Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Zaćma jest powszechnie występującą choroba soczewki oka. W krajach należących do UE rocznie wykonuje się około czterech milionów zabiegów jej usunięcia. Ich skuteczność ocenia się na 95%. Pierwsze objawy zaćmy występują najczęściej po pięćdziesiątym roku życia. Zobacz, na czym polega usunięcie zaćmy i kto może poddać się takiemu zabiegowi.

  • Zaćma, albo inaczej katarakta, jest chorobą oka, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Do wczesnych objawów zalicza się pogorszenie ostrości widzenia i wrażenie widzenia za mgłą lub postrzegania obrazu w szarych barwach.
  • Zaćmę leczy się operacyjnie. Skuteczność terapii gwarantuje tylko wymiana zmętniałej soczewki wewnątrzgałkowej oka na sztuczną.
  • Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe poprawiają ostrość widzenia i pozwalają na rezygnację z okularów. Są najlepszym panaceum na kataraktę.

Zaćma – pierwsze objawy i sposoby leczenia

Zaćma to choroba soczewki oka, polegająca na jej zmętnieniu i zaburzeniu jakości widzenia. Dotyczy najczęściej osób po pięćdziesiątym roku życia, ale można spotkać się też z zaćmą wrodzoną lub nabytą np. w wyniku urazów. Wystąpienie tej choroby może też być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Choroba ta znana też jest jako katarakta. Początki zaćmy przypominają pogarszanie się wzroku spowodowane innymi czynnikami. Najczęściej mówi się o problemach z ostrością widzenia, co może być mylone z krótko lub dalekowzrocznością. Przy katarakcie występuje też uczucie widzenia za mgłą, zmęczenie wzroku także tuż po przebudzeniu, potrzeba zapalania świateł w pomieszczeniu nawet w ciągu dnia.

W przeważającej większości przypadków zaćma postępuje powoli, jednak zdarzają się wyjątki – czasem choroba może w krótkim czasie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. W przypadku wystąpienia katarakty niemożliwe jest wyleczenie środkami farmakologicznymi. Ewentualne przyjmowanie suplementów diety, np. luteiny, może – chociaż nie ma gwarancji, że stanie się tak za każdym razem – spowolnić postępowanie choroby, jednak nie jest w stanie jej zatrzymać.

Jak trwale i bezpowrotnie usunąć zaćmę?

Jedyną skuteczną formą pozbycia się uciążliwego problemu z oczami jest zabieg wymiany soczewki wewnątrzgałkowej. Usunięcie zaćmy jest rutynowym zabiegiem trwającym na ogół mniej niż pół godziny. W całej Unii Europejskiej wykonuje się rocznie takie zabiegi u około 4 mln osób. Zakładając, że każda z nich ma kataraktę w obu oczach, liczba zabiegów jest de facto podwójna. Zaawansowane metody usuwania zaćmy połączone są z laserowym usunięciem naturalnej, zmętniałej soczewki oka. Użycie lasera jest w pełni bezpieczne, całkowicie eliminuje konieczność użycia skalpela, a także zmniejsza ryzyko oparzeń lub przegrzań w pobliżu miejsca laserowego nacięcia. Kolejnym krokiem jest całkowite usunięcie soczewki z kataraktą i zastąpienie jej sztuczną. Po zabiegu konieczne jest nałożenie opatrunku i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Jakie są zalety stosowania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych?

Najważniejszą zaletą stosowania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych jest całkowite usunięcie zaćmy. Warto jednak zauważyć, że pacjenci, którzy przeszli taki zabieg bardzo często zauważają wyraźną poprawę ostrości widzenia zarówno na krótkie, jak i dalekie odległości. Poprawa bywa tak spektakularna, że pozwala na rezygnację z codziennego noszenia okularów, nawet przy czytaniu i oglądaniu telewizji. Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe w przeciwieństwie do naturalnych nie ulegają uszkodzeniu wraz z upływem czasu, można więc uczciwie powiedzieć, że operacja zaćmy przywraca wzrok na stałe.