Ból karku i szyi a ergonomia miejsca pracy

Ból karku i szyi a ergonomia miejsca pracy

Bór karku i szyi najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego ustawienia sylwetki, które sprzyja przeciążeniom mięśni, więzadeł, ale również odcinka szyjnego kręgosłupa. Higiena pracy jest w tym przypadku równie ważna co działanie przeciwbólowe. Właściwa profilaktyka zmniejsza bowiem ryzyko następujących na skutek przemęczenia zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyny bólu szyi i karku

Przyczyną dolegliwości odczuwanych w szyi i karku są najczęściej stany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Zdarza się, że ból promieniuje również na barki, górną część pleców oraz głowę. Do zmian w odcinku szyjnym dochodzi na skutek urazu, np. w trakcie wypadku komunikacyjnego, ale też nadmiernego przeciążenia, m.in. przy intensywnym wysiłku fizycznym, wykonywaniu pracy związanej z podnoszeniem ciężarów, ale też sportów, które obciążają kręgosłup.

Wiele osób zapomina, że ból karku i szyi może też wynikać z nieprawidłowej sylwetki w trakcie pracy przed komputerem. Blat biurka ustawiony na niewłaściwym poziomie, zbyt nisko lub wysoko umieszczony monitor, a zwłaszcza nieodpowiednie krzesło sprawiają, że po wielu godzinach wykonywania obowiązków zawodowych kręgosłup ulega nadmiernym przeciążeniom. Jeśli nie zadbamy o higienę miejsca pracy, dolegliwości bólowe mogą okazać się pierwszym symptomem zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Jak łagodzić ból szyi i karku?

Jeśli zaczynamy odczuwać mrowienie, drętwienie i ból mięśni karku i szyi, warto zwrócić uwagę, czy miejsce pracy na pewno spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli dolegliwości pojawiają się, kiedy siadamy przy komputerze, powinno wzbudzić to naszą czujność. Wielogodzinne przeciążenia mogą bowiem skutkować postępującym zwyrodnieniem i uciskiem na nerwy. 

W doraźnym leczeniu bólu można sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty, np. z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają m.in. ketoprofen. Warto jednak zadbać o wzmocnienie mięśni szyi oraz tych przy kręgosłupie. Dedykowane ćwiczenia na zdrowy kręgosłup można wykonywać samodzielnie w domu lub na siłowni, korzystając z dodatkowego obciążenia. Dobrą praktyką jest także zwiększenie ilości przerw w trakcie pracy. Nawet krótki odpoczynek i zmiana pozycji mogą być zbawienne dla naszego kręgosłupa. W trakcie przerw warto wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających i rozciągających.


Dbanie o silne mięśnie należy połączyć z ich rozluźnieniem. Zadowalające efekty przyniosą masaże, ale też stosowanie technik relaksacyjnych. Często napięcie mięśni wywołane jest nadmiernym stresem, z kolei napięte mięśnie sprawiają, że przyjmujemy nieprawidłową pozycję ciała, ponieważ próbujemy odciążyć szyję. Nie bez znaczenia jest także właściwa poduszka, która umożliwia zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, oraz twardy materac. Ulgę można ponadto odczuć, stosując okłady na kark. Przy bardziej intensywnych dolegliwościach warto kupić w aptece plastry rozgrzewające o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.