Ból brzucha u dziecka – jak sobie poradzić

Ból brzucha u dziecka – jak sobie poradzić

Ból brzucha u dziecka to częsty problem, którym zmagają się rodzice. Zwykle, kiedy dziecko boli brzuch i nie występują dodatkowe niepokojące objawy, rodzic w pierwszej kolejności stosuje domowe sposoby. Mogą nimi być np. zioła na wzdęcia, które skutecznie łagodzą niewygodny objaw, a równocześnie bolący brzuch przestaje dokuczać dziecku. Mięta pieprzowa, imbir i rumianek są jednymi z najczęstszych ziół wspierających pracę układu pokarmowego w przypadku objawu lekkiego zatrucia pokarmowego. Herbata z mięty pieprzowej może być dodana do wody, co stanowi dla dziecka skuteczny sposób na ból brzucha. Korzeń imbiru można ugotować w wodzie i podać jako herbatę, aby pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe. Herbata z rumianku łagodzi ból brzucha związany ze wzdęciami u dzieci. Szczególnie w przypadku dolegliwości o silnym natężeniu, albo jeśli bólowi brzucha towarzyszy niedrożność jelit lub inne objawy ogólne, zioła nie powinny zastąpić porady lekarskiej. Szczegółowo przeprowadzony wywiad rodzinny oraz usg jamy brzusznej pozwala określić ich przyczynę i zastosować leczenie, które skutecznie zniweluje ból brzucha u dziecka.

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha u dziecka?

Ból brzucha u dziecka może mieć wiele przyczyn. Ból brzucha może być spowodowany przez gazy, zaparcia, ale też jego przyczyną może być patologiczny proces toczący się w przebiegu poważnej choroby. Bóle brzucha mogą oznaczać zatrucie pokarmowe, zapalenie wyrostka robaczkowego, alergie pokarmowe, zespół jelita drażliwego (IBS), zapalenie żołądka i jelit, infekcje dróg moczowych, a nawet mogą być skutkiem stresu i niepokoju występującego u dziecka. Niektóre choroby podstawowe mogą również powodować ból brzucha. Zalicza się do nich wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakię i mukowiscydozę. Jeśli Twoje dziecko doświadcza bólu brzucha, który nie ustępuje w ciągu kilku dni lub, poza bólem brzucha towarzyszą mu inne objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle stawowe, biegunka lub stolec z domieszką krwi, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Często w przypadku przewlekłych chorób przewodu pokarmowego obserwuje się zmniejszenie masy ciała dziecka. Taki stan wymaga pilnego leczenia. Tu mogą nie wystarczyć domowe sposoby. Zaleca się korzystanie z porady lekarza.

Podłoże psychologiczne i jego wpływ na bóle brzucha


Pomimo tego, że większość bólów brzucha może mieć przyczyny fizyczne i dolegliwości szybko ustępują, zdarza się, że przyczyną bólu są czynniki psychiczne. Stres i niepokój mogą przejawiać się w dolegliwościach fizycznych ze strony układu pokarmowego, w tym powodować ból brzucha u dziecka, lub dyskomfortu w jamie brzusznej. Trudne emocje lub stresujące sytuacje mogą w rezultacie powodować, że dziecko skarży się na ból brzucha, nawet jeśli nie ma fizycznej przyczyny będącej np. skutkiem zatrucia pokarmowego, zjedzenia nieświeżego posiłku czy spowodowanym przez zakażenia pasożytnicze.
Inne objawy pokarmowe, jakie obserwuje się u wrażliwych dzieci to brak apetytu lub przejadania się, a także zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy. Niekiedy młodzi pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe, które ostatecznie prowadzą do potwierdzenia alergii pokarmowych lub nietolerancji niektórych składników odżywczych. Ból brzucha u dziecka może być źródłem nietolerancji glutenu czy laktozy.

Aby pomóc dzieciom, ważne jest, by rodzice zwrócili uwagę na ich codzienną dietę i unikali produktów, które są szczególnie trudne do strawienia. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce oraz pełnowartościowe produkty spożywcze takie jak mięso, jajka i produkty mleczne. Rodzice powinni unikać podawania dziecku produktów o dużej zawartości cukru lub soli oraz innych substancji dodatkowych. Jest to skuteczny sposób, aby zapobiegać występowaniu przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.

Jak wspierać układ pokarmowy dzieci?

Niezależnie od przyczyny bólu brzucha, istnieje kilka sposobów, które wspomogą leczenie bólu brzucha i zapobiegną kolejnym nieprzyjemnym incydentom.

Jednym z nich jest probiotyk dla niemowląt. Probiotyki to żywe bakterie, które pomagają przywrócić równowagę dobrych bakterii w jelitach dziecka. Dzięki ich stosowaniu, nawracające bóle brzucha przestają dokuczać dziecku. Probiotyki można znaleźć w jogurcie, kapuście kiszonej, a także w suplementach. Podając je dziecku, warto upewnić się, że używasz produktu przeznaczonego specjalnie dla niemowląt lub dzieci.


W przypadku bólu brzucha możesz zastosować delikatny masaż tej okolicy, który poprawi pracę jelit. Pomocna okazuje się również herbata imbirowa z miodem. Może ona złagodzić dyskomfort i zmniejszyć wszelkie stany zapalne w przewodzie pokarmowym. Wspierając układ pokarmowy, powinieneś zadbać, aby Twoje dziecko piło dużo płynów w ciągu dnia i przyjmowało wystarczającą ilość błonnika z owoców i warzyw, aby pomóc utrzymać prawidłową pracę układu trawiennego.


Silny ból brzucha objawem poważnej choroby u dziecka?

Poza typowymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego ból brzuszka może sugerować bardziej poważne schorzenia. Zarówno u dorosłego jaki i u dziecka ból brzucha, szczególnie ten uciążliwy, powinien być szybko opanowany. Trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy towarzyszą dodatkowe objawy jak zaburzenia połykania, stany podgorączkowe, opóźnione dojrzewanie płciowe, zaburzenia dotyczące wypróżnień, na które się już długo dziecko skarży. Diagnozując dziecko z uwzględnieniem ewentualnych nieswoistych zapaleń jelit, warto wykluczyć, iż nie jest to choroba wrzodowa, szczególnie gdy występuje dodatni wywiad rodzinny. Duży niepokój rodziców powinien budzić nasilający się ból. Ból zlokalizowany daleko od okolicy pępka, zwłaszcza jeśli promieniuje do pleców albo kończyn dolnych także nie powinien być zbagatelizowany. Jeśli Twoje dziecko doświadcza któregoś z powyższych objawów, ważne jest, aby od razu skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny i leczenia. W tej sytuacji mogą być wymagane dodatkowe testy diagnostyczne, aby zidentyfikować konkretną chorobę lub stan zdrowotny prowadzący do wystąpienia opisanych powyżej objawów. Szybsze doprecyzowanie problemu i określenie jego przyczyny, pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia.


Ustalając przyczynę dolegliwości pokarmowych, duże znaczenie ma wiek dziecka. I tak, np. w grupie młodych pacjentów po 12. roku życia powszechną nieinfekcyjną przyczyną silnego bólu jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Na etapie dojrzewania częste są z kolei bóle czynnościowe, które dotykają zwykle dziewczynek o dużej wrażliwości emocjonalnej. Aby skutecznie przeciwdziałać dolegliwościom bólowym i zaburzeniom, które posiadają charakter czynnościowy, konieczne jest udzielenie wsparcia emocjonalnego młodym pacjentom.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.