Rodzaje bibułek do skrętów – które okażą się dla nas najlepsze?

Rodzaje bibułek do skrętów – które okażą się dla nas najlepsze?

Wybór odmiany suszu nie jest dziś jedyną decyzją, jaką palacz musi podjąć przed przystąpieniem do skręcania. Obszerny rynek akcesoriów do palenia przeniósł nas do czasów, w których klient ma już nawet do wyboru setki różnych rodzajów bletek czy filtrów. Różnią się one przede wszystkim rozmiarami, smakiem oraz materiałem, z którego są wykonane. Dzięki tak sporej różnorodności, każdy palacz zaczyna zwracać dziś uwagę na to, w co umieszcza swój susz. Ma to oczywiście wpływ na wygodę aplikowania oraz w niektórych przypadkach na zdrowie.

Który z gatunków bletek wybrać?

Na samym początku warto pogrupować poszczególne bibułki względem ich cech charakterystycznych czy materiału wykonania. Dzielą się więc na:

 • Klasyczne, niewybielane – popularne i w pełni naturalne bletki. Często wybierane przez regularnych palaczy;
 • Konopne, organiczne – wykonane z włókien konopnych, stworzone dla osób ceniących aromat i czystość palonego suszu;
 • Wybielane – najpopularniejsza forma bibułek, dostępna w niemal każdym sklepie osiedlowym. Jakościowo produkt nieco gorszy od niewybielanych;
 • Przeźroczyste – wytwarzane z celafonu, zawierają glicerynę niezbyt zdrową dla organizmu ludzkiego;
 • Smakowe – najlepsza opcja dla osób nielubiących monotonii i szukających nowych smaków. Różnorodność smaków dostępnych na rynku daje możliwość kupna coraz to nowszych rodzajów bez robienia powtórek;
 • Ryżowe – wykonane z papieru ryżowego, będącego niezwykle cienkim, a zarazem najbardziej jakościowym.

Jak widać na powyższych przykładach, wybór jest ogromny. Zakładając, że każdy rodzaj wykonywany jest przez kilku bądź kilkunastu producentów, pula dostępnych wyrobów jeszcze się zwiększa.

rodzaje-bibułek-02.jpg

Wymiar i forma występowania

Warto zauważyć, iż bibułki do skrętów występują w różnych formach i rozmiarach. Można podzielić je na:

 • Bibułka 1 ¼ – standardowa, krótka bletka przeznaczona raczej do samodzielnego użytku;
 • Bibułka 1 ½ – długościowo ta sama bletka, jest jednak szersza od poprzedniczki;
 • Bibułka King Size – rozmiar standardowego papierosa, wymagający nieco większego filtra;
 • Bibułka King Size Slim – najpopularniejszy typ stosowany przez większość palaczy;
 • Bibułka gotowa – dostępna w wielu sklepach z akcesoriami dla palaczy. Zawiera filtr i jest skręcona, a susz wystarczy wsypać od góry.

Dlaczego istnieje tyle rodzajów bletek?

Obszerna ilość rodzajów bibułek wynika z ich dużego zapotrzebowania. Każdy chciałby maksymalnie jak to możliwe wyzbyć się monotonii w paleniu i uzyskać w ten sposób jak najczystszy aromat inhalowanego suszu. Same bletki to jednak nie wszystko. Przy ich wyborze należy również pamiętać o doborze odpowiednich filtrów, które posiadają zdolności separowania szkodliwych składników. To ważne nie tylko z perspektywy przyjemności wynikającej z palenia, ale również ze względów zdrowotnych. Mniejsza ilość szkodliwych substancji to czystszy aromat i zapobieganie przedostawania się do organizmu tego, czego tak naprawdę nikt z nas wdychać nie chce. Dlatego też, najlepszym wyborem okażą się filtry węglowe.