Układanie płytek w kuchni: poradnik

Układanie płytek w kuchni: poradnik

Układanie płytek w kuchni nie jest czymś, czego należy się bać. Oto jak poradzić sobie z tym projektem w ramach remontu kuchni.

Układanie płytek w kuchni może wydawać się trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś doświadczonym majsterkowiczem. Jednak może być stosunkowo łatwe, w zależności od wybranych płytek i miejsca, w którym chcesz umieścić płytki.

Panel kuchenny jest zwykle prostym, prostokątnym obszarem, a używając czegoś takiego jak płytka metra, wystarczy wykonać stosunkowo proste cięcia na krawędziach lub wokół gniazd wtykowych. Co więcej, panel kuchenny zazwyczaj składa się tylko z około trzech do pięciu rzędów płytek, co sprawia, że ​​samodzielny montaż panelu jest dobrym punktem wyjścia do nauki układania płytek na ścianie .

Jeśli masz nadzieję, że sam podejmiesz się tej pracy związanej z majsterkowaniem, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby Twój projekt odniósł sukces. Tutaj dokładnie opisujemy, czego będziesz potrzebować, aby ułożyć płytkę kuchenną, a także kroki, które musisz wykonać, i wskazówki dotyczące najlepszych praktyk.

Układanie płytek w kuchni: przewodnik krok po kroku

Posadzka na płycie kuchennej jest skutecznym wyborem, zwłaszcza jeśli chodzi o budżet podczas remontu kuchni .

W kuchni jednym z najlepszych sposobów na natychmiastowe wywołanie efektu „wow” jest zrobienie mozaiki za zlewem i płytą grzejną. Oprócz tego, że jest bardzo praktyczny i łatwy w czyszczeniu, wyłożony kafelkami obszar zapewnia kolor, wzór, a nawet niezwykłe kształty w tych ciężko pracujących strefach.

Mozaiki to jedne z najłatwiejszych do samodzielnego układania płytek kuchennych typu „zrób to sam” i nie wymagają cięcia specjalistycznym sprzętem, takim jak przecinarka do płytek na mokro. Możesz po prostu przyciąć siatkowy podkład do wymaganego rozmiaru. Pojawiają się nowoczesne style mozaikowe, co oznacza, że ​​nadal może oferować stylowe wykończenie Twojej przestrzeni.

Zanim określisz kroki, które musisz wykonać, oto narzędzia, których będziesz potrzebować do pracy:

 • Odpowiednie płytki
 • Cement
 • Klej do płytek
 • Gąbka
 • Zaprawa do fug
 • Ząbkowana kielnia
 • Rękawice ochronne
 • Przekładki do płytek
 • Przecinarka do płytek na mokro
 • Drewniana pałka lub listwa
 • Wiertarka akumulatorowa
 • Uszczelniacz silikonowy i pistolet

Przygotuj ściany

Upewnij się, że Twoje ściany są suche i czyste, bez nierównych lub wyboistych powierzchni. Warto dać im lekki piasek, aby usunąć tłuszcz lub inne pozostałości ze ściany. Połóż osłony ochronne na powierzchniach kuchennych.

Jeśli układasz płytki za kuchenką, dobrym pomysłem jest wyciągnięcie jej i zamocowanie drewnianej listwy lub kawałka prostej płyty MDF we wnęce, na poziomie blatu. Daje to pion do pracy podczas układania płytek, który można później usunąć.

Zaplanuj układ swoich płytek

Zanim przejdziesz do układania płytek, dobrym pomysłem jest szybkie przyjrzenie się, jak układają się Twoje płytki, szukając wszelkich problematycznych obszarów, w których może być konieczne wycięcie małych kawałków płytek, aby wypełnić luki.

W tym momencie będziesz w stanie określić, gdzie płytki stykają się z elementami, takimi jak gniazda wtykowe i przełączniki. Możesz je teraz wyciąć, ale wolę to zrobić, gdy przejdę do kafelkowania tego obszaru, więc jestem pewien, jak zostały ustawione inne płytki.

Warto sprawdzić, czy Twoje powierzchnie i otaczające je ściany lub szafki są w tym momencie proste, aby wiedzieć, czy można je łatwo wykorzystać do układania płytek.

Za pomocą poziomicy zaznacz pionową i poziomą linię pionu w różnych obszarach ściany, aby pomóc Ci utrzymać właściwy kierunek.

Nałóż klej do płytek na ściany

Jeśli kupiłeś mieszankę kleju do płytek, zrób to teraz zgodnie z instrukcją producenta lub użyj gotowej mieszanki. Uważam, że ten drugi jest łatwiejszy w pracy jako początkujący glazurnik, ponieważ można ponownie założyć pokrywkę, gdy trzeba zrezygnować z klejenia.

Klej do płytek nakładać na małych powierzchniach, nie większych niż metr na pierwszy rząd płytek. Jeśli masz cięcia do zrobienia, zrób to przed nałożeniem kleju na tę sekcję.

Klej nakładać za pomocą pacy zębatej (która jest jednym z najlepszych narzędzi do układania płytek). Jest to bardzo ważne, aby płytki prawidłowo przylegały do ​​ściany. Upewnij się, że wszystkie nacięcia (linie) są skierowane w tym samym kierunku, jak pokazano poniżej.

Rozpocznij układanie płytek

Aby przykleić płytki, należy je wcisnąć w klej. W większości przypadków wymagane jest stosowanie przekładek dystansowych do płytek. Używaj ich pod każdą krawędzią, w tym między płytką a blatem, ponieważ zapewni to trochę luzu, jeśli ściany się przesuną, i między każdą płytką.

Zmierz i wytnij płytki wokół gniazd wtykowych

Po dotarciu do gniazd wtykowych lub w miejscu, w którym będziesz musiał przyciąć płytki na końcach panelu (będzie to oba końce, jeśli używasz układu płytek w stylu cegieł), skonfiguruj przecinarkę do płytek, aby rozpocząć cięcie płytek . Ręczna przecinarka do płytek sprawdzi się do przycinania końcówek, ale w przypadku wtyczek, w których może być konieczne cięcie pod kątem prostym, będziesz potrzebować przecinaka do płytek na mokro.

Zaznacz płytki na korku i przytnij przecinakiem do płytek na mokro tak, aby pasowały. W niektórych przypadkach budowniczy lub elektryk mógł zostawić cię z podniesionymi puszkami gniazdowymi, do których można kafelkować, i które mają krawędź, pod którą będą leżeć płytki.

W innych przypadkach, takich jak ten, należy kafelkować aż do puszki, upewniając się, że płyta czołowa gniazda zakryje wszelkie szczeliny. W tym przypadku może być konieczna zmiana rozmiaru śrub elektrycznych gniazda, aby uwzględnić grubość płytki.

Poczekaj, aż klej wyschnie

Po ułożeniu całej powierzchni kafelkowej wytrzyj przód płytek do czysta i pozostaw klej do płytek do wyschnięcia, postępując zgodnie z instrukcjami producenta. To może być w nocy lub kilka godzin. Po wyschnięciu możesz usunąć swój poziom drewna zza zakresu.

Zastosuj fugę

Wymieszaj fugę zgodnie z instrukcją producenta lub użyj gotowej mieszanki. Za pomocą rękawic ochronnych nanieść fugę w przestrzenie między płytkami za pomocą pacy do fugowania. Wciśnij go w szczeliny, trzymając pływak pod kątem 45°, aby to zrobić.

Wytrzyj płytki do czysta, gdy idziesz, ale uważaj, aby gąbka nie była zbyt mokra. Może to wpłynąć na konsystencję mieszanki zaprawowej, osłabiając zaprawę. Najlepsza jest lekko wilgotna gąbka. Pozostaw fugę do wyschnięcia.

Nałóż uszczelniacz i dodaj fronty gniazda

Po zakończeniu układania płytek dobrym pomysłem jest nałożenie niewielkiej ilości silikonu wzdłuż krawędzi podstawy, zwłaszcza jeśli panel znajduje się za zlewem. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się wody między blat a płytę powrotną.

Zamocuj fronty gniazd z powrotem na miejscu za pomocą oryginalnych śrub lub dłuższych, jeśli to konieczne.

Czy układasz płytki przed lub po zamontowaniu kuchni?

Ułożenie płytek na ścianie w kuchni jest zawsze wykonywane po zakończeniu wyposażenia kuchni. Powinieneś upewnić się, że chronisz powierzchnie kuchenne i szafki podczas robienia tego, chociaż zarówno fuga, jak i klej powinny być łatwe do wytarcia, jeśli zrobisz to natychmiast po rozlaniu na te powierzchnie.

Czy możesz kafelkować istniejące kafelki?

Z pewnością możliwe jest układanie płytek na istniejących płytkach (chociaż wskazane jest usunięcie starych płytek w celu ułożenia płytek bezpośrednio na ścianie). Są zalety, takie jak szybkość i łatwość w porównaniu z usuwaniem istniejących płytek, ale są też wady, takie jak estetyka. Układanie płytek spowoduje grubsze niż przeciętne odbicie, a ponadto nie będzie można użyć wykończenia płytek w taki sam sposób, jak przy układaniu płytek bezpośrednio na ścianie.

Przed ułożeniem płytek upewnij się, że istniejące płytki są czyste i nadal dobrze przylegają do ściany. Pamiętaj też, że różne ściany mają różną nośność, a dwie warstwy płytek, szczególnie cięższe, mogą sprawić Ci problemy.

Warto też zasięgnąć porady, jaki klej najlepiej zastosować od producentów do podkładu pod płytki.