Drukarka atramentowa czy laserowa – który model lepszy dla studenta?

Drukarka atramentowa czy laserowa – który model lepszy dla studenta?

Drukarka to jeden z najważniejszych sprzętów dla każdego studenta! Chociaż coraz więcej materiałów dostępnych jest w formie cyfrowej, wiele osób uczy się, robiąc odręczne notatki i zakreślając wybrane fragmenty. Nic dziwnego, że drukarka przydaje się właściwie na co dzień – oprócz notatek trzeba drukować prace zaliczeniowe oraz liczne formularze i dokumenty. Dowiedz się, czy lepiej zdecydować się na model atramentowy czy laserowy!

Drukarka dla studenta – jaka powinna być?

Zastanawiasz się, jaki powinien być idealny sprzęt dla studenta? Przede wszystkim niedrogi i wydajny! Sam zakup urządzenia nie powinien znacząco nadwyrężyć studenckiego portfela, nie mówiąc już o regularnym uzupełnianiu tuszu lub tonera. Co więcej, wybrany model nie powinien być też dużych gabarytów – musi zmieścić się w wynajmowanym pokoju w akademiku! Dobrze, by można było drukować bezprzewodowo, w tym ze smartfona. Szybki wydruk poszczególnych stron jest potrzebny zwłaszcza przy drukowaniu pracy zaliczeniowej lub dyplomowej. Jeśli na co dzień drukujesz po kilka stron, nie ma to aż takiego znaczenia.

Zwróć też uwagę, że lista wymagań jest mocno związana z kierunkiem studiów. Studiujesz dziennikarstwo i dużo piszesz? Potrzebujesz szybkiej drukarki, na której możesz drukować kolejne partie tekstów. Przed tobą dyplom na ASP? Przyda ci się sprzęt, który wiernie odda niuanse kolorystyczne! Nie kupuj urządzenia jeszcze przed początkiem roku akademickiego na pierwszym roku. Daj sobie kilka tygodni, by poznać specyfikę twoich studiów, dowiedzieć się, z jakiego rodzaju materiałów będziesz korzystać i co będziesz przede wszystkim drukować.

Drukarka atramentowa czy laserowa – jaką wybrać?

Rozglądając się za nową drukarką, będziesz wybierać między modelami atramentowymi oraz laserowymi. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Drukarka atramentowa jest niedroga w zakupie, a do tego – zwykle nie zajmuje dużo miejsca. Co więcej, drukuje w kolorze – jeśli regularnie potrzebne będą ci barwne wydruki, to urządzenie dla ciebie! Wiele modeli oferuje dodatkowe funkcje – skaner i kopiarka.

Czy taki sprzęt ma wady? Przez lata za największą niedogodność uchodził koszt tuszu. Na szczęście teraz jest więcej opcji! Niektóre modele pozwalają na łatwe uzupełnianie atramentu bezpośrednio z buteleczek. Jeden zestaw takich butelek to równowartość 66 kartridży! Pozwoliło to znacząco obniżyć koszty pojedynczego wydruku! Takie rozwiązanie znajdziesz na przykład w urządzeniu wielofunkcyjnym EPSON EcoTank L3251.

Drukarki atramentowe zwykle drukują strony monochromatyczne wolniej niż laserowe. Jeśli jednak nie drukujesz ich bardzo dużo każdego dnia, nie będzie to dla ciebie dotkliwe.

A jak wypadają na tym tle drukarki laserowe? Taki sprzęt pozwala na szybkie drukowanie wielu stron – nawet ok. 20 stron na minutę! Mocną stroną urządzenia jest też niedrogi toner – niektórzy producenci oferują nawet usługę subskrypcji, żebyś nigdy nie został bez możliwości drukowania.

Do minusów tego typu sprzętów trzeba zaliczyć duże rozmiary, stosunkowo wysoką cenę zakupu urządzenia i możliwość drukowania tylko w czerni i bieli. Na rynku są drukarki laserowe drukujące w kolorze – jednak zdecydowanie poza studenckim budżetem.

Jaka drukarka lepsza dla studenta?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla studenta będzie drukarka atramentowa. Pozwala szybko drukować nie tylko tekst, ale również wykresy i zdjęcia, co często przydaje się w pracach zaliczeniowych. Dobrze rozważyć zakup modelu, w którym atrament uzupełniany jest bezpośrednio z buteleczek. Taki sprzęt jest nieco droższy niż podstawowe, kompaktowe urządzenia – to jednak inwestycja, która szybko się zwróci!

Chcesz porównać konkretne modele? Sprawdź wszystkie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne w sklepie MediaMarkt!