Hamak – prawdziwy symbol wakacji

Hamak – prawdziwy symbol wakacji

Wakacje, które trwają cały rok? Nie brzmi to zbyt realistycznie, ale hamak może dać namiastkę takiego rozwiązania. Wypoczynek w nim to błogi spokój, jaki zazwyczaj czujemy, wypoczywając z dala od domu. Zobacz, jakie są rodzaje hamaków i dlaczego warto rozważyć zakup do domu lub ogrodu.

Dlaczego lubimy hamaki?

Hamak to coś więcej niż zwykły mebel. Zresztą trudno nazwać meblem hamak wieszany między drzewami.

Hamak to symbol wakacji i to dosłownie. Nie bez powodu mówi się o hamakach wiszących pod palmami i chłodnych drinkach ozdobionych parasolką. Tak wyobrażamy sobie beztroski luksusowy wypoczynek.

W naszym klimacie o palmy co prawda ciężko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by delektować się delikatnym kołysaniem hamaka. Nie są one drogie, łatwo je ustawić (przymocować) i równie łatwo schować na zimę. Są za to bardzo wygodne, a lekkie bujanie pozwala się zrelaksować, czasem nawet zdrzemnąć.

Hamak-z-drewnianym-stojakiem-Kiwi-Garden-Point-szary-171802.jpg
Szeroki hamak na drewnianym stelażu. fot. Ogrodosfera.pl

Jakie są rodzaje hamaków?

Hamak kojarzymy zazwyczaj z plecioną ze sznurków siatką rozciągniętą na dwóch poprzecznych drążkach i przywiązaną do drzew. To jednak bardzo archaiczne przekonanie. Nowoczesne hamaki wyglądają zupełnie inaczej. Także ich trwałość jest zdecydowanie większa.

Tradycyjny hamak z poprzeczkami jest lekki, zajmuje niedużo miejsca, nadaje się do powieszenia między drzewami (słupkami) lub zawieszenia na stelażu. Trudno z niego przypadkowo wypaść, dlatego nadaje się też dla dzieci.

Hamak fotelowy służy raczej do siedzenia niż leżenia. Przypomina nieco huśtawkę typu „bocianie gniazdo”, ale ma wyraźnie wyróżnione oparcie i zabudowane boki. Hamaki fotelowe mają jeden poprzeczny drążek. Wiesza się je na hakach lub… bardzo mocnych gałęziach drzew.

Hamaki z Ameryki Południowej (brazylijskie, wenezuelskie, z Nikaragui, hamaki Majów) są wizualnie podobne do tradycyjnych. Różni je brak drewnianych poprzeczek, bardzo kolorowy wygląd, zwiększona wytrzymałość i wielkość. Niektóre z nich to hamaki dwuosobowe, zdolne utrzymać ciężar 300 kg. Rodzaj tkaniny i sposób plecenia nieco się od siebie różnią, ale w ostatecznym rozrachunku zawsze chodzi o to samo – o dużą wygodę i trwałość. Te hamaki nadają się nawet do spania.

Hamak_z_drewnianym_stojakiem_Dakar_Garden_Point_Hamaki_ze_stojakiem_10642.jpeg
Dwa hamaki do siedzenia, fot. Ogroosfera.pl

Gdzie można ulokować hamak?

Hamak kojarzy się z ogrodem i to tam najszybciej znajdziemy dla niego miejsce, jednak można je powiesić (ustawić) także gdzie indziej.

Hamaki ze stelażami nadają się na tarasy lub duże balkony. Gruba drewniana rama zapewni stabilność, przykładowe hamaki z ramą można zobaczyć np. w Ogrodosfera.pl. Hamaki fotelowe są często wykorzystywane w domach. Można z nich korzystać przez cały rok.

Lekkie hamaki bez poprzecznych drążków ze sznurkami przystosowanymi do mocowania do drzew można zabrać ze sobą i wykorzystać w dowolnym miejscu, w którym znajdziemy dwa drzewa w odpowiedniej odległości. Sprawdzi się skraj lasu, ale też np. brzeg jeziora lub rzeki.

Hamaki wiszące zajmują mało miejsca, często trafiają do salonów lub sypialni.

Hamak_z_drewnianym_stojakiem_Dakar_Garden_Point_Hamaki_ze_stojakiem_10345.jpeg
Kolorowy hamak na balkonie, fot. Ogrodosfera.pl

Nie tylko hamaki. Inne meble sprzyjające relaksowi

Hamaki lubimy za kołysanie, ale warto pamiętać, że nie są to jedyne meble, które dają podobny efekt. Wyciszeniu po ciężkim dniu i odpoczynkowi sprzyjają też podwieszane huśtawki i fotele bujane. Jedne i drugie nadają się zarówno do ogrodu, jak i do domu.

Huśtawki podwieszanie montuje się do sufitu lub wiesza na stelażu. Przypominają klasyczne huśtawki, mogą się bujać nawet pod wpływem silniejszego podmuchu wiatru.

Fotele bujane, znane też jako fotele na biegunach, są zdecydowanie bardziej stabilne, a bujanie się w nich wymaga delikatnej pracy nóg. Nadają się zarówno na popołudniowe drzemki, jak i do oglądania telewizji lub czytania książek.