawia ich zdrowie i wspomaga leczenie chorób przyzębia. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych warto używać razem irygatora i nici dentystycznej.

Czy irygator do zębów zastąpi szczoteczkę?

Zdecydowanie nie, jednak są to urządzenia komplementarne, które warto mieć. Irygator jest bardzo pomocny w usuwaniu resztek jedzenia oraz szkodliwych bakterii z trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza poniżej linii dziąseł. Szczoteczka jest jednak niezbędna do usuwania płytki nazębnej oraz polerowania powierzchni zębów, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie obu urządzeń – irygatora i szczoteczki – w połączeniu, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Świetnym rozwiązaniem będzie wybór urządzeń marki SEYSSO, która od lat tworzy sprawdzone produkty do higieny jamy ustnej.